P. Poderskis Vilniuje palieka skandalų siūbuojamą postą: teisėsauga aiškinasi, kas įvyko su medicinine įranga
Arūnas Dumalakas
„Lietuvos rytas“
2021-02-09 08:21Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis, kurio pavardė nekart šmėžavo įvairiuose skandalinguose tyrimuose, traukiasi iš posto. Jis pasuko į verslą.
Ne kartą abejotinais sprendimais garsėjęs sostinės savivaldybės administracijos direktorius 32 metų P.Poderskis kovo mėnesį sės į naują kėdę – taps bendrovės „360 IT“ vykdomuoju direktoriumi.
Vilniaus savivaldybėje šešerius metus dirbęs kaunietis netrukus bus tarp tų, kuriems yra artimesnė laikinoji sostinė.
Vienas informacinių technologijų įmonės „Tesonet“, kuriai priklauso ir „360 IT“, įkūrėjų Tomas Okmanas praėjusių metų pabaigoje panoro tapti Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubo dalininku.
Liko kvailio vietoje
P.Poderskis neigė, kad sprendimas pasitraukti iš pareigų susijęs su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) praėjusių metų gegužę pradėtu tyrimu dėl plaučių ventiliavimo aparatų pirkimo.
FNTT atlieka tyrimą dėl turto pasisavinimo, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo, taip pat dėl savivaldybės administracijos atsakingų asmenų galimo piktnaudžiavimo ir turto iššvaistymo.
Šiame tyrime P.Poderskis pernai buvo apklaustas kaip specialusis liudytojas.
Praėjusių metų kovą savivaldybės administracija sudarė sandorį su sostinėje registruota bendrove dėl dešimties vienetų dirbtinio plaučių ventiliavimo aparatų pirkimo už keliskart didesnę nei rinkos kainą – 278 tūkst. eurų. Negana to, aparatai taip ir nebuvo pristatyti.
Baudos – viena po kitos
P.Poderskio vadovavimas savivaldybės administracijai susijęs su daugybe skandalų ir baudų.
Prieš kurį laiką savivaldybės administracija pagarsėjo įtartinu sandoriu, kai buvo sumokėta net 1,84 mln. eurų už Profesinių sąjungų rūmų nugriovimą.
Bet tie patys griovėjai Vilniaus pataisos namų gamybos bazę nuvertė už dyką ir dar primokėjo užsakovams 13 tūkst. eurų.
Specialistų teigimu, Profsąjungų rūmus buvo galima nugriauti maždaug už pusę milijono eurų. Kad Profsąjungų rūmų griovimo darbų konkursą savivaldybė rengė netinkamai, liudija ir skirta 55,3 tūkst. eurų bauda.
Neseniai Lietuvos aukščiausiasis teismas (LAT) Vilniaus savivaldybės administracijai skyrė 500 tūkst. eurų baudą už pažeidimus 31 mln. eurų vertės Liepkalnio, Žirnių gatvių ir Minsko plento sankryžos rekonstrukcijos konkurse vertinant įmonių pasiūlymus.
Pripažinęs neteisėtais savivaldybės veiksmus vertinant tiekėjų pasiūlymus LAT panaikino pirmosios ir apeliacinės instancijos teismų sprendimus, tačiau dėl viešojo intereso apsaugos nepanaikino neteisėtai sudarytos pirkimo sutarties, todėl savivaldybei skirta 500 tūkst. eurų bauda.
Teismui kelių tiesimo bendrovė „Panevėžio keliai“ skundė savivaldybės sprendimą atmesti jos pasiūlymą ir konkurso laimėtojomis paskelbti bendroves „Fegda“ ir „Tilsta“.
Be to, Vilniaus savivaldybei, kuri naują Fabijoniškių baseiną perdavė valdyti ir naudoti savo viešajai įstaigai „Sveikas miestas“ ir taip apribojo konkurenciją, skirta 31,5 tūkst. eurų bauda.
Svajota, o ne dirbta
Tai – plaukimo baseinas Lazdynuose, Vokiečių gatvės, autobusų stoties rekonstrukcija, nacionalinio stadiono, koncertų salės ant Tauro kalno statyba.
Savivaldybės mašina važinėjo tarsi sava
Prieš metus Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) patvirtino etikos sargų sprendimą, kad P.Poderskis pažeidė įstatymus, kai darbo automobilį naudojo asmeninėms reikmėms. Valdininko savivalę atskleidė „Lietuvos rytas“.
P.Poderskis mėgino ginčyti 2019 metų liepą Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) priimtą sprendimą, kuris jam taip pat buvo nepalankus.
VTEK pripažino, kad P.Poderskis supainiojo interesus, kai 2018-ųjų rugsėjį tarnybiniu automobiliu „Opel Corsa“ po darbo valandų vyko namo į Kauną, o kitą rytą – atgal į darbą Vilniuje.
VAAT pabrėžė, kad P.Poderskis skunde ginčijo tik procedūrines taisykles, bet neneigė to, jog naudojosi automobiliu savo reikmėms.