LRT radijas skelbia, kad Šilalėje nuo koronaviruso buvo paskiepyta ir daugiau žmonių, kuriems pagal galiojančią tvarką skiepas nepriklausė.
ELTA primena, kad šeštadienį paviešinta informacija, kad COVID-19 vakcina, kuri buvo skirta medikams, paskiepytas Šilalės privačios greitosios medicinos stoties „Ambulansas“ vadovas Ričardas Ūselis ir jo šeimos nariai bei artimieji.
LRT radijo teigimu, vakcinos nuo COVID-19 sulaukė ir buvęs Šilalės rajono ligoninės vadovas, vyriausiasis gydytojas Antanas Levickis. Kaip pažymėjo LRT radijas, jis šiuo metu ligoninėje nebedirba.
Šilalės rajono ligoninės laikinoji vadovė Jolanta Milišiūnienė LRT radijui tvirtino, kad pasiaiškinimas dėl šio atvejo jau yra surašytas.
„Aš viską surašiau paaiškinime Šilalės rajono savivaldybei. Tegu ji nagrinėja ir nusprendžia, ar tai buvo teisėta, ar neteisėta“, – LRT radijui sakė ji.
Vyks antrosios vakcinos
Tuo metu pats Šilalės privačios greitosios medicinos stoties „Ambulansas“ vadovas R.Ūselis aiškino, kad jam vakcina priklauso, nes jam – diabetas, šuntuota širdis. Aiškindamas šeimos narių ir giminaičio paskiepijimą R.Ūselis teigė, kad taip ruošiami savanoriai.
Tiesa, iki šiol jie nesavanoriavo. „Todėl, kad neskiepyti, bijo savanoriaut atvirai pasakius“, – „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo R.Ūselis.
Be to, verslininkas po 3 savaičių vėl planuoja vykti į Šilalę bei skiepytis antrąja vakcinos doze.
„O kaip jūs galvojat? Arba praras valdžia dar 6 skiepus, jei čia sugalvos, nežinau, ką čia spręs“, – argumentavo R.Ūselis.
Generalinė prokuratūra sekmadienį pranešė, kad įtariamus vakcinavimo tvarkos pažeidimus Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje, Šilalės greitosios medicinos pagalbos stotyje bei Šilutės ir Panevėžio ligoninėse bus pavesta ištirti Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT).
Narystė suspenduota
Be eilės papildomus asmenis į Šilalės ligoninei pateiktą skiepijamų žmonių sąrašą įtraukusi įmonės „Ambulansas“ Šilalės greitosios medicinos pagalbos vadovė Loreta Kalnikaitė sustabdė savo narystę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoje. Tai naujienų portalui lrytas.lt patvirtino Seimo narys konservatorius Andrius Vyšniauskas.
„Tiek partijoje, tiek Šilalės savivaldybės tarybos frakcijoje jos narystė – suspenduota. Manau, kad artimiausiame posėdyje bus sprendžiama ir dėl visų kitų (jos užimamų - aut.past.) pozicijų – komisijose, komitetuose“, – sakė A.Vyšniauskas.
Dėl šio atvejo Seimo nariai A.Vyšniauskas, Jurgita Sejonienė ir Paulė Kuzmickienė šeštadienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.
„Tikimės, kad bus pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kreipsimės dėl visų, iškilusių viešai ir tų atvejų, kada gauname informaciją apie galimus pažeidimus – dėl visų tokių atvejų kreipsimės į prokuratūrą, neišskirdami nei politinių preferencijų, nei kitų dalykų. Todėl, kad vakcinacijos klausimas yra per daug svarbus, kad būtų galima palikti savieigai“, – kalbėjo Seimo narys.
„Ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), matėme, pradėjo analizes ir tyrimus, taip pat ir Sveikatos apsaugos ministerija pradėjo vidinius tyrimus. Visos institucijos yra sukeltos ant kojų“, – pridūrė jis.
Šilalės savivaldybės komisijos taip pat tirs tarybos narės elgesį, pranešė Šilalės rajono meras Algirdas Meiženis.
„Savivaldybėje turime Antikotrupcijos ir Etikos komisiją. Kadangi šie veiksmai yra susiję ir su mūsų tarybos nare, todėl mes prašysime tiek vienos, tiek kitos komisijos, kad įvertintų“, – „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo A.Meiženis.
Paaiškinti, kodėl į skiepijamų asmenų sąrašą įtraukė ne medicinos darbuotojus, o vilnietį verslininką Ričardą Ūselį, jo šeimą ir giminaitę, pati Loreta Kalnikaitė „Lietuvos ryto televizijai“ atsisakė: „Nesu tyrėja ir nieko nepapasakosiu. (...) Nei apie sąrašą, nei apie pavardes aš nieko nekalbu“.
Prašo papildomų žingsnių
Prezidentas Gitanas Nausėda su Sveikatos aspaugos ministru Arūnu Dulkiu pirmadienį tarėsi, kaip atrasti tinkamą balansą tarp centralizacijos ir decentralizacijos, „užtikrinant, kad tie nesąžiningumai būtų užkardyti“.
„Be abejo, centralizuota atitikties sistema, tikrinant, kaip vyksta vakcinavimas, ar nepažeidinėjami eiliškumo principai, duotų didesnę kontrolę, tačiau tam reikia laiko, todėl reikia atrasti tinkamą balansą. Prezidento nuomone, tikrai yra gerai, kad SAM vakar ėmėsi žingsnių, tačiau jų nepakanka. Žvelgiant į ateitį ir ypač į tą periodą, kai bus vakcinuojama žymiai daugiau žmonių, nei šiuo metu, būtina padaryti dar bent tris papildomus žingsnius“, – informavo prezidento patarėjas Simonas Krėpšta.
S.Krėpštos teigimu, visų pirma reikia įdiegti elektroninę sistemą, kuri atitiktį vakcinavimo eiliškumui tikrintų daug sistemiškiau. Antras žingsnis – reikia peržiūrėti sveikatos apsaugos ministro numatytą vakcinavimo eiliškumą, aiškiau apibrėžiant principą, „kai yra judama tarp vienos prioriteto eilės ir žemyn, kad būtų aiškūs principai, kada galima judėti, o kada – ne“.
„Trečia, žvelgiant į ateitį, reikia labiau koordinuoti visą vakcinavimo sistemą. Kitos šalys turi tam tikrus koordinacinius centrus. Tam tikros užuomazgos tokio centro yra ir pas mus, tačiau tai turi būti stiprinama, nes mes vakcinuojame po kelis tūkstančius asmenų per dieną“, – aiškino šalies vadovo patarėjas.