Prezidentūra teigia, kad antradienio susitikime Lietuvai svarbių klausimų priiminėjama nebus, o Lietuva pasisako už Kinijos ir Europos Sąjungos dialogą.
„Gavome Kinijos kvietimą dalyvauti nuotolinėje 17+1 valstybių ir vyriausybių vadovų videokonferencijoje vasario 9 dieną. Šiame susitikime Lietuvai svarbių sprendimų priiminėjama nebus. Prezidentas šiame susitikime nedalyvaus“, – BNS pirmadienį sakė prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis.
Jo teigimu, „Lietuva yra suinteresuota toliau plėtoti abipusiai naudingus dvišalius santykius su Kinija, kurie iš abiejų pusių būtų grindžiami pagarba demokratijos vertybėms, žmonių teisėms ir laisvėms“.
„Lietuva, kaip Europos Sąjungos valstybė narė, taip pat pasisako už ES ir Kinijos dialogą“, – teigė prezidento atstovas.
M. Skuodžio atstovė spaudai BNS patvirtino, kad Lietuvai šiame susitikime atstovaus susisiekimo ministras.
Lietuva 17+1 formato (anksčiau 16+1) formato susitikimuose dalyvauja nuo 2012 metų.
Kritikai sako, kad šis formatas skaldo ES vienybę. Šalininkai teigia, kad tai naudingas įrankis bendrauti su Kinija, nes Lietuva negali bendrauti tokiu aukštu dvišaliu lygiu kaip didžiosios Europos šalys.
Kinijos investicijos Lietuvoje ir dvišalė prekyba kol kas nėra pasiekusios labai didelio masto, bet pernai rekordiškai išaugo iš Kinijos Lietuvos geležinkeliais pervežamų krovinių srautas.
Lietuvos žvalgybos tarnybos pernai paskelbtoje ataskaitoje įvardijo, kad Kinija plečia savo įtaką visame pasaulyje, ekonominiais svertais užsitikrindama kitų valstybių paramą Pekinui svarbiais politiniais klausimais.
Dokumente buvo rašoma, kad Kinijos siekis įgyti technologinį pranašumą ir aktyvi investicijų skvarba didina kitų valstybių pažeidžiamumą ir infrastruktūros kontrolės praradimo riziką.