Savo klaidas pripažinęs A. Veryga iškart gėlė I. Šimonytės Vyriausybės planui: netgi pritarė S. Čaplinskui

2021 m. sausio 21 d. 19:44
Lrytas.lt
Seimo nario Aurelijaus Verygos teigimu, dabartinės Vyriausybės sprendimai dėl judėjimo tarp savivaldybių, smulkių verslų uždarymo ir nuotolinio mokymo gali padaryti ilgalaikę žalą. Vis dėlto, buvęs sveikatos apsaugos ministras pripažįsta, kad klaidų padarė ir buvusioji Vyriausybė – A.Veryga papsakojo, kokių sprendimų nebekartotų.
Daugiau nuotraukų (7)
Tuo metu Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas atskleidė, apie kokias pirmojo ir antrojo karantino ribojimų pasekmes jau perspėja medikai.
Negailėjo kritikos
„Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Oponentai“ A.Veryga pritarė profesoriaus Sauliaus Čeplinsko tezei, jog kovos su koronavirusu priemonės gali būti žalingesnės nei pats virusas – jo teigimu, reikia matyti ne tik sveikatos sistemą bei virusą.
„Yra ir verslas, ir švietimas. Aš gal šiek tiek daugiau išmanau, nes ir pats vaikų turiu, kurie mokyklą lanko, ir pačiam teko dirbti švietimo sistemoje. Tai tikrai sutinku su tais, kurie sako, kad tas ilgalaikis nuotolinis mokymas, kai vaikai nebeturi socialinio kontakto, yra tam tikra prasme pražūtingas ir vaikams daro didelę žalą“, – laidos metu kalbėjo A.Veryga.
Anot jo, tai, kad vaikai nebeturi socialinių kontaktų, mažai juda, turės tam tikrų pasekmių. Tuo metu verslas, politiko teigimu, pasekmes jau jaučia. Kritikuodamas dabartinės valdžios vis dar taikomus judėjimo tarp savivaldybių ribojimus A.Veryga pripažino ir Sauliaus Skvernelio Vyriausybės klaidą – neriboti judėjimo Vėlinių metu.
„Matome tam tikrų nelogiškumų. (...) Judėjimo ribojimas tarp miestų yra labai prasmingas, kada yra didelės šventės ir žmonės labai juda, važiuoja lankyti artimųjų. Manau, kad padarėme klaidą patikėdami tais pasakymais, kad reikia tiesiog apeliuoti į žmonių sąmoningumą, netaikydami apribojimų per Vėlines – matėme labai didelį judėjimą, – kalbėjo A.Veryga. – Bet dabar, kada žmonės negali iš miesto išvažiuoti pasivaikščioti į mišką kitame rajone, man atrodo, kad tai yra nelabai logiška. Juo labiau, kad žmonės dabar kaip tik labai daug sėdi, mažai juda“.
Kitas nelogiškumas, A.Verygos teigimu – neleisti veikti mažiesiems verslams, kurie turi atskirus įėjimus, nedidelėms parduotuvėms ir paslaugų teikimo įmonėms: „Kaip dabar žinome, kirpėjai eina į namus ir ten jokių sąlygų niekas neišlaiko.“
Savo ruožtu Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas laidos metu teigė, kad tiek dėl neadekvačių, per didelių pirmosios karantino bangos suvaržymų, tiek ir dėl antros bangos ribojimų yra matomos pasekmės žmonių psichinei sveikatai ir kitų ligų gydymui bei prevencijai.
A.Matulo teigimu, konsultacinių paslaugų teikimas vaikams krito 48 proc., atidedami ir planiniai vaikų skiepai – skiepijimo apimtys sumažėjo iki 25 proc.
„Mokslininkai ir gydytojai-praktikai atkreipė mūsų dėmesį, kad gali prasidėti tymų ir kitų infekcinių ligų protrūkis. Kardiologinių ligonių operacijos ir gydymas sutrikęs, net vasarą nebuvo atsistatęs – krito net iki 50 proc. (...) Reikia imtis priemonių, kad žmonės nebebijotų kreiptis į gydymo įstaigas, nes pasekmes matome ir dabar“, – kalbėjo A.Matulas.
Klaidas pripažįsta
Laidos metu A.Veryga teigė matantis klaidų sprendimuose dėl pirmosios koronaviruso bangos suvaržymų, viena iš jų – sveikatos priežiūros planinių paslaugų stabdymas.
„Sveikatos priežiūros planinių paslaugų stabdymas nebuvo mano vienasmenis išsigalvojimas – tuo metu tikrai buvo labai neaišku, specialistams buvo neramu, kas darysis ligoninėse, dėl to tokie sprendimai tuo metu buvo priimti. Taip, dabar atsisukę galime matyti, kad jie turėjo savo pasekmes“, – pripažino A.Veryga ir teigė, kad tokia apimtimi šių sprendimų nekartotų.
„Ir jos nebuvo pakartotos tokia apimtimi. Skelbiant naują karantiną sveikatos priežiūros paslaugos nebebuvo stabdomos, bet jos apsiribojo dėl kitų priežasčių – dėl viruso greito plitimo. Kiti apribojimai atsirado savaime“, – pabrėžė politikas.
A.Veryga teigė, kad tam tikrose sveikatos apsaugos srityse priimtų kitokius sprendimus negu dabartinis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, be to, iš dabartinio ministro teigia pasigendąs greičio ir drąsos.
„Ne kartą esu sakęs, kad pasigendu drąsos ir greičio iš dabartinio ministro, nes situacija reikalauja ne tokių ilgų svarstymų ir dėliojimų – reikia veikti labai greitai. O akivaizdu, kad yra daug baimės. (...) Ekstremali situacija – ne tas laikas, kada gali ilgai svarstyti“, – kalbėjo Seimo narys.
Visgi, A.Matulas suskubo apginti kolegą – anot jo, dėl A.Verygos skubių sprendimų žalą srėbti reikės ne vienai tarnybai.
„Tiek, kiek kolega Aurelijus ir jo komanda per savo skubotus sprendimus yra pridarę žalos Lietuvai tai iš tiesų dar reikės srėbti ir aiškintis tikriausiai ne vienai tarnybai. Ir dėl tų pačių logistikos paslaugų, kada (konkursą išvežioti vakcinas – aut. past.) laimi kotletus gaminanti dviejų žmonių įmonė, ir dėl greitųjų antigenų testų bei greitųjų antikūnių testų (pirkimo – aut.past.), kur neaišku, kokia kaina ir kodėl tiek nupirkta.
Greitis šiuo atveju nepateisinamas – tikrai galime pasimokyti iš A.Verygos ryžto, bet tas ryžtas turi būti pagrįstas konsultacijomis, logika, sveiku protu“, – kalbėjo A.Matulas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.