Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė džiaugiasi gyventojų pasiekimais ir svarsto, kad savivaldybės viduje, išlaikant judėjimo ribojimus, galėtų būti taikomi švelnesni nei visoje šalyje karantino reikalavimai.
Tiesa, Statistikos departamentas per anksti švęsti nesiūlo. Savo oficialioje internetinėje svetainėje šalia savivaldybių žemėlapio, kuriame žaliuoja vienintelis Birštonas, jie nurodę – šią savivaldybę reikėtų vertinti atsargiai ir jos saugumu aklai nepasitikėti.
Mažiausiai atvejų, nes mažiausiai tyrimų?
Prieš kelias dienas Lietuvos savivaldybių spalvinis susirgimų žemėlapis pagaliau sužaliavo. Pirmoji žalia spalva nusidažiusi savivaldybė – Birštonas. Jame susirgimų rodiklis, per pastarąsias dvi savaites fiksuojamas 100 tūkst. gyventojų, dar pirmadienį siekė nulį, o antradienį, patvirtinus vieną naują susirgimą – 37.
Primename, kad vidutinis Lietuvos susirgimų rodiklis šiuo metu siekia 257,4.
Tačiau šalia Statistikos departamento skelbiamo Lietuvos savivaldybių žemėlapio – toks prierašas:
„Atkreipiame dėmesį, kad savivaldybių, kuriose atliekama nedaug diagnostinių tyrimų (pavyzdžiui, Birštonas), patekimą į vieną ar kitą spalvinę zoną reikėtų vertinti atsargiai.“
Ir iš tiesų, Birštono savivaldybėje, pagal Statistikos departamento pateiktus duomenis, atliekama mažiausiai diagnostinių tyrimų koronavirusui nustatyti visoje Lietuvoje. Per pastarąją savaitę šioje savivaldybje buvo atlikti tik 38 tyrimai. 37 iš jų buvo neigiami.
„Birštono savivaldybė turi mažai gyventojų, taip pat ten atliekama mažiau tyrimų. Dėl to ten galimi dideli svyravimai. Pavyzdžiui, jeigu vieną dieną būtų nustatomi vienas ar du atvejai, kitą – jau trys ar keturi, tai būtų dvigubai daugiau ir atvirkščiai.
Svyravimus su mažais skaičiais reikėtų vertinti atsargiai, dėl to mes pridėjome pastabą“, – portalui lrytas.lt situaciją aiškino Statistikos departamento Statistinės informacijos sklaidos ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Vankevičė.
Specialistės teigimu, dėl šių priežasčių sakyti, kad Birštonas pandemijos prasme yra saugiausia savivaldybė Lietuvoje – dar anksti. „Nelabai galima sakyti, kad ji saugiausia. Reikėtų palaukti ilgesnį laiko tarpą ir tuomet pasižiūrėti“, – tvirtino departamento atstovė.
Merė: negalėtume teigti, kad tyrimų mažai, tai ir susirgimų mažai
Birštono savivaldybės merė N.Dirginčienė portalui lrytas.lt sakė pritarianti, kad mažoje savivaldybėje nesunku greitai pagerinti ar pabloginti situaciją, tačiau nesutiko su teiginiu, jog Birštone mažai susirgimų, nes mažai ir tyrimų.
„Negalėčiau pateikti konkrečių skaičių, bet tyrimai tikrai yra atliekami. Daug kas tiriasi. Negalėtume teigti, kad tyrimų mažai, tai ir susirgimų mažai. Mes skatiname visus, kad išsitirtų, prisižiūrėtų. Taip ir turėtų būti. Bet pritarčiau, kad mažoje savivaldybėje labai paprasta pabloginti situacija, užtenka, jog atsirastų vienas židinys.
Šiandien tie skaičiai yra tikrai labai geri, džiaugiamės, kad esame žali. Norėtume, kad situacija išsilaikytų tame pačiame lygyje, bet garantijų jokių nėra“, – kalbėjo merė.
Palaikytų idėją karantiną švelninti savivaldybės viduje, paliekant judėjimo ribojimus
Anot jos, pagrindinis savivaldybės sėkmės receptas – suvaržytas žmonių bendravimas ir kitų savivaldybių gyventojų apribotos galimybės patekti į miestą. Būtent pastaroji priemonė, N.Dirginčienės įsitikinimu, turėtų kol kas išlikti.
„Jeigu žalia savivaldybė, dar nereiškia, kad tie, kurie atvažiuos, bus tokie sveiki ir neatveš mums ligos. Manyčiau, kad dar nereikėtų plačiai atidaryti tų durų, reikia prisilaikyti, nes visoje šalyje dar yra karantinas. Mūsų mažytės parduotuvėlės, kurios neveikė, atsidarė, bet, žinoma, vietiniams gyventojams.
O dar pilnas atsidarymas, manau, kol kas nebūtų labai geras dalykas. Kovas galėtų būti tas mėnuo, kada galėtume galvoti apie platesnį atsidarymą“, – svarstė Birštono merė.
Tačiau ji pažymėjo, kad palaikytų idėją karantiną dar labiau švelninti savivaldybės viduje, paliekant judėjimo ribojimus.
„Aš palaikyčiau atsidarymą viduje, žiedinių savivaldybių atvėrimą. Žmonėms tikrai yra blogai su sveikata, savijauta. Tas dalykas tikrai galėtų būti daromas palaipsniui“, – apibendrino merė.
Primename, kad Vyriausybė dar praėjusią savaitę perspėjo, kad siekdamos atlaisvinimų savivaldybės turės savo teritorijoje užtikrinti tam tikras profilaktinio testavimo apimtis, jog naujų atvejų ir teigiamų testų rodikliai iš tiesų atspindėtų objektyvią padėtį jų teritorijoje.