„Dėl vyresnių asmenų grupės – 65 metų ir daugiau – pagal dabartines gaunamas vakcinų dozes galima sakyti, kad jie gali tikėtis būti pradėti vakcinuoti jau net ir vasario mėnesį, o dėl visų kitų grupių – viskas priklausys nuo to, kokį mes turėsime tiekimą, kokį turėsime gamintojų dozių atvežimą mums, kaip vyks kitų vakcinų tvirtinimas.
Beje, kai aš sakau, kad 65 metų ir vyresnių asmenų grupė bus pradėta skiepyti vasarį, tai pabrėžiu, kad tik pradėta, nes jų yra daugiau kaip pusė milijono. Jokiu būdu ne paskiepijimas per vasario mėnesį.
Pagal dabartinius (vakcinų kiekių, – aut.past.) atvažiavimus, mes turbūt dar ir per antrą ketvirtį neįveiksime šitos grupės. Kalbame apie pradžią, o ne galutinį tašką“, – nurodė viceministrė.
Jos teigimu, kitą savaitę į Lietuvą atvykstanti vakcinos dozių siunta bus paskirstyta į antrąją prioritetinę grupę – palaikomojo gydymo, globos, slaugos namus ir ji bus skirta tų namų gyventojams ir darbuotojams. Vėliau atvykstanti siunta bus panaudojama antrajam medikų skiepijimui.
„Primenu, kad antroji dozė, pagal gamintojo reikalavimus, turi būti skirta ne anksčiau nei po 21 dienos, o pats „Pfizer“, atlikdamas bandymus, skiepijo žmones tarpe nuo 21 iki 32 dienos. Mes irgi planuojame laikytis šio reikalavimo ir maždaug 3-6 savaičių laikotarpiu skirti antrą vakcinos dozę tiems, kuriems jau buvo skirta pirmoji vakcinos dozė“, – aiškino Ž.Simonaitytė.
Anot jos, kartu su medikais prioritetas skiepijant bus teikiamas galutinės stadijos lėtine inkstų liga sergantiems pacientams, kuriems taikoma nuolatinė pakaitinė inkstų terapija. Taip pat pacientams, kuriems atliktos organų arba kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos.
Tuomet bus skiepijami pacientai, sergantys onkohematologinėmis ligomis. Iš viso tokių pacientų, viceministrės skaičiavimu, yra apie 20 tūkstančių.
Numatė skiepijimo tvarką
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys jau pasirašė įsakymą, kokia tvarka asmenys bus skiepijami nuo COVID-19, skelbia BNS. Jame numatyta, kad persirgę asmenys skiepijami nebus, o savanoriams norint gauti pirmenybę reikės būti išdirbus tam tikrą laiką – ne mažiau 16 val. per dvi savaites.
Įsakyme nurodyta, kad pirmiausia skiepijami darbuotojai, teikiantys stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas COVID-19 liga sergantiems pacientams bei studentai, dalyvaujantys teikiant paslaugas ir kontaktuojantys su COVID-19 liga sergančiais pacientais.
Tuomet numatyta skiepyti reanimacijos ir intensyviosios terapijos, skubiosios medicinos pagalbos skyrių darbuotojus, taip pat skubias stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančius darbuotojus, greitosios medicinos pagalbos brigadų darbuotojus ir studentus, teikiančius šias paslaugas.
Vėliau turėtų būti paskiepyti tie gydymo įstaigų darbuotojai, teikiantys paslaugas pacientams, kuriems COVID-19 infekcija yra labiausiai pavojinga, pavyzdžiui, gaunantiems imunosupresinį ar chemoterapinį gydymą.
Tuomet numatoma skiepyti didžiausios rizikos pacientus. Prioritetas teikiamas galutinės stadijos lėtine inkstų liga sergantiems pacientams, kuriems taikoma nuolatinė pakaitinė inkstų terapija. Toliau – pacientai, kuriems atliktos organų arba kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos.
Tuomet bus skiepijami pacientai, sergantys onkohematologinėmis ligomis, kai tęsiamas ar baigtas chemoterapinis, imunoterapinis ar taikinių onkohematologinės ligos gydymas, kai po pabaigos praėjo ne daugiau kaip 24 mėnesiai. Po jų eilės tvarka įrašyti asmenys, sergantys imunodeficito ligomis su antikūnų gamybos defektu, kuriems taikoma pakaitinė terapija imunoglobulinais.
Tuomet numatoma skiepyti kitus asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojus, prisidedančius prie COVID-19 gydymo, taip pat asmenis, gydymo įstaigose savanoriaujantys ne trumpiau kaip 16 val. per ne daugiau kaip 14 dienų iš eilės.
Toliau numatyta skiepyti Krašto apsaugos ir Teisingumo ministerijoms pavaldžių gydymo įstaigų darbuotojus bei darbuotojus, turinčius sąlytį su pacientais. Po jų eilėje – mobiliųjų punktų ir karščiavimo klinikų darbuotojai.
Tuomet numatoma skiepyti pacientus, kuriems teikiamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos bei šias paslaugas teikiančius darbuotojus, po to – socialinės globos įstaigų gyventojus ir darbuotojus bei asmenis, teikiančius šias paslaugas namuose.
Paskiepijus šias grupes, toliau būtų vakcinuojami laboratorijų darbuotojai, atliekantys COVID-19 tyrimus, įskaitant ėminių paėmimą, tuomet – COVID-19 epidemiologinę diagnostiką atliekantys specialistai, kuriems reikia vykti į ligos židinius.
Paskiepijus visas šias grupes, numatoma skiepyti ir likusius sveikatos priežiūros darbuotojus, kurie nepatenka į kitas kategorijas. Po to būtų skiepijami vaistinių darbuotojai.
Pirmiausia – senyvo amžiaus žmonės
Atlikus gydymo įstaigų darbuotojų vakcinaciją, toliau prioritetas numatomas vyriausiems gyventojams: pirmiausia bus skiepijami tie žmonės, kuriems yra 80 ir daugiau metų. Mažėjančio prioriteto tvarka planuojama paskiepyti visus, kam daugiau kaip 65-eri.
Toliau būtų skiepijami švietimo įstaigų darbuotojai ir asmenys, dirbantys su ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo vaikais bei specialiųjų poreikių turinčiais vaikais.
Tuomet planuojama skiepyti ir tuos žmones, kurie yra jaunesni nei 65-erių, tačiau turi bent vieną rizikos veiksnį, prioritetą teikiant tiems, kurie turi daugiau nei vieną iš jų.
Tai pacientai, gaunantys imunosupresinį, imunomoduliuojantį ar aktyvų onkologinės ligos gydymą, sergantys cukriniu diabetu su komplikacijomis, sergantys sunkiomis lėtinėmis širdies-kraujagyslių ligomis su komplikacijomis, sergantys sunkiomis lėtinėmis plaučių ligomis, sergantys sunkiomis lėtinėmis kepenų ligomis, asmenys, kuriems diagnozuotas nutukimas.
Paskiepijus šios grupės asmenis, toliau planuojama skiepyti visuomenei svarbias funkcijas vykdančius darbuotojus, palaikančius viešąją tvarką, vykdančius priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo darbus, taip pat muitinės, sienos apsaugos darbuotojai, kariai, laisvės atėmimo vietų, švietimo įstaigų, energetikos, maisto pramonės darbuotojai.
Paskiepijus visas šias grupes, būtų pradedami skiepyti ir visi likusieji gyventojai, pradedant nuo tų, kurie yra vyresnio amžiaus.
Įsakyme numatyta, jog per paskutinius tris mėnesius COVID-19 persirgę asmenys skiepijami nebus, nebent atlikus antikūnų testą paaiškėja, kad asmens organizme nėra antikūnų.