Vieną A. Dulkio planą gavęs G. Nausėda pasigedo kito: ragina atskleisti žadėtą pandemijos valdymo strategiją
Agnė Černiauskaitė
BNS ir lrytas.lt inf.
2021-01-05 11:33Savaitės pradžioje sulaukus trečiosios vakcinos nuo koronaviruso siuntos prezidentui Gitanui Nausėdai šalies gyventojų vakcinavimo planą antradienį pristatęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sulaukė pastabų dėl kito, anksčiau žadėto 130 punktų kovos su pandemija plano.
„Buvo kalbėta apie bendro COVID-19 pandemijos valdymo plano reikalingumą ir būtinybę tą planą pateikti visuomenei.
Prezidento nuomone, toks strateginio lygmens plano pateikimas yra svarbus, nes tai duotų aiškumą tiek visuomenei, tiek verslui, tiek pandemiją valdančioms institucijoms – kas yra strateginiai tikslai, kuriomis kryptimis reikėtų koncentruotis, kada planuojama juos pasiekti“, – po susitikimo pranešė prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta.
Paklaustas, kaip G.Nausėda vertina šiuo metu Lietuvoje galiojančius karantino ribojimus, S.Krėpšta patikino, kad prezidentas juos laiko adekvačiais esamai situacijai: „Jie yra griežti, bet ir situacija Lietuvoje pandemine prasme yra pakankamai prasta.“
A.Dulkys: viešinsime atskiras plano dalis
Savo ruožtu pats A.Dulkys atsakė, kad jo planas jau buvo aptartas Vyriausybės suburtoje Sveikatos ekspertų taryboje, kurioje nuspręsta planą visuomenei pateikti dalimis dėl nuolat kintančios pandeminės situacijos.
„Patariamoji ekspertų taryba, išnagrinėjusi ir įvertinusi planą, nutarė, kad, kadangi situacija šalyje yra nuolat kintanti, o pirminis minėto plano tikslas yra valdyti pandemiją iki vakcinos atvykimo į Lietuvą ir toliau, tai ekspertų taryba pasiūlė, jog šį planą mes skirstytume atskiromis dalimis ir, konsultuodamiesi su institucijomis, su ekspertų taryba, atitinkamai viešintume atskiras plano dalis.
Viena jų – skirta vakcinavimui – šiandien ir bus pristatyta kartu su ekspertų tarybos nariais“, – patikino A.Dulkys.
Anot jo, planą sudaro trys atskiros dalys, kurios pamažu skelbiamos po vieną.
„Viena iš dalių buvo skirta tam, kad būtų suformuota mūsų darbo organizavimo schema, įskaitant ir pačios ekspertų tarybos atsiradimą, kita grandis susijusi su visais procesais – karantino lygiai, testavimas, vakcinavimas ir kiti dalykai, o trečia grupė skirta tolimesniems veiksmams, kurie susiję su efektyviu ateities pandemijos valdymu – šitos krizės įsivertinimas, tam tikras netiesiogine prasme atliktas situacijos auditas, ir tada atitinkamų teisės aktų peržiūra“, – pasakojo ministras.
Jo teigimu, ekspertai planą įvertino teigiamai ir jį ketinama paskelbti dalimis, kai jame nereiks atlikti korekcijų. „Iš principo, ekspertai visą planą įvertino teigiamai, tačiau jis bus pateikiamas atskirais skyriais, kai mes jį būsim pilnai išdiskutavę ir pilnai paruošę, kad nereiktų korekcijų ir atlieptų aktualijas“, – tvirtino A.Dulkys.
Lapkričio pabaigoje po pokalbio su prezidentu G.Nausėda tuo metu dar kandidatas į ministrus A.Dulkys teigė šalies vadovui pateikęs 130 priemonių, kaip suvaldyti koronaviruso krizę, planą. A.Dulkys tuo metu žadėjo vėliau priemonių planą viešinti.
Prezidentui pristatė vakcinavimo strategiją
Šalies vadovo patarėjas S.Krėpšta pasidžiaugė, kad sveikatos apsaugos ministras dar antradienį planuoja visuomenei atskleisti vakcinavimo strategiją ir eiliškumą. Prezidentui ji buvo pristatyta susitikimo metu.
„Prezidento nuomone, vakcinavimo planas turėtų būti pateiktas visuomenei ir detalizuotas. Tai ir planuoja ministras padaryti šiandien. Tai yra pozityvu. Labai svarbu turėti aiškią vakcinavimo eilę, žinoti, kokie kiekiai asmenų išsidėsto pagal šią eilę, ir, be abejo, pateikti tą informaciją, kuri yra žinoma apie vakcinų atvykimą.
Šiuo metu, kaip ministras informavo prezidentą, yra aiškumas dėl pirmosios vakcinos – „Pfizer“ ir „BioNTech“ – tiekimo kiekvieną savaitę po konkrečią vakcinos dozę ir kiekius iki pat pirmojo ketvirčio pabaigos“, – kalbėjo S.Krėpšta.
Ministras: ES nėra nė vienos valstybės, patenkintos vakcinos nuo COVID-19 tiekimu
Sveikatos apsaugos ministras A.Dulkys, kalbėdamas apie vakcinos tiekimą į Lietuvą, tvirtino, kad Europos Sąjungoje (ES) šiuo metu nėra nė vienos šiuo procesu patenkintos valstybės.
„ES nėra nė vienos valstybės, kuri šiuo metu būtų patenkinta ir sakytų, kad jau mus tenkina toks vakcinų tiekimo grafikas ir tokie kiekiai. Visi turi didesnį lūkestį. (...) Man asmeniškai, kaip ministrui, be abejo, kad yra suprantami lūkesčiai ir noras tų pozityvių žinių išgirsti greičiau – tiek apie naujas vakcinas, tiek apie pripažintų vakcinų tiekimo grafikus“, – teigė jis.
Anot A.Dulkio, klausimus dėl vakcinos tiekimo reikėtų adresuoti Europos Komisijai, atsakingai už vakcinos tiekimo koordinavimą tarp bloko valstybių. „Čia jau yra klausimai Europos Komisijai, ar ji tikrai viską padaro, ką gali padaryti, ar galėtų būti geriau ir aiškiau“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.
Lietuvą kol kas yra pasiekusios trys „BioNTech“ ir „Pfizer“ pagamintos vakcinos siuntos, iš viso – kelios dešimtys tūkstančių dozių. LRT radijui antradienį A.Dulkys sakė, kad šiuo metu žinoma, jog artimiausius tris mėnesius kas savaitę Lietuvą pasieks reguliarios vakcinos siuntos.
„BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina yra pirmoji ir kol kas vienintelė, kurią leista naudoti Europos Sąjungoje.
Kaip vyks skiepijimas?
Pirmoji vakcinų siunta užpraeitą savaitgalį išdalinta penkioms pagrindinėms šalies ligoninėms – pradėtas medikų, dirbančių su COVID-19 pacientais, vakcinavimas. Šios vakcinos dozės išnaudotos praėjusios savaitės viduryje. Imunitetui susiformuoti vienam asmeniui reikia dviejų vakcinos dozių trijų savaičių intervalu. Antradienį planuojama medikus toliau skiepyti vėlesnėmis dviem siuntomis atgabenta vakcina.
Toliau, kaip skelbta anksčiau, planuojama skiepyti visus ligoninių darbuotojus, taip pat greitosios medicinos pagalbos darbuotojus ir didžiausios rizikos pacientus. Vėliau ketinama skiepyti mobiliuose punktuose, karščiavimo klinikose dirbančius medikus, slaugos ir globos įstaigų gyventojus ir darbuotojus.
Visuotinis gyventojų skiepijimas pirmąjį šių metų ketvirtį greičiausiai nebus pradėtas.