Vyriausybė nusprendė šiek tiek sušvelninti karantino sąlygas: keičiasi du nurodymai
Agnė Černiauskaitė
2021-01-20 13:46Karantino sąlygų kol kas nešvelninti pirmadienį nusprendusi Vyriausybė trečiadienį visgi sutarė dėl dviejų režimą laisvinančių sprendimų. Ministrų kabinetas pritarė siūlymams leisti į mokyklas grįžti moksleiviams, patiriantiems sunkumų mokantis iš namų, taip pat – sudaryti galimybę bendrauti vienišiems asmenims, kuriems būtų nedraudžiama ir judėti iš vienos savivaldybės į kitą.
Šiuos siūlymus po antradienio Valstybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) pasitarimo Vyriausybei pateikė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Kas keičiasi?
Mokyklos. Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos siūlymui, kad sunkumų mokantis iš namų patiriantiems vaikams būtų sudaroma galimybė mokyklose mokytis nuotoliniu būdu, gauti tam būtinas priemones, o tiems, kuriems priklauso – ir nemokamą maitinimą.
„Siekiame padėti mokiniams, ugdomiems pagal pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas iš socialiai pažeidžiamų šeimų, kurie neturi sąlygų mokytis namuose, suteikiant jiems priežiūros paslaugas ir galimybę, mokytis nuotoliniu būdu iš mokyklos, vaikų ar jaunimo dienos centrų“, – sprendimą aiškino sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Ministerijos duomenimis, papildomos konsultacijos, motyvacija ar aprūpinimas įranga ir internetu reikalingas maždaug 25 tūkst. šalies mokinių, maždaug pusei jų skirtas nemokamas maitinimas.
Bendravimas. Ministrų kabinetas sutarė ir dėl siūlymo nuo sausio 21 dienos įteisinti vadinamuosius „socialinius burbulus“, sudarant galimybę bendrauti dviem šeimoms ar namų ūkiams, kai juos sudaro ne daugiau nei vienas asmuo arba jei šeimoje yra neįgalus nepilnametis ar priežiūros dėl neįgalumo reikalaujantis suaugęs asmuo.
„Atsižvelgiant į tai, kad karantino metu yra daug vienišų, neįgalių asmenų, kurie patiria didesnį stresą, pagal ekspertų patarimus, siekiama suteikti emocinę ir praktinę pagalbą tokiems asmenims.
Yra siūloma leisti dviejų šeimų ar dviejų namų ūkių artimus kontaktus, jeigu viename iš jų yra ne daugiau kaip vienas suaugęs asmuo ar jo nepilnamečiai vaikai, įvaikiai, globotiniai arba nuolatinės priežiūros reikalaujantys asmenys“, – dar prieš priimant sprendimą jį pristatė ministras A.Dulkys.
Tiesa, siekiant sumažinti galimas užsikrėtimo COVID-19 infekcija rizikas, tokiems artimus kontaktus turintiems šeimų ar namų ūkio nariams draudžiama turėti artimus kontaktus su kitais asmenimis.
Be to, palaikymo burbulo nariams būtų leidžiama judėti iš vienos savivaldybės į kitą, jeigu jie yra skirtingose savivaldybėse. „Šiuo atveju tikrai manau, apeliuodama ir į visuomenę, kad nebus piktnaudžiavimo. Taip pat noriu patikinti, kad su policijos departamentu rasime sprendimus šioje situacijoje“, – pažymėjo A.Bilotaitė.
Jeigu palaikymo burbulas sudaromas su žmogumi, kuris yra priskiriamas rizikos grupei, papildomai rekomenduojama dėvėti kaukes, išlaikyti 2 metrų atstumą, vėdinti patalpas bent vieną kartą per valandą.
Premjerės Ingridos Šimonytės teigimu, šis sprendimas – tarsi moralinė skola žmonėms, kurie pandemijos metu jaučiasi vieniši. „Tai tarsi moralinė skola žmonėms, kurie yra vieniši ir tikrai jaučia turbūt pakankamai didelę psichologinę įtampą“, – sakė Vyriausybės vadovė.
Profesorė: šis sprendimas palies daugelį Lietuvos namų ūkių
Vyriausybės patariamosios ekspertų grupės narė, prof. habil. dr. Ramunė Kalėdienė teigė, kad kol kas, kol atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų, fiksuojamas per pastarąsias dvi savaites, Lietuvoje siekia per 500, vis dar esame blogiausiame – D – scenarijuje, todėl iš pradžių „socialinius burbulus“ galės sudaryti tik du tokie namų ūkiai.
„Bet nesakyčiau, kad tai yra mažos žmonių apimtys, nes, Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje apie 38 proc. visų namų ūkių sudaro vienas asmuo. Tai galite įsivaizduoti, kiek daug žmonių Lietuvoje gyvena po vieną. Tai nėra vien tik seni, pagyvenę žmonės“, – kalbėjo R.Kalėdienė.
Profesorė neslėpė, kad bet koks kontaktų atlaisvinimas kelia papildomas rizikas dėl ligos plitimo, tačiau psichologinė žmonių sveikata šiuo atveju taip pat yra labai svarbi.
„Puikiai žinome, kad kiekvienas kontaktų atlaisvinimas didina riziką ligai plisti. Žinoma, kad rizika šiuo atveju irgi didėja. Bet turime atsižvelgti į ypatingai svarbų sveikatos aspektą – psichologinę žmonių sveikatą, kuri yra ne mažiau svarbi nei fizinė žmonių sveikata“, – pabrėžė R.Kalėdienė.
Ji vylėsi, kad žmonės išliks sąmoningi ir įsipareigos neturėti jokių kitų artimų kontaktų už „socialinio burbulo“ ribų. Tiesa, toks pasižadėjimas nebus formalizuojamas.
Vyriausybės patariamosios ekspertų grupės narė, paklausta, kaip policijos pareigūnai užtikrins, kad tarp savivaldybių judantys asmenys tikrai priklauso „socialiniams burbulams“, tikslaus atsakymo neturėjo, tačiau pridūrė, jog buvo gautas pažadas išspręsti šį techninį klausimą.
„Mes tiesiog rekomendavome, kad nesvarbu, kurioje savivaldybėje yra tas žmogus, kuriam reikia palaikymo, ribos turi būti atvertos. Aš manau, kad tikrai nedelsiant turi būti išspręstas šis techninis klausimas. Gavome pažadą, kad tai bus padaryta“, – tvirtino R.Kalėdienė.
COVID-19 pandemijos valdymo ekspertų grupės narys, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Mindaugas Stankūnas naujienų portalui lrytas.lt pristatė palaikymo burbulų esmę ir būsimus scenarijus. Plačiau skaitykite čia.
Karantinas dėl plintančio koronaviruso Lietuvoje paskelbtas pernai lapkričio 7 dieną, nuo gruodžio 16 dienos jo režimas sugriežtintas ir pratęstas iki sausio 31-osios.
Šiuo metu šalyje uždaryta daugelis parduotuvių, sporto ir laisvalaikio praleidimo vietų, apribotas žmonių judėjimas tarp savivaldybių ir susibūrimai tiek namuose, tiek viešose vietose.