Kauniečiai, besilankantys dideliuose prekybos centruose, turgavietėse ar parkuose, susiduria su asmenimis, kurie pasakoja graudžias istorijas ir kaulija pinigų. Kartais jie eurus net žada grąžinti, duoda savo telefono numerius, bet vėliau aparatai būna išjungti.
Kai kurie žmonės su tokiais neva nelaimėliais susiduria ne po vieną kartą ir juos jau atpažįsta.
Pareigūnai gauna nemažai pranešimų apie pinigų kaulytojus. Kadangi Kaune prašyti išmaldos ir jos duoti draudžiama, už tai gresia baudos.
Įspėjo apie apsimetėlį
Kaunietis Dovydas Pčalinas skirtingose Šilainių vietose – prie didžiųjų prekybos centrų ir turgavietės kelis kartus susidūrė su vyru, kuris pasakojo, kad neturi pinigų grįžti namo į kaimą už Kryžkalnio, ir jų graudžiai prašė.
Pirmą kartą D.Pčalinas tokiu pasakojimu patikėjo ir davė 5 eurus, nes nuskriaustas atrodęs vyras pasakė jam savo telefono numerį ir pinigus žadėjo grąžinti.
Bet skolos, žinoma, neatidavė, o skambinant duotuoju numeriu telefono aparatas buvo išjungtas.
„Po dviejų mėnesių tas pats pinigų kaulytojas vėl priėjo prie manęs ir papasakojo tą pačią legendą. Pasakiau, kad jis man jau skolingas, bet jis tik toliau verkšleno, o paspruko tik tada, kai pradėjau jį fotografuoti“, – pasakojo vyras.
Kaunietis apie pinigų prašantį maždaug 30–35 metų vyrą ir savo istoriją papasakojo vienoje socialinio tinklo grupėje, kreipėsi į žmones, kad jie netikėtų graudenimais ir pinigų neduotų.
Sugeba ir apsiverkti
Po tokios žinutės ir daugiau kauniečių ėmė pasakoti, kad taip pat susiduria su panašiomis situacijomis.
Verslininkas Tomas prisiminė, kad pirmą kartą su tuo pačiu jaunu vyru susidūrė degalinėje Jonavos gatvėje.
„Jis atrodė tvarkingas, pasakojo, kad reikia pinigų degalams, nes nori grįžti į namus Raseiniuose. Tada iš kišenės ištraukiau saują centų. Po kurio laiko tą patį veikėją sutikau Rotušės aikštėje. Tada jis jau sakė, kad nutiko nelaimė ir jam skubiai reikia grįžti į kaimą, o pinigų neturi. Pasakiau, kad atpažinau jį, o pasakų sekėjas tik nusijuokė ir nuėjo“, – pasakojo Tomas.
Kaunietė Rima prisiminė, kad žmogų, kuris prašė pinigų, buvo sutikusi prie Kauno klinikų. Jis tikino, kad išėjo iš Skubios pagalbos centro ir neturi už ką parvykti namo.
Pinigų prašinėtojų kauniečiai yra sutikę ir Aleksote prie turgaus, o prieš 2 ar 3 metus kažkoks vyras pinigų prašė Vilijampolėje, taip pat Šilainiuose.
Dabar lengvų pinigų kai kas medžioja Pramonės prospekte ar Kovo 11-osios gatvėje prie prekybos centrų. Istorijos visada tos pačios – žmogui reikia 50 centų ar euro, kad galėtų grįžti namo. Neretai tokie neva nelaimėliai sugeba net apsiverkti ar bando parodyti, kad yra sužaloti.
Apsimetėlius jau atpažįsta
Pinigų prašytojų pasitaiko ir kitose vietose.
„Kartą eidamas Ramybės parku prie Kauno autobusų stoties pastebėjau, kad prie manęs iš toli sparčiai bėga apyjaunis vyras. Išsigandau, kad gal bandys atimti kuprinę ar padarys dar ką nors blogo“, – pasakojo Irmantas Sakalauskas.
Bet greituolis taip pat tik paprašė pinigų, sakė, kad negali parvykti į namus Jonavoje, nes pats tapo vagių auka.
I.Sakalauskas matė, kad jaunas vyras apsirengęs tvarkingai, todėl 1 eurą davė. Bet paskui sakė supratęs, kad, matyt, buvo apgautas, nes vos gavęs pinigų prašytojas nuskubėjo prie kito praeivio.
O kaunietė Monika pasakojo, kad viena moteris pinigų nuolat kaulija Vilniaus gatvėje. Vieni praeiviai jų duoda, kiti, kurie toje vietoje vaikšto dažniau, kaulytoją jau pažįsta ir veja tolyn.
Išmaldos prašyti ir ją duoti Kaune draudžiama
Odeta Vaitkevičienė
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Komunikacijos poskyrio vedėja
„2020 metais Kauno apskrities VPK buvo gauti 124 pranešimai apie asmenis, įvairiose viešose vietose prašančius išmaldos, pinigų. Šiemet iki vasario 17 dienos gauta 10 tokių pranešimų.
Dažniausiai išmaldos prašoma prie prekybos centrų Savanorių ir Pramonės prospektuose, prie kitų didesnių parduotuvių, taip pat Vilniaus gatvėje, prie požeminės perėjos.
Kauno miesto savivaldybės teritorijoje išmaldos prašyti ar ją duoti viešose vietose draudžiama.
Asmenims, prašantiems išmaldos, gresia įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 140 eurų. Toks pažeidimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo 140 iki 600 eurų.
2020 metais mieste buvo pradėtos 106 administracinės teisenos dėl išmaldos prašymo.“