Interneto skelbime siūloma įsigyti vakcinos nuo COVID-19, SAM įspėja: „Tai neįmanoma“
Indrė Vainalavičiūtė
2021-01-02 15:23Kol kas Lietuvoje nuo COVID-19 viruso skiepijami tik medikai ir nėra aišku, kada galėtų būti pradėtas masinis gyventojų vakcinavimas, bet internete jau atsirado apsukruolių, kurie skelbia, kad parduoda iš užsienio atsivežtą vakciną nuo koronaviruso.
Siūlo įsigyti vakcinos internete
Vienas tokių skelbimų buvo patalpintas ir socialinio tinklo „Faceboook“ grupėje, kuri skirta vaikus auginančioms mamoms. Šioje grupėje paprastai talpinami skelbimai apie parduodamus drabužius, žaislus, kosmetiką ir kt.
Skelbimo autorė, kurios profilio informacija (vardas, pavardė, gimtasis miestas) matoma viešai, rašė: „Atiduosiu vakcinas už simbolinę kainą. Parvežti iš užsienio. Patikrinti. Rašykite PM (asmenine žinute – aut. past.) Saugokime vieni kitus“.
Nuotraukoje prie skelbimo matosi švirkštai, vakcinos buteliukai ir informacinės preparato etiketės, kuriose nurodoma, kad tai kompanijos „Pfizer-BioNTech“ vakcina nuo koronaviruso. Tiesa, nėra aišku, ar skelbime panaudota nuotrauka iš tiesų pardavėjos turimų produktų, ar paimta iš kitos interneto svetainės.
Naujienų portalo žurnalistei pabandžius susisiekti su skelbimo autore, ši į nusiųsta užklausą dėl galimybės įsigyti vakciną nereagavo.
Policija įspėja apie baudžiamąją atsakomybę
Minėtu skelbimu jau domisi ir policijos pareigūnai. Jie įspėja gyventojus nesusigundyti tokiais pasiūlymais ir neužkibti ant bandančių nesąžiningai pasipelnyti sukčių kabliuko.
Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis naujienų portalui lrytas.lt teigė, kad už tokią veiklą gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė.
SAM: „Vakcinai būtinas šaltis“
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kanclerė Jurgita Grebenkovienė, paklausta, kokių minčių jai kelią tokio skelbimo turinys, teigė, kad vakcinos nuo koronaviruso įsigyti internete nėra įmanoma ir paaiškino, kodėl: „Visoms Europos šalims vakciną perka Europos komisija. Yra tik vienas taškas ir vienas kanalas, per kurį gaunamos vakcinos, o visą informaciją apie vakcinų kiekius, skiepijimo grafikus ir kitus dalykus turi tik Europos Komisija“.
Anot jos, Belgijoje įsikūrusi kompanija „Pfizer“ rūpinasi vakcinų logistika – į visas šalis jos išvežamos iš šios įmonės logistikos padalinio. Pašnekovės teigimu, problemų kyla vien dėl pirminio užsakyto vakcinų kiekio, tad, vargu, ar galima kalbėti apie jų pardavimą juodojoje rinkoje.
„Net neįsivaizduoju, kokiu keliu be šio galima gauti vakciną. Juk ją reikia saugiai transportuoti tam pritaikyta technika ir turėti reikiamą įrangą, be to, vakcina turi būti laikoma itin žemoje temperatūroje – turi būti ne mažiau 70 laipsnių šalčio“, – aiškino J. Grebenkovienė ir priminė, kad reikia išmanyti ir tai, kaip turi būti atšildyta vakcina bei teisingai atskiesta.
Neaiškūs preparatai pavojingi gyvybei
Pasak pašnekovės, kol visos Europos šalys laukia reikiamų vakcinos kiekių, labai naivu būtų tikėtis, kad ją paprasčiausiai galima įsigyti internetu, o be to, dėl itin sudėtingo jos naudojimo, išskirtinių laikymo sąlygų, akivaizdu, kad joks privatus pardavėjas negalėtų užtikrinti jos saugumo.
„Tarkime, kad tokia situacija iš tiesų susiklosto ir vakcinos gali įsigyti pats, bet juk jos atšildymas, neaiškios laikymo aplinkybės gali turėti labai sudėtingų pasekmių sveikatai. Negalima pamiršti, kad atšildyta vakcina turi būti panaudota per penkias dienas. Net ir laikantis visų reikalavimų, gali pasireikšti šalutinis poveikis, o tokiu atveju, kai nėra jokių garantijų dėl vakcinos laikymo ir tinkamumo naudoti, žmogus labai rizikuotų savo gyvybe“, – aiškino SAM kanclerė.
J. Grebenkovienės teigimu, belieka tik spėlioti, kokį preparatą iš tiesų siūloma įsigyti merginos skelbime, bet, kad tai negali būti vakcina nuo koronaviruso – akivaizdu. Pašnekovėįspėjo netikėti tokiais skelbimais ir nerizikuoti savo sveikata.