Epidemiologė: žiemą sudrėkusias kaukes reikia keisti iškart, kitaip jos taps tik pavojingesnės

2021 m. sausio 13 d. 13:34
Žiemą būnant viešose erdvėse tarp kitų asmenų vienkartines veido kaukes, jei iš tiesų norime apsisaugoti, reikėtų keisti iškart, kai jos sudrėksta, įsitikinusi epidemiologė Daiva Razmuvienė. Jos teigimu, sudrėkusi veido kaukė pasidaro pralaidi, todėl nebeapsaugo nuo koronaviruso, o tokia situacija tampa net pavojingesnė nei buvimas apskritai be kaukės.
Daugiau nuotraukų (23)
„Jeigu žmonės nesilaiko atstumų, turi dėvėti kaukę. Jeigu kaukė sudrėko, jie turi ją iš karto keisti“, – portalui lrytas.lt tvirtino epidemiologė.
Ragina kaukę keisti iškart jai sudrėkus
Įprastos taisyklės kas kelias valandas keisti vienkartines medicinines kaukes žiemos metu turėtų būti pamirštos. D.Razmuvienė primena, kad tikimybė lauke užsikrėsti COVID-19 yra nemaža, ypač, jei asmenys būriuojasi prie tam tikrų objektų, kaip kalneliai, ir maišosi su skirtingais namų ūkiais.
Tiesa, vien dėvėti kaukę neužteks. Žiemą dėl pasikeitusios oro temperatūros vienkartines veido kaukes reikia keisti iškart, kai jos sudrėksta.
„Kaukę reikia keisti iškart, kai ji sudrėksta. Tas paviršius, kuris saugo nuo viruso, kai sudrėksta, pasirado pralaidus. Drėgmė virusui yra labai palanki terpė daugintis. Todėl kaukę reikėtų iškart pasikeisti“, – portalui lrytas.lt aiškino epidemiologė.
Anot D.Razmuvienės, kiekvienas asmuo turėtų įsivertinti, kada pradeda justi, kad kaukė sudrėkusi, tačiau ji pati pastebi, jog kaukės sudrėksta jau maždaug po pirmų 10 aktyvesnio buvimo lauke minučių. 
„Tokios situacijos nesame turėję, tačiau patys pastebime, kad tos kaukės drėksta lauke būnant jau per pirmas 10 minučių, tuo labiau, jei žmogus sportuoja, vaikščioja su šiaurietiškomis lazdomis ir pan. 
Žinoma, kas 10 minučių jas kaitalioti, vėlgi, kaip čia pasakius, atrodo neprotinga, bet su drėgna kauke vaikščioti ir pačiam žmogui nepatogu, o iš kitos pusės – jos pralaidumas yra absoliučiai didesnis.
Tuomet jau geriau iš viso būti be kaukės“, – svarstė epidemiologė.
Išeitis – daugkartinės kaukės?
Išeitis šiuo atveju, pasak D.Razmuvienės, gali būti daugkartinės medžiaginės kaukės, kurios ne taip greitai sudrėksta. Tačiau ji pažymi, kad medžiaginės kaukės nėra tiek apsaugančios, kiek medicininės.
„Aišku, galima dėvėti medžiagines kaukes. Pati tokią turiu ir pastebėjau, kad ji man ne taip greitai sudrėksta. Mokslinių įrodymų neturiu, kalbu iš savo patirties. Medvilninės, lininės kaukės tikrai drėksta lėčiau.
Bet reikia nepamiršti, kad jų pralaidumas, lyginant su medicininėmis, kalbant ne apie žiemos laiką, yra didesnis, jos yra mažiau saugios. Yra tikrai nelengva suprasti, kaip su kaukėmis elgtis žiemos metu.
Patarimas – sudrėkusią kaukę iškart keisti, jeigu esate žmonių būryje, kur neįmanoma laikytis atstumų“, – apibendrino D.Razmuvienė.
Šalies vaistininkai taip pat yra išsakę rekomendaciją kaukes keisti tik joms sudrėkus ir primena, kad nusiėmę vienkartinę kaukę iškart ją išmestumėte ir nenaudotumėte antrą kartą, taip pat iškart nusiplautumėte rankas ir neskubėtumėte liesti veido.
Rūpinantis savo ir aplinkinių saugumu svarbu taisyklingai dėvėti apsaugines burną ir nosį dengiančias priemones, laikytis tinkamos rankų, čiaudėjimo ir kosėjimo higienos, reguliariai vėdinti patalpas, viešose vietose laikytis saugaus atstumo nuo aplinkinių.
kaukė^InstantDaiva Razmuvienė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.