Jo teigimu, nors Vyriausybė jau po truputį švelnina karantino sąlygas, remiantis šio Ministrų kabineto filosofija, vėl augant susirgimų skaičiams „jie tuoj pat vėl viską uždarys“.
„Aš suprantu, kad, žiūrint į dabartines tendencijas, kad Europoje situacija vėl pradeda blogėti, ir Lietuvoje ji negerėja, bet mes turime priimti sprendimus ir leisti saugiai veikti įstaigoms, mes tai turime padaryti. Tai daro visi. Mes čia, Lietuvoje, kol kas bandome laikyti visus uždarytus, visuomenę uždarytą, įmones...
Tuos sprendimus priiminėja, bet, žiūrint į tendencijas, jeigu remtumėmės dabartinės Vyriausybės filosofija, tai jie tuoj pat vėl uždarys viską“, – tvirtino R.Karbauskis.
R.Karbauskis: sprendimai turi būti priiminėjami remiantis ne tik skaičiais
Anot jo, sprendimai dėl pandemijos valdymo turi būti priiminėjami remiantis ne tik skaičiais, bet ir politine valia.
„Tie skaičiai pablogėja ir atitinkamai vėl atsirandame kažkokiame scenarijuje. Tą mes bandėme sakyti ir anksčiau, ir pakartoti reikėtų, kad galvojimas, jog scenarijus, kuriame remiamasi tik skaičiais, tai reikėtų grįžti prie to, kad yra politinė valia.
Šiuo atveju politinė valia negali remtis tik skaičiumi, kuris reiškia paprasčiausiai matematinę sandaugą ar kažkokią kitą išraišką. Mes turime kalbėti apie tai, kad artėja pavasaris, vasara ir tie skaičiai, jeigu mes šnekėsime apie absoliučius skaičius, kuriuos matome kasdien, galime atsidurti situacijoje, kai daug kas pas mus neatsidarys iki rudens.
Tai jeigu šiandien Lietuvoje pasakytume, kad iki rudens gali neatsidaryti sporto centrai, kitos įstaigos, kurios mums yra būtinos gyvenimui, neįsivaizduoju, kaip visuomenė sureaguotų. Nes kitur jos yra atidarytos“, – tęsė LVŽS šešėlinės Vyriausybės premjeras.
Kartu jis pažymėjo, kad „dabartinis skaičių didėjimas rodo, jog tos priemonės, kurios buvo manomos Vyriausybės kaip teisingos, reikiamo efekto neduoda, o nuostoliai mūsų ekonomikai jau yra milžiniški“.
„Reikia vadovautis protu, o ne tik skaičiais. Šiuo atveju sveikas protas sako, kad mes esame padėtyje, kuri rodo, jog pasirinktas Vyriausybės kelias yra neteisingas“, – konstatavo R.Karbauskis.
Šešėlinis ekonomikos ir inovacijų ministras atkreipė dėmesį į sporto klubus ir parduotuves
Šešėlinis ekonomikos ir inovacijų ministras Deividas Labanavičius tikino, kad į jį kreipėsi sporto klubų savininkai ir treneriai, kurie patvirtino, jog, įvertinus visas rizikas, saugi aplinka sportui karantino metu galėtų būti užtikrinama, tad sporto klubai turėtų atsidaryti.
„Taip pat jie atkreipė dėmesį ir į skiriamą paramą, kuri apskaičiuojama pagal 2019 metais sumokėtą GPM, tačiau didžiosios dalies sporto klubų veikla prieš pandemiją buvo paremta pilna savitarna, t.y., turint praėjimo korteles, kas leido atsisakyti administracijos darbuotojų.
Taip pat treneriai dažnu atveju teikė paslaugas pagal individualios veiklos sutartis. Tad nuomos, komunaliniai mokesčiai ir kiti įsipareigojimai sudaro pagrindinę išlaidų dalį“, – teigė D.Labanavičius.
Jis pasiūlė suformuoti gaires, kada sporto klubai galėtų pradėti veikti ir kokią finansinę paramą galėtų gauti toliau.
D.Labanavičius atkreipė dėmesį ir į didesnes nei 300 kv. metrų ploto prekybos vietas, prekiaujančias ne maisto produktais. Pasak jo, tokios parduotuvės susiduria su tokiais pat iššūkiais, kaip ir smulkusis verslas, tad reikėtų sudaryti sąlygas dirbti ir joms.
„Yra užsakytos prekės praeitą vasarą, tai sodo ar daržo prekės, kurios pradėjo keliauti, bet prekyba elektroninėje platformoje vyksta ir vyks turbūt vangiai. Prekybininkai yra pasiryžę pertvarkyti skyrius, suskirstyti parduotuvę atskiromis zonomis. <...>
Jie taip pat pasiryžę investuoti į žmonių, esančių patalpoje, skaičiavimo programėles, dezinfekuoti patalpas, trumpinti ar ilginti parduotuvės darbo laiką. Atskira prekybos zona privalėtų turėti savo atskirą įėjimą, tad nuo parduotuvių, kurioms leista dirbti, jos skirtųsi tik tuo, kad priklausytų tam pačiam juridiniam asmeniui“, – sakė D.Labanavičius.