Į Žemės ūkio ministerijos kanclerio kėdę neseniai sėdęs 52 metų V.Aleknavičius neišsklaidė šešėlių, kurie jį lydėjo per savivaldybių rinkimus, kai kilo incidentas dėl balsų pirkimo.
2019-aisiais dėl mero kėdės antrajame rinkimų ture varžėsi partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas 63 metų Vincas Plikaitis (32,88 proc. balsų pirmajame ture) ir konservatorius V.Aleknavičius (19,60 proc).
Per antrąjį turą 57 proc. rinkėjų savo balsą atidavė už V.Plikaičio kandidatūrą, o 42 proc. balsavo už V.Aleknavičių.
Šie rinkimai Kalvarijoje sukėlė šurmulį, kai pasklido žinia, kad konservatorių paskirta stebėtoja papirko dvi rinkėjas. Jos savo balsą pardavė ne už kelis eurus ar butelį alkoholio, kaip Lietuvoje pasitaikydavo ankstesniuose rinkimuose.
Kalvarijoje stebėtoja įtikino dvi moteris, kad jei rinkimus į mero postą laimės V.Aleknavičius, bus išasfaltuotas jų kaimo kelias.
Rinkėjas papirkusi jauna moteris įkliuvo ir sėdo į teisiamųjų suolą.
Kalvarijos konservatorių partijos skyriaus vadovas V.Aleknavičius tikino šioje istorijoje esąs niekuo dėtas ir net bylinėjosi dėl garbės ir orumo įžeidimo su kitokią nuomonę pareiškusia kalvarijiete. Dabar Vilniuje įsitaisęs politikas bylą pralaimėjo ir pirmosios, ir antrosios instancijos teismuose.
Atleido iš pareigų
1997-aisiais įstojęs į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partiją V.Aleknavičius vienoje mažiausių šalies savivaldybių buvo aktyvus politikas: tarybos narys, meras, administracijos direktorius, Vietos veiklos grupės, Kalvarijos konservatorių skyriaus pirmininkas.
Kalvarijos savivaldybėje nuolat virė politinės aistros ir kivirčai, dažnai keitėsi vadovai.
Kartą į tarybos posėdį meras V.Plikaitis buvo iškvietęs policijos pareigūnus, nes V.Aleknavičius esą per atkakliai uždavinėjo tą patį klausimą, į kurį esą nesulaukė mero atsakymo.
Ir meras V.Plikaitis, ir administracijos direktorius V.Aleknavičius pripažino, kad jiems sunkiai sekėsi dirbti kartu.
Praėjusią vasarą V.Aleknavičius buvo atleistas iš administracijos direktoriaus pareigų kaip praradęs savivaldybės tarybos pasitikėjimą.
Tąsyk meras V.Plikaitis apkaltino V.Aleknavičių, kad jis pavasarį, per patį pandemijos įkarštį, savivaldybei kažkodėl nupirko naują automobilį, nors trūko pinigų būtiniausioms apsaugos priemonėms.
Nurodymus gavo raštu
2019 metų savivaldybių tarybų ir merų rinkimai Kalvarijoje tapo skandalu, kai paaiškėjo, jog 26 metų Silvija Liudvinavičiūtė, būdama rinkimų stebėtoja, Tarprubežių rinkimų apylinkėje papirko dvi Naujienėlės kaimo gyventojas, kad jos balsuotų už V.Aleknavičių, kandidatuojantį į merus.
S.Liudvinavičiūtė, atvažiavusi pas 38 metų Kristiną ir 49 metų Birutę, prikalbino jas vykti į rinkimus, balsuoti už V.Aleknavičių ir reitinguoti konservatorių kandidatus. Ji žadėjo: jei meru bus išrinktas V.Aleknavičius, bus išasfaltuotas kelias nuo Naujienėlės iki Tabarų kaimo.
Stebėtojai gal ir būtų pavykę tyliai įgyvendinti šį planą, tačiau, kaip vėliau paaiškėjo, ji pasirinko nenuovokias balsuotojas, kurios visiškai nesidomi rinkimais.
Vežamos į Tarprubežių rinkimų apylinkę Kristina ir Birutė pareiškė, kad tikrai neprisimins, ką ir kaip turi daryti, todėl paprašė viską užrašyti.
S.Liudvinavičiūtė ant balto voko užrašė skaičių 1 ir vardą Valdas, reiškiančius kandidato į merus eilę balsavimo biuletenyje ir kandidato vardą. Be to, dar surašė keturis konservatorių kandidatų reitingavimo skaičius ir liepė niekam to voko nerodyti.
Kristina ir Birutė, nuėjusios į balsavimo salę, iš karto sukėlė rinkimų komisijos pirmininkei įtarimą, nes gavusios biuletenius ėmė šnabždėtis, viena kitai baksnoti pirštu į biuletenius, rodydamos konkrečią partiją.
Pirmoji balsavo Birutė. Moteris sakė taip ir nesupratusi, kaip reikia balsuoti, todėl biuletenyje į visus reitingo langelius surašė tą patį skaičių – 17, nors pagal Silvijos duotą instrukciją pirmiausia turėjo įrašyti V.Aleknavičiaus kandidatūrą žymintį vienetą.
Po to Birutė įlindo į Kristinos kabiną. Kai komisijos narės įspėjo, jog taip elgtis negalima, Birutė ėmė šaukti, kad Kristina nesupranta, kaip balsuoti, todėl nori jai padėti.
Vėliau Kristina prisipažino, kad ji apskritai nežino tokios partijos kaip Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.
Iš septynių kandidatų į merus ji esą būtų balsavusi už Darbo partijos atstovą, bet darė taip, kaip liepusi Silvija, nes norėjo, kad būtų išasfaltuotas jos kaimo kelias.
Vokas tapo svariu įkalčiu
Moterų elgesys, sukeltas triukšmas ir reiškiamos nepagrįstos pretenzijos komisijos nariams kėlė įtarimų, kad šioms rinkėjoms galėjo būti padarytas poveikis.
Be to, viena jų rinkimų išvakarėse, girdint vienai komisijos narei, pareiškė, kad apskritai neis balsuoti, nes rinkimai jai nerūpi.
Apie įtartinas balsuotojas buvo pranešta policijai.
Atvykę pareigūnai iš Birutės paėmė voką su S.Liudvinavičiūtės surašytais nurodymais ir pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl trukdymo piliečiams įgyvendinti savo teisę rinkti ir dalyvauti rinkimuose.
Vokas su stebėtojos įrašytais nurodymais tapo reikšmingu įkalčiu. Kandidatai į merus buvo septyni. V.Aleknavičius biuletenyje buvo įrašytas pirmas.
Be to, daugiau kandidatų tokiu vardu nebuvo. Prispirta įkalčių S.Liudvinavičiūtė pripažino kaltę.
Teismas už balsų pirkimą V.Aleknavičiaus naudai jai skyrė 6 mėnesių laisvės apribojimo bausmę.
Kalvarijos miestelis po šio rinkimų incidento ošė nuo gandų ir kalbų.
Kalvarijos ir aplinkinių kaimų gyventojai, aptarinėdami teismu pasibaigusį rinkimų skandalą, įvykį vertino tiesmukai, nesigilindami į teisinius niuansus. Nors buvo nuteista tik S.Liudvinavičiūtė, kalbėta, kad balsus pirko V.Aleknavičius.
Į teismus – tik dėl nuomonės
„Kad sulaikyta rinkimų stebėtoja, sužinojau iš jos vyro. Jis man paskambino ir pranešė. Vėliau ją paleido, sakė, kad nieko panašaus nedarė, ir daugiau šiuo įvykiu nesidomėjau, – teigė „Lietuvos rytui“ karjeros šuolį iš Kalvarijos į Vilnių padaręs V.Aleknavičius. – Man buvo staigmena, kai teismo dėl mano garbės ir orumo įžeidimo metu sužinojau, kad stebėtoja buvo nuteista.“
Į Marijampolės teismą dėl garbės ir orumo įžeidimo V.Aleknavičius kreipėsi po 2019-ųjų kovo 17-ąją vykusių rinkimų debatų, kuriuose dalyvavo su kandidatu į merus V.Plikaičiu.
Debatai transliuoti tiesiogiai, dalyviams buvo galima pateikti klausimų, komentuoti.
Kai oponentas paklausė V.Aleknavičiaus: „Ar galima tikėtis sąžiningų rinkimų?“, kilo audringa žiūrovų reakcija, pasipylė komentarai.
Debatų vedėjas paviešino kalvarijietės Laimos klausimą: „Kaip ponas Aleknavičius jaučiasi sėdėdamas šalia pono Plikaičio, nes nuolat jį juodino?“ Buvo paskelbtas ir jos komentaras: „Aleknavičius pirko Tarprubežiuos!“
Laima rinkimuose palaikė V.Plikaitį, todėl jos reakcija į V.Aleknavičiaus klausimą, pasak teismo, buvo momentinė ir neapgalvota.
Be to, teismo nuomone, faktas, kad rinkimų stebėtoja V.Aleknavičiaus naudai pirko balsus, buvo žinomas, todėl kandidatas ir turėjo tikėtis panašios žiūrovų reakcijos.
Dėl savo nuomonę pareiškusios kalvarijietės į teismą kreipęsis įsižeidęs V.Aleknavičius prašė įpareigoti atsakovę raštu paneigti jo garbę ir orumą žeminantį teiginį ir priteisti iš jos 1000 eurų neturtinę žalą.
„Kiek man sveikatos suėdė šitas teismas. Gal V.Aleknavičius manė, kad parduos kaimietė karvę ir sumokės tokiam teisuoliui 1000 eurų?“ – piktinosi „Lietuvos rytui“ politiko nemalonę užsitraukusi Laima.
Moteris buvo priblokšta sužinojusi, kad V.Aleknavičius staiga tapo svarbios ministerijos kancleriu.
Marijampolės teismas nenustatė, kad Laima pažemino V.Aleknavičiaus garbę ir orumą, atmetė politiko ieškinį ir priteisė atsakovei sumokėti 180 eurų bylinėjimosi išlaidų.
Šį teismo sprendimą V.Aleknavičius apskundė Kauno apygardos teismui, jis Marijampolės teismo sprendimą paliko nepakeistą.
Suabejojo reputacija
Vos tik tapęs ministerijos kancleriu V.Aleknavičius sulaukė aštrios Seimo nario valstiečio Kęstučio Mažeikos kritikos: „Tikriausiai reikėtų sveikinti naująjį Žemės ūkio ministerijos kanclerį, bet jeigu žmogus nesusitvarko smėlio dėžėje, kaip gali susitvarkyti smėlio kopose?
Labai norėtųsi tikėti, kad pasirinkdamas į politinę komandą valstybės tarnautoją, kurio naudai savivaldybių tarybų rinkimuose buvo perkami balsai, ministras prisiima atsakomybę.“
Politikas teigė, kad į jį kreipėsi kalvarijiečiai, stebėdamiesi, kaip V.Aleknavičius galėjo būti paskirtas kancleriu: „Mūsų frakcija ketina kreiptis į Antikorupcijos komisiją, kad būtų nustatyta, ar balsų pirkimo istorija nesikerta su nepriekaištinga reputacija.“
Konservatorių pasirinkimai stebina
Konservatoriai atvėrė duris į valdžią dar vienam prieštaringos reputacijos veikėjui – krašto apsaugos viceministru paskyrė V.Semešką.
Aktyvus Druskininkų konservatorius prieš porą metų vos išsaugojo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) nario vietą, kai politikams kilo įtarimų, kad jis pateikė tikrovės neatitinkančią informaciją apie savo išsilavinimą.
Ekonomikos mokslų magistru jis galėjo tapti nebaigęs vidurinės mokyklos. Aiškintis politiko studijų aplinkybes prokuratūra atsisakė, o Seimo nariams pritrūko balsų atleisti V.Semešką iš VRK nario pareigų.
Praėjusių metų sausį konservatorius pats pasitraukė iš VRK, tačiau išeidamas per teismus bandė įrodyti, kad jam priklauso nuolatinis atlyginimas. Teismai išaiškino, kad eiliniams VRK nariams priklauso atlygis tik už konkrečiai atliktus darbus.
Už krašto apsaugos biudžetą ir finansinius išteklius atsakingas viceministras buvo pridaręs nuostolių bendrovei „Gretsch-Unitas Baltic“ – prieš pasitraukdamas iš įmonės vadovo posto pripirko jau bankrutuojančios bendrovės „Švenčionėlių grūdai“ akcijų. Teismo sprendimu V.Semeška bendrovei turėjo atlyginti žalą už bevertį pirkinį ir sumokėti 31 tūkst. eurų.
Daug kam netikėtas buvo ir dar vieno konservatorių atstovo – užsienio reikalų ministro G.Landsbergio – sprendimas viceministru pasirinkti M.Adomėną, kuris buvo pašalintas iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų gretų.
Naujajam ministrui buvo nė motais, jog sprendimą dėl pašalinimo priėmęs partijos priežiūros komitetas konstatavo, kad M.Adomėnas tenkino koncerno „MG Baltic“ interesus, poreikius, siekė su jais sukurti draugiškus santykius, vykdė tam tikrus jų prašymus mainais už galimą finansinę arba kitokią paramą.
Neatsakyta ir į klausimą, ką darytų M.Adomėnas, jeigu jį šiame aukštame poste pasivytų turtingos žmonos, daugelį metų užsiimančios antikvarinių vertybių prekyba, šešėliai? V.Adomėnienė savo antikvariato verslą Kaune pradėjo Daktarų gaujos valdose.