„Vakcina nuo koronaviruso pagaliau pasiekė Lietuvą. Šiandien, naktį, 3 val. 15 min., ji kirto Lietuvos sieną. Prasideda naujas, viltingas etapas, kai reaguosime ne bėgdami paskui virusą, bet kovodami su juo. Tikiu, kad vakcina reikšmingai prisidės prie pandemijos suvaldymo ir mes visi pagaliau galėsime grįžti į normalų gyvenimą“, – sakė ministras.
Pirmosios „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos dozės, kurių Lietuva gavo apie 10 tūkst., buvo atvežtos Į Ekstremalių sveikatai situacijų centro sandėlius – jų vieta, taip pat pristatymo laikas ir tikslus vakcinų skaičius dėl saugumo neskelbiami.
Šiuo metu vakcina gabenama penkioms centrinėms šalies gydymo įstaigoms Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje, atsakingoms už COVID-19 valdymą regionuose. Ši pirmoji vakcinos nuo koronaviruso partija bus skirta skiepyti medikams. Bendru sutarimu visos klinikos vakcinavimą pradės vienu metu – sekmadienį, 8 val. ryto.
„Šiandien ryte su Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio ligoninių vadovais dar kartą aptarėme situaciją, jos eigą, pasirengimą. Galiu patvirtinti, kad, kaip ir buvo planuoja, vakcinavimas prasidės vienu metu visoje Lietuvoje – rytoj, lygiai 8 valandą ryto“, – informavo A.Dulkys.
J.Grebenkovienė: vakcina jau turėjo pasiekti Santaros klinikas
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kanclerė Jurgita Grebenkovienė informavo, kad iki Lietuvos sienos vakcina atvyko su „Pfizer“ transportu ir apsauga, nuo pasienio prie jų prisijungė Lietuvos policijos automobiliai.
Pasak kanclerės, Į Ekstremalių sveikatai situacijų centro sandėlius atvežtos vakcinos buvo dvi valandas laikomos šaldiklyje, tuomet pakrautos į dvi transporto priemones, kurios jas pristato į ligonines.
„Naujausiomis žiniomis, šios dvi transporto priemonės pajudėjo dviem kryptimis: Kaunas-Klaipėda ir Vilnius-Panevėžys-Šiauliai. Visą šių transporto priemonių kelią Lietuvoje lydės du policijos automobiliai. (...) Mano žiniomis, pirmosios vakcinos jau turėjo pasiekti Santaros klinikas.
Likusias keturias organizuojančias vakcinaciją didžiąsias ligonines irgi turėtų pasiekti šiandien“, – sakė J.Grebenkovienė.
Pasak SAM kanclerės, pirmiausia turėtų būti skiepijami COVID-19 padalinių darbuotojai, greitosios pagalbos, intensyviosios terapijos-reanimacijos skyrių darbuotojai. Beje, medikai kol kas bus skiepijami po viena vakcinos doze.
„Planuojama, kad visos dozės bus panaudotos medikams, kol kas nepaliekant antros dozės“, – aiškino ji.
Antroji siunta atkeliaus jau netrukus
SAM kanclerė kartu pranešė, kad antroji COVID-19 siunta Lietuvą pasieks gruodžio 29 dieną. Trečioji vakcinos siunta šalį turėtų pasiekti sausio pradžioje.
Pirmąja „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos siunta į Lietuvą atvyko apie 10 tūkst. (9750) dozių, antrąja siunta, pasak jos, jų tikimasi „šiek tiek daugiau“. J.Grebenkovienės teigimu, tikslus dozių skaičius bus žinomas prieš atvykstant vakcinai. Paklausta, kiek vakcinos dozių gavo Latvija bei Estija, SAM kanclerė patikino, kad kiekis – panašus, kaip Lietuvos.
Per pirmąjį metų ketvirtį planuojama paskiepyti sveikatos priežiūros įstaigose dirbančius medikus, antruoju etapu vakcinos bus skiriamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų darbuotojams ir pacientams.
Vėliau būtų skiepijami visi asmenys, turintys lėtinių ligų ir vyresni nei 65 metų asmenys. Tuomet prasidėtų masinė visuomenės vakcinacija.
Pirmąjį ketvirtį, anot SAM kanclerės, greičiausiai dar nebus pradėtas masinis gyventojų skiepijimas. A.Dulkys vylėsi, kad jei vakcinos tiekimas nestrigs, pavyks paskiepyti po keletą tūkstančių medikų ir rizikos grupės asmenų per savaitę.
Šeštadienį vakcina turėtų pasiekti visas ES šalis
„BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina yra pirmoji ir kol kas vienintelė, kurią leista naudoti Europos Sąjungoje (ES) – Europos Komisija leidimą ją platinti davė pirmadienį, kai tai padaryti rekomendavo Europos vaistų agentūra.
Vakcina šeštadienį turėtų pasiekti visas ją įsigijusias ES šalis, skiepijimą planuojama pradėti vienu metu sekmadienį.
Lietuvoje paskiepijus sveikatos priežiūros įstaigose dirbančius medikus, antruoju etapu vakcinos bus skiriamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų darbuotojams ir pacientams.