„STT pareigūnų surinkti duomenys šiuo metu leidžia įtarti, kad medicinos priemonėmis ir įranga prekiaujančių įmonių atstovai, galimai veikdami įvairiomis neteisėtomis priemonėmis, per ilgesnį nei vienerių metų laikotarpį galėjo sudaryti sąlygas įmonėms neteisėtai laimėti įvairių Lietuvos gydymo įstaigų pirkimų už daugiau kaip 3 mln. eurų“, – rašoma tarnybos pranešime.
Šiuo metu įtarimai dėl įvairių korupcinių nusikaltimų pareikšti 35 asmenims, keturi iš jų yra privačių įmonių vadovai ir šeši – gydymo įstaigų vadovai.
Pasak STT, tiriama daugiau kaip šimtas nusikalstamų veikų. Įtariama, kad į jas galėjo būti įtraukta daugiau kaip dešimt gydymo įstaigų iš skirtingų savivaldybių, jų vadovai ir kiti asmenys, atsakingi už viešuosius pirkimus.
BNS žiniomis, trečiadienį buvo sulaikyti ir įtarimų sulaukė Šeškinės poliklinikos direktorė Daiva Kanopienė ir Vilniaus klinikinės ligoninės vadovas Narimantas Markevičius. Taip pat – medicinos įranga prekiaujančios bendrovės „Limeta“ vadovas, Kretingos rajono tarybos narys, buvęs parlamentaras socialdemokratas Virginijus Domarkas, taip pat – įmonės „Limeta NT“ vadovas, abiejų minėtų įmonių akcininkas Kęstutis Kutkauskas. Jis yra Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės direktorės Jelenos Kutkauskienės vyras.
Sulaikytoji Šeškinės poliklinikos vadovė D. Kanopienė yra Seimo nario, socialdemokrato Vidmanto Kanopos sutuoktinė.
Įtarimai pareikšti ir Panevėžyje įsikūrusios taip pat medicinos įranga prekiaujančios įmonės „Graina“ valdybos pirmininkui bei akcininkui Erlandui Sudeikiui.
Kaip rodo Centrinio viešųjų pirkimų portalo duomenys, įmonės „Limeta“ bei „Graina“ yra laimėjusios dešimtis viešųjų pirkimų įvairiose šalies sveikatos įstaigose.
Generalinė prokuratūra paviešino ir daugiau informacijos apie STT ir Prokuratūros atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl įtariamos korupcijos organizuojant ir dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose sveikatos apsaugos srityje.
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Žydrūnas Radišauskas teigė, kad tyrimo objektas – tai viešieji pirkimai, kuriuos vykdė sveikatos priežiūros įstaigos. „Jų metu įsigyta medicininės įrangos ir įvairių priemonių, kurių bendra vertė – daugiau nei trys milijonai eurų“, – kalbėjo jis ir patikslino, kad tyrimo laikotarpis apima ilgesnį nei metų laikotarpį, o pačios gydymo įstaigos galimai turėjo išankstinių susitarimų su privačiomis įmonėmis. Šiuo metu tyrėjų akiratyje yra ne mažiau nei penkios tokios įmonės.
Anot Ž.Radišausko, pirkimų metu buvo ribojama konkurencija ir diskriminuojami kiti konkursų dalyviai, o pačios pirkimų sąlygos taikytos konkrečioms bendrovėms.
Tyrime figūruoja penkios privačios įmonės ir dešimt gydymų įstaigų, o įtarimai pareikšti net 35 asmenims, vienam įtariamajam, įmonės „Graina“ vadovui E.Sudeikiui, skirta kardomoji priemonė – suėmimas. Prokuroras patikslino, kad įtariamųjų skaičius ar jiems taikomos priemonės ateityje gali keistis.
STT Centrinės tyrimų valdybos vadovas Darius Balčiūnas teigė, kad šioje operacijoje dalyvavo visų šalies teritorinių STT padalinių pareigūnai: iš viso dalyvavo apie 100 pareigūnų, atlikta 150 kratų, per jas paimta apie 270 tūkst. eurų įvairia valiuta.
„Duomenys leidžia įtarti, kad papirkinėjant buvo siekiama laimėti viešuosius pirkimus dėl medicininės įrangos ir priemonių įsigijimo“, – sakė jis.
D. Balčiūnas nepanoro įvardyti daugiau įmonių, kurios figūruoja tyrime pavadinimų, išskyrus tas, kurios jau buvo viešintos. Jis taip pat patvirtino, kad tyrime fiksuoti kyšio ėmimo ir perdavimo momentai, o kai kurios sumos viršija 10 tūkst. eurų. Kyšiai buvo duodami grynaisiais pinigais.