A. Dulkys papasakojo, kaip Lietuvai sekasi valdyti koronavirusą Skelbia, kur situacija gerėja, o kur išlieka prasta

2021 m. sausio 24 d. 11:51
Lrytas.lt
Dar gruodžio 11 dieną, kai tapo naujuoju sveikatos apsaugos ministru, Arūnas Dulkys viešai pristatė tris pagrindinius pandemijos valdymo tikslus – naujų COVID-19 atvejų vidurkis per savaitę turi neviršyti 200, per tą patį laikotarpį teigiamų testų procentas nuo visų atliekamų testų turi būti mažesnis nei 5 proc., o efektyvus viruso reprodukcinis rodiklis R turi neviršyti vieneto.
Daugiau nuotraukų (31)
Ar šie išsikelti tikslai po truputį virsta realybe?
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė Justina Petravičienė portalui lrytas.lt nurodė, kad vien nuo Naujųjų metų Lietuvoje fiksuota per 400 naujų koronaviruso protrūkių, iš kurių beveik trečdalį sudaro užsikrėtimai šeimose.
A.Dulkys pristatė, kaip sekasi vykdyti išsikeltus tikslus
„Kaip mums sekasi? Ačiū visiems, kurie prisidedate pilietiško elgesio pavyzdžiu. Mums pavyks“, – sekmadienį socialiniame tinkle brūkštelėjo A.Dulkys, pasidalindamas naujausia statistika, kaip sekasi įgyvendinti išsikeltus tris pagrindinius tikslus.
Jo duomenimis, dar gruodžio 11 dieną, kai buvo iškelti šie tikslai, per parą buvo fiksuota 2560 koronavirusinės infekcijos atvejų, teigiamų testų procentas nuo visų atliekamų testų siekė 21,2 proc., o efektyvus viruso reprodukcinis rodiklis R, kuriuos skaičiuojama, kiek sergančiųjų užkrėtė sveikųjų, buvo 1,26.
Sveikatos apsaugos ministras šiuos duomenis palygino su sausio 22 dieną skelbta statistika. Tądien buvo pranešta apie 961 naują COVID-19 infekcijos atvejį, teigiamų testų procentas nuo visų atliekamų testų sudarė 10,2 proc., o efektyvus viruso reprodukcinis rodiklis R krito iki 0,86.
A.Dulkys dar gruodį tvirtino, kad jei pavyks pasiekti minėtų trijų tikslų, tai leis teigti, jog „sugrįžome į situaciją, kada mes ją galime valdyti, o kol mes to nepadarysime, rezultato nebus“.
Kur situacija išlieka blogiausia, o kur – geriausia?
Situacijos gerėjimą rodo ir susirgimų rodiklis, per pastarąsias dvi savaites fiksuojamas 100 tūkst. gyventojų. Nors dar visai neseniai jis buvo gerokai perkopęs 1000, šiuo metu, Statistikos departamento duomenimis, susirgimų rodiklis Lietuvoje siekia 535,3.
Kur padėtis vis dar išlieka blogiausia? Didžiausią sergamumą fiksuoja Visagino savivaldybė. Čia jis vis dar siekia daugiau nei 1000. Visagine susirgimų, per pastarąsias dvi savaites fiksuojamų 100 tūkst. gyventojų, skaičiuojama per 1,666.
Sudėtinga situacija išlieka Kazlų Rūdoje (978,9), Trakų rajone (885), Ignalinos rajone (803,9), Šalčininkų rajone (779,8), Švenčionių rajone (741,4), Molėtų rajone (734,6), Utenos rajone (726,1), Zarasų rajone (724,1) ir Šilutės rajone (709,3).
Tuo tarpu žemesniu susirgimų rodikliu už šalies vidurkį gali pasidžiaugti Jurbarko rajono gyventojai (201,3), Rietavo (206,6), Šilalės rajono (242), Šakių rajono (250,9), Lazdijų rajono (283,8), Radviliškio rajono (291,4), Tauragės rajono (298,9) gyventojai.
Taip pat Šiaulių rajono (304), Kupiškio rajono (305,7), Mažeikių rajono (309,5), Neringos savivaldybės (311,6) gyventojai.
Kur Lietuvoje vis dar fiksuojami didžiausi protrūkiai?
Tiesa, nors statistika pastebimai gerėja, vien nuo Naujųjų metų Lietuvoje užfiksuota per 400 naujų viruso protrūkių. NVSC atstovė J.Petravičienė portalui lrytas.lt nurodė, kad beveik trečdalį jų sudaro užsikrėtimai šeimose.
„Nuo Naujųjų metų užfiksavome per 400 naujų protrūkių (t.y., kai susijusios dviejų ir daugiau žmonių užsikrėtimo aplinkybės). Iš šių protrūkių 123 yra šeiminiai – kai užsikrėtus vienam šeimos nariui ir infekcijai patekus į šeimą, užsikrečia ir kiti. Apie ryškėjančią šeiminių protrūkių tendenciją pradėjome kalbėti dar spalio mėnesį.
Kasdien užfiksuojamų atvejų šeimose išlieka labai panašus, vertinant bendrą atvejų struktūrą. Kalbant bendrai – pavyzdžiui, per gruodžio mėnesį apie 27 proc. užsikrėtusių žmonių nurodė, jog užsikrėtė nuo susirgusio šeimos nario. Dėl to nuolat akcentuojame tinkamos izoliacijos svarbą šeimose.
Mūsų specialistai, kariai savanoriai, atlikdami epidemiologinę diagnostiką, prašo žmonių įvertinti, ar namuose jie tikrai gali tinkamai izoliuotis“, – aiškino NVSC atstovė.
J.Petravičienės teigimu, kalbant apie skaitlingiausius protrūkius, vis dėlto dažniausiai jie ir toliau yra fiksuojami slaugos, palaikomojo gydymo, globos įstaigose.
„Tikriausiai visu pandemijos laikotarpiu nebuvo dienos, kad nefiksuotume su tokio profilio įstaigomis susijusių atvejų. Epidemiologų akys į šias įstaigas krypsta labiausiai dėl to, kad į jas patekusi infekcija kainuoja labai brangiai.
Taip pat NVSC specialistai, siekdami užtikrinti infekcijos plitimo prevenciją, kone kasdien vyksta į tokias įstaigas, kartu su jų administracijomis ieško tinkamiausių sprendimų rizikoms suvaldyti.
Būtent tokio profilio įstaigose sausį registravome ir didžiausius protrūkius, su kuriais nuo metų pradžios siejame ir 81, 80, 65, ar 55 COVID-19 ligos atvejai“, – informavo NVSC atstovė.
Arūnas Dulkys^Instanttikslas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.