„Šiandien policijos departamentas organizuoja pasitarimą, kuriame dalyvauja teritorinių padalinių atstovai. Bus parengtas konkretus planas su konkrečiomis priemonėmis, kuris bus pateiktas Vidaus reikalų ministerijai. Įvertinus bendrai išmoktas mūsų pamokas, kurios vyko šventiniu laikotarpiu, nuspręsta atsisakyti taikytų šabloninių metodų.
Bus daugiau netikėtumo dalykų. Kaip žinote, anksčiau buvo aiškiai pasakyta, kuriomis dienomis buvo organizuojami blokpostai. Šiuo atveju, mes, matyt, eisime kitu keliu, kad būtų netikėtumo momentas“, – po Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) posėdžio tvirtino A.Bilotaitė.
Anot jos, kai kurie sprendimai gali liesti tik tam tikras šalies savivaldybes.
„Žinoma, veiks ir stacionarūs, ir mobilūs postai. Taip pat, atsižvelgiant į skirtingas savivaldybių situacijas, bus parengti specialūs sprendimai konkrečioms savivaldybėms. Suprantame, kad sprendimai, kurie aktualūs pajūryje esančioms savivaldybėms, nėra tokie aktualūs kitoms“, – aiškino ministrė.
R.Požėla: matome galimybę taikyti šiek tiek modifikuotus metodus
Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla taip pat akcentavo, kad policijos pareigūnai, įvertinę metodus, kuriuos reikėtų tobulinti, bandys eiti „šiek tiek kitu keliu“.
„Iš tikrųjų preziumuojame, kad didžioji dalis gyventojų laikosi visų reikalavimų ir tiems gyventojams nėra taip svarbu, kur tie postai bus ir kada. Mus vis tik neramina tas skaičius, nes drąsiai galime kalbėti apie 100 tūkst. Lietuvos piliečių, kurie bandė patekti į kitą savivaldybę ir buvo konstatuota, kad jų vykimas pažeidžia Vyriausybės nutarimą.
Šalia to, neabejojame, kad buvo ir asmenų, kurie prasprūdo kitais keliukais ar dienomis, kai mūsų patikros buvo mažiau intensyvesnės. Todėl tikrai matome galimybę taikyti šiek tiek modifikuotus metodus“, – informavo R.Požėla.
Jis vardijo, kad pareigūnai planuoja atsisakyti savaitgalio patikrų šablono ir kitų taisyklių, o daugiau ketina vadovautis netikėtumo faktoriumi. „Tas priemonių modifikavimas labiau yra orientuotas į asmenis, kurie nelinkę sąžiningai laikytis visų tvarkų ir taisyklių“, – perspėjo policijos generalinis komisaras.
Ko imsis?
R.Požėlos teigimu, policijos pareigūnai ketina plačiau naudoti ir jau dabar turimas priemones – bus tikrinami transporto priemonių valstybiniai numeriai.
„Dėl informacinių technologijų, kas yra mūsų galioje, tai tikrai patobulinsime mobiliąją aplikaciją, kurią naudojame, siekiant nustatyti transporto priemones pagal valstybinius numerius, ir nustatyti, ar konkreti transporto priemonė galbūt jau vieną kartą buvo apgręžta ir bando važiuoti kitais keliais“, – tikino jis.
Tiesa, policijos generalinis komisaras pridūrė, kad mažai vilčių, jog per sausį bus sukurta nauja mobilioji aplikacija ar naudojamos vaizdo stebėjimo kameros keliuose.
„Paaiškėjo, kad tai nėra taip paprasta. Be abejo, bandysime kurti, bet šiuo atveju laikas nėra mūsų sąjungininkas, nes tai nėra kelių dienų ar net savaičių klausimas (...) Šalyje reikia turbūt grįžti prie visuotinio deklaravimo sistemos sukūrimo, nes būtent mūsų minimos aplikacijos yra susijusios su savanorišku asmenų deklaravimusi“, – siūlė jis.
Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis BNS pirmadienį pažymėjo, kad šįkart pareigūnai į pažeidėjus reaguos griežčiau: „Policija gali atsirasti bet kur ir bet kuriuo metu. Be reikalo geriau nevažiuoti. Tolerancijos šįkart bus mažiau – nustatę pažeidimus, iškart taikysime atsakomybę.“
Pareigūnai pervargę, tačiau pavojaus varpų dar negirdėti?
Paklaustas, ar nuolatinės patikros keliuose netrukdo vykdyti kitų policijos pareigūnų funkcijų, policijos generalinis komisaras atsakė, kad kol kas pavojaus varpų dar negirdėti.
„Yra atitinkamas darbo planavimas, tam tikras mūsų rezervo panaudojimas. Negaliu pasakyti, kad pačios organizacijos viduje reikėtų mušti pavojaus varpais, kad kažkas nebevyksta. Mes mušame pavojaus varpais dėl to, kad nuolat turime 300–400 policijos pareigūnų, kurie yra kovoje su klastinga liga arba saviizoliacijoje, tai – didelis trukdis.
Bet mūsų funkcijos vykdomos visa apimtimi ir pakankamai efektyviai“, – sakė R.Požėla.
Tačiau policijos generalinis komisaras neslėpė, kad pareigūnai dėl papildomo darbo krūvio yra pervargę.
„Natūralu, kad ir pats geriausias sportininkas, kuris bėga maratoną, geriau jaučiasi maratono pradžioje, kai jis yra kupinas jėgų. Lygiai taip pat ir su organizacijos pajėgumais. Tai taip, galbūt tam tikri pas žmones nuovargio požymiai jaučiasi“, – patvirtino jis.
Koronavirusu šiuo metu serga 189 pareigūnai, dar 95 yra saviizoliacijoje. „Šalia to dar turime 35 kitus sergančius policijos valstybės tarnautojus ir devynis saviizoliacijoje“, – sakė šalies policijos vadovas.
Apgręžė daugiau nei 44,6 tūkst. transporto priemonių
Blogėjant COVID-19 situacijai, karantino sąlygos buvo griežtinamos – uždrausta dirbti ne maisto prekių parduotuvėms, išskyrus vaistines, taip pat – teikti kontaktines paslaugas, ribojami žmonių susitikimai.
Vyriausybė sekmadienį judėjimo kontrolę pratęsė iki sausio 31 dienos, tačiau apribojimą ketinama peržiūrėti sausio viduryje, įvertinus epidemiologinę situaciją. Nuo gruodžio vidurio, kai buvo įvestas judėjimo draudimas tarp savivaldybių, kontrolės postuose pareigūnai apgręžė daugiau nei 44,6 tūkst. transporto priemonių.