„Kaip ir buvo anonsuota pirmadienį, šiandien Vyriausybė priėmė sprendimus, kuriais nuo kito pirmadienio yra sudaromos galimybės ir sudaroma teisė veikti tam tikriems paslaugų sektoriams ir daliai prekybos ne maisto prekėmis. Ta proga aš turiu du prašymus.
Pirmą prašymą turiu tiems, kas nuo kitos savaitės ketina atnaujinti paslaugų teikimą ar prekybą.
Labai prašau, kad būtų pasinaudota galimybe pasidaryti testą prieš pradedant darbą tam, jog būtų absoliučiai saugu ir ramu pradėti dirbti su klientais.
Operacijų vadovo sprendimu, yra numatyta galimybė tokiam profilaktiniam testui užsiregistruoti mobiliajame punkte. Labai raginčiau tai padaryti.
Tuo pačiu turiu prašymą ir klientams. Klientai, kurie planuoja aplankyti paslaugų teikėjus ar prekybos vietas, jų labai prašyčiau įvertinti būtinybę pasinaudoti konkrečiomis paslaugomis jau nuo kitos savaitės ar kažkur nuvykti jau būtinai kitą savaitę, kadangi rekomendacija vengti nebūtinų kontaktų išlieka“, – prašymus išsakė I.Šimonytė.
Tyrimai neprivalomi, tačiau labai rekomenduojami
Kartu ministrė pirmininkė pabrėžė, kad nors šie tyrimai nėra privalomi, juos labai rekomenduojama atlikti.
„Labai rekomenduojame juos pasidaryti, nes juos galima pasidaryti mobiliajame punkte ir tai reiškia, kad už šitą testą bus apmokėta mokesčių mokėtojų lėšomis.
Vėliau ragintume darbdavius savo darbuotojus testuoti reguliariai, ar, tarkime, tuos verslininkus, kurie neturi darbdavio, nes vykdo veiklą individualiai. Tam yra numatyta speciali priemonė, kuri sumažintų tokių testavimo finansinę naštą“, – sakė I.Šimonytė.
Registruotis profilaktiniam tyrimui į darbą grįžtantiems darbuotojams galima jau nuo šio ketvirtadienio, vasario 11 d. Registracija vykdoma per Karštosios koronaviruso linijos 1808 sistemą dviem būdais – pildant elektroninę registracijos formą arba telefonu.
Gali tekti svarstyti ir papildomus sugriežtinimus?
Ministrė pirmininkė tvirtino, kad, jei šie prašymai bus vykdomi, tai gali padėti išvengti trečio karantino. Tačiau kartu ji perspėjo, kad jį atlaisvinus galimas ir pandemijos situacijos pablogėjimas, ką rodo ir kitų šalių pavyzdžiai.
„Šie sprendimai, kurie yra priimti šiandien, įsigalios, tačiau visą laiką akylai stebėsime, iš kur ateina nauji atvejai, ar matome bent menkiausią riziką, ar reikalingi koreguojantys sprendimai.
Ir taip, nenorėčiau, kad taip būtų, tačiau įmanoma situacija, ypatingai vertinant kitų šalių patirtį, jog dalies atlaisvinimų mes negalėsime atlikti tuo metu, kaip dabar atrodo, kad galėtume, jeigu situacija klostytųsi taip, kaip dabar klostosi.
Taip gali atsitikti. Gali būti, kad reikės svarstyti ir papildomus sugriežtinimus. Bet nenoriu iš kepurės tuščiažodžiauti, nes pirmiausia reikia matyti, koks bus praktinis poveikis“, – aiškino premjerė.
Tačiau, pasak jos, „planas yra judantis taikinys, todėl, jei situacija taisysis greičiau, ir sprendimai galės būti koreguojami“.
Kartu I.Šimonytė pažymėjo, kad „mes vis dar turime po keliolika žmonių, mirštančių kasdien, turime virš tūkstančio žmonių, kurie yra ligoninėse, neskaitant virš 100, esančių reanimacijos palatose“.
„Todėl kažkas negauna būtinų sveikatos priežiūros paslaugų. Vadinasi, mes vis dar turime papildomai stengtis visi, kad situacija gerėtų, atvejų skaičius mažėtų, ligoninių ligoninėse ir visi galėtume grįžti į įprastą gyvenimą. Nors padėtis gerėja, tolesnis jos gerėjimas yra ir jūsų pačių rankose“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Anot premjerės, galerijos ir kitos kultūros institucijos galėtų tikėtis atlaisvinimų tuomet, kai bus papildomai plečiami prekybos taisyklių švelninimai. Ji svarstė, kad jei koronaviruso situacija gerės tokiu greičiu, koks yra dabar, to nereikės ilgai laukti.
Primename, kad Vyriausybės sprendimu parduotuvės ir kirpyklos bei kitų individualių paslaugų teikėjai turės užtikrinti 20 kvadratinių metrų plotą vienam asmeniui. Jei plotas mažesnis, vienu metu galės būti aptarnaujamas tik vienas klientas. Plačiau skaitykite čia.
A. Dulkys: „Situacija trapi“
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad šiuo metu galima pasidžiaugti gerais pasiekimais, mat gruodį būta tūkstantis atvejų šimtui tūkstančių gyventojų, o šiandien šimtui tūkstančių gyventojų tenka kiek daugiau nei trys šimtai susirgimų.
„Situacija yra labai trapi ir turime ją stebėti, tad sutarta, kad keitimo žingsniai bus daromi atsižvelgiant į naujų atvejų skaičių 100 tūkst. gyventojų ir teigiamų testų dalis per septynias dienas“, – aiškino ministras ir pridūrė, kad bus analizuojami ir kiti rodikliai, o kiekvieną pokytį lydės papildomi operacijų vadovo sprendimai ar galimi sugriežtinimai.
A.Dulkys akcentavo, kad priemonių planas bus viešas ir visi duomenys skelbiami ir prieinami visiems. Kartu ministras atkreipė dėmesį, kad sprendimus dėl karantino priims Vyriausybė ir pačioms savivaldybėms savarankiškai jų priimti neteks, tačiau priemonių planas galėtų būti analizuojamas konkrečios savivaldybės lygiu.
Testų kainos neatskleidė
Kalbėdamas apie profilaktinį gyventojų testavimą, A.Dulkys teigė, kad piko metu per dieną buvo atliekama iki 16-17 tūkst. testų, o dabar testavimo apimtys siekia 6-7 tūkst. per dieną, tad apsisprendusiems savarankiškai testuotis per dieną bus įmanoma atlikti keliolika tūkstančių testų.
Tiesa, ministras neatskleidė, kiek lėšų šiam testavimui bus skirta, tik užsiminė, kad „veikiama turimo pandemijos valdymo biudžeto ribose“.
A.Dulkys pažadėjo, kad į prekybininkams kylančius klausimus bus pateikti išsamesni atsakymai specialiame operacijų vadovo pateiktame išaiškinime.
Kelios Europos šalys jau apsisprendė dėl vadinamojo skiepų paso, bet Lietuva kol kas tik stebi situaciją. A.Dulkys atkreipė dėmesį, kad toks pasas būtų naudotinas, jie visos bendrijos valstybės dėl naudojimo tikslingai susitartų.
„Panašu, kad vakcinacijos pasas dar kelia daug karštų diskusijų, tai naujas reiškinys mūsų gyvenime. Vakcinacijos pasai, matyt, turi savo ateitį. Šiuo metu visos ES šalys yra delegavusios savo žmones į tam tikras institucijas, kurios ieško sprendimų“, – kalbėjo jis.
Dėl vakcinuojamųjų amžiaus – sprendimo nėra
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), vadovaudamasi Europos vaistų agentūros (EVA) atliktu vertinimu ir jos ekspertų išvada, teigė, kad rekomenduoja Lietuvoje naudoti „AstraZeneca“ vakciną COVID-19 ligos profilaktikai visų amžiaus grupių žmonėms nuo 18 metų.
Ministras A.Dulkys aiškino, kad kol kas nėra priėmęs sprendimo dėl skiepijamųjų šia vakcina amžiaus ribojimų:
„Dar tikslinamės su kolegomis iš kitų šalių, nes ES šalyse labai skirtingi sprendimai. Kadangi turime labai nedidelius vakcinų kiekius, mums buvo labai aišku, kur jas galime nukreipti pagal prioritetinę eilę, kuri dabar atėjo, nes mūsų prioritetas švietimas, tad pasirinkome efektyviausią variantą, kurį siūlo gamintojas.
Kai atvyks daugiau vakcinų, matydami, kokia tai bus prioritetinė grupė, sprendimus patikslinsime“.
Ministras pabrėžė, kad visos vakcinos saugios ir sprendimus lemia vakcinacijos eilė, logistikos klausimai.