„Žmonių pastangomis mes įžengėme į scenarijų C. Tai reiškia, kad atsiveria galimybės, nors ir ne pačios plačiausios, bet galimybės peržiūrėti mūsų tolimesnius veiksmus, suteikti mūsų gyvenimui naujų spalvų“, – savaitgalį pasidžiaugė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) pirmadienį ruošiasi svarstyti galimus karantino atlaisvinimus, tą pačią dieną posėdyje juos gali priimti ir Vyriausybė.
Kaip atrodytų gyvenimas C scenarijuje, jei būtų pritarta ekspertų siūlymams?
Kaip atrodo C scenarijus?
Scenarijus C yra fiksuojamas koronaviruso atvejų skaičiui viršijant 100 atvejų, per pastarąsias dvi savaites skaičiuojamų 100 tūkst. gyventojų. Šiuo metu Lietuvoje per pastarąsias dvi savaites fiksuojamas susirgimų rodiklis siekia 443,1. Dar prieš kelias dienas jis buvo per 500, dėl to šalis buvo pačiame blogiausiame – D – scenarijuje.
Kaip nurodoma Vyriausybės suburtos ekspertų grupės karantino apribojimų scenarijų ir priemonių siūlymuose, esant C scenarijuje turėtų būti intensyvinamos testavimo ir kontaktų atsekimo priemonės, toliau turėtų galioti nacionalinio lygio apribojimai.
Tiesa, stipresnės karantino priemonės jau būtų taikomos tik labiausiai plitimą skatinančioms veikloms.
Ką siūlo ekspertai?
Namų ūkių kontaktai. Pagal ekspertų siūlymus, pasiekus C scenarijų turėtų būti draudžiami daugiau negu dviejų namų ūkių kontaktai.
Sveikatos priežiūros ir socialinės globos įstaigų veikla. Taip pat turėtų būti išsaugomos planinės sveikatos priežiūros paslaugos. Prioritetas teikiamas būtinajai pagalbai ir COVID-19 pacientų priežiūrai. Ribojamas lankymas socialinės globos įstaigose. Darbuotojai ir pacientai reguliariai testuojami.
Aukštasis mokslas. Nuotolinis. Taikomos išimtys sveikatos, veterinarijos ir gyvybės mokslams. Darbuotojai reguliariai testuojami.
Bendrasis ugdymas. Pagrindinis, vidurinis, pradinis ugdymas vyksta klasėse taikant mokytojų ir moksleivių reguliarų testavimą. Lokaliame lygmenyje gali būti taikomi griežtesni apribojimai, priklausomai nuo epidemiologinės situacijos. Darbuotojai reguliariai testuojami.
Ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas. Vykdomas nacionaliniame lygmenyje. Lokaliame lygmenyje gali būti taikomi griežtesni apribojimai priklausomai nuo epidemiologinės situacijos. Darbuotojai reguliariai testuojami.
Maitinimo įstaigos. Veikla ribojama. Maistas tik išsinešimui. Darbuotojai reguliariai testuojami.
Prekyba. Ribojami pirkėjų srautai ir taikomi specialieji paslaugų teikimo reikalavimai mažinant užsikrėtimo riziką. Darbuotojai reguliariai testuojami.
Paslaugų sektorius. Nuotolinės ir bekontaktės paslaugos, išskyrus sveikatos apsaugos, psichologų/psichoterapeutų (būtinais atvejais), veterinarijos, policijos ir kitas tarnybas, kurių darbuotojai reguliariai testuojami.
Žmonių judėjimas šalies viduje ir į kitas šalis. Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją gali būti taikomi ribojimai vykstant į užsienio šalis ar atvykstant į Lietuvą: sienų kontrolė, vykdomas keliautojų testavimas. Taikomi ribojimai tarp savivaldybių arba/ir savivaldybių viduje atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją.
Žmonių susibūrimai, kultūrinė veikla, sporto bei laisvalaikio renginiai. Draudžiami. Laidotuvėse ir vestuvėse dalyvių skaičius turi neviršyti 10 asmenų. Neveikia muziejai, teatrai, parodos, kino salės, nevyksta sporto varžybos, išskyrus profesionalaus sporto treniruotes ir varžybas be žiūrovų.
Primename, kad B scenarijus Lietuvoje įsigaliotų pasiekus 25–100 atvejų rodiklį, A scenarijus – mažiau nei 25 atvejus.