Buvusio ministro A. Monkevičiaus įsakymą sustabdė teismas: 2 mln. vertės turtą siekė išnuomoti už 1 eurą

2020 m. gruodžio 21 d. 17:28
Postus paliekanti centrinė valdžia paskutinėmis savaitėmis šėlo kaip reikiant. Didelių abejonių sukėlusiems sprendimams dėl Šiaulių darbo rinkos mokymo centro (ŠDRMC) turto išdalijimo stabdyti prireikė net teismo įsikišimo.
Daugiau nuotraukų (6)
Vilniaus miesto apylinkės teismas pritaikė laikinąsias apsaugos priemones Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ministro Algirdo Monkevičiaus įsakymams, kuriais bandyta nulemti ŠDRMC Mažeikių padalinio likimą.
Teisėja Ieva Stanislovaitienė visiškai patenkino ŠDRMC laikinosios vadovės Jolitos Vengrės prašymą – pritaikė laikinąsias apsaugos priemones įsakymui ir dėl esamos vadovės atšaukimo iš pareigų, ir dėl naujo laikinojo vadovo skyrimo.
Tai leido laikinai, kol bus išnagrinėta byla, pristabdyti planus atplėšti nuo ŠDRMC Mažeikių padalinį ir perleisti jį Mažeikių politechnikos mokyklai.
Tikslas – pelningas padalinys
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sau pavaldžių įstaigų tinklo pertvarką pradėjo prieš porą metų, bet ŠDRMC į akiratį nepatekdavo.
Viskas pasikeitė šių metų pradžioje, kai ministerija pristatė planą ŠDRMC Mažeikių padalinį perduoti kitai įstaigai – Mažeikių politechnikos mokyklai.
Šiauliečiai buvo apstulbę, nes šis padalinys – pats naujausias, prieš 7 metus įsikūręs naujame pastate. Po sunkių kelerių metų padalinys jau dirbo pelningai, o teikiamomis medicinos reabilitacijos paslaugomis sėkmingai konkuravo su vietos ligonine.
ŠDRMC vadovai ėmė priešintis tokia nelogiškam žingsniui, nes pelningo padalinio perleidimas kitai įstaigai gerokai susilpnintų, prarastų apie trečdalį pajamų.
2 mln. turtą – už 1 eurą
Šiauliečiams pasipriešinus, kovą buvo pakeistas laikinasis vadovas. Į šias pareigas buvo paskirta įstaigos senbuvė Vairuotojų mokymo skyriaus vadovė J.Vengrė.
Pastarajai pavyko įrodyti, kad ŠDRMC turto perleisti kitai įstaigai būtų nusikaltimas. Tai patvirtino ir užklausą gavę Teisingumo ministerijos specialistai. 
Nepalanki išvada Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM) pristabdė neilgam. Tada ūmai nuspręsta, kad turtą reiktų išnuomoti už simbolinį eurą per mėnesį. Paskaičiuota, kad ŠDRMC Mažeikių filialo vertė siekia apie 2 mln. eurų.
Įkandin atkeliavo ir ne geriausius laikus išgyvenančios Mažeikių politechnikos mokyklos prašymas 10 metų išnuomoti šį turtą.
Prašymams buvo kurti
Į ŠDRMC pusę stojo Šiaulių miesto savivaldybė, Šiaulių pramonės ir amatų rūmai, bet tai niekaip nepakeitė ministerijos vadovų sprendimo – buvo reikalaujama tučtuojau pradėti pertvarką.
Įstaigos vadovė J.Vengrė nevykdė gautų nurodymų, nes juos laikė neteisėtais, todėl lapkričio 11 d. sulaukė kirčio – atskriejo ministro įsakymas dėl atšaukimo iš pareigų. Negelbėjo net tai, kad vadovė sirgo – į jos vietą be konkurso paskirta kolektyvui išvis nežinoma kita porą pastarųjų metų su profesiniu mokymu nieko bendro neturėjusi vadovė.
Tiesa, jos šeima turi politinių sąsajų ir su rinkimus pralaimėjusia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, ir su į Seimą nebeprasibrovusiu ilgamečiu parlamentaru Valerijumi Simuliku. Paskirtoji įstaigos vadovė pastaruosiuose Seimo rinkimuose kaip LVŽS deleguota narė pirmininkavo „Saulės“ rinkimų apylinkei.
Išgirdo apie politinį sprendimą
Ūmai iš pareigų be jokios nurodytos priežasties atšaukta J.Vengrė kreipėsi į teismą. Ji įsitikinusi, kad skubaus atleidimo priežastis – nepaklusimas vienasmeniam sprendimui Mažeikių politechnikos mokyklai atiduoti pelningą padalinį.
J.Vengrė sake negirdėjusi nė vieno įtikinamo argumento, kodėl reikėtų silpninti ilgus metus kurtą ŠDRMC. Vadovė ne kartą girdėjo keistą paaiškinimą, kad tai – „politinis sprendimas“.
„Į teismą kreipiausi, kad būtų sustabdytas neteisėti veiksmai perduodant mūsų visų darbuotojų pastangomis įkurtą padalinį. Juk net nuo įstaigos atplėšto turto nusidėvėjimo kaštai ir kitos išlaidos tektų ŠDRMC“, – sprendimą bylinėtis aiškino J.Vengrė, už kurią mūru stojo ir didžioji dalis pavaldinių. 
Vietoj paaiškinimų – rašinėliai
ŠDRMC tarybai visuomeniniais pagrindais vadovaujantis „Baltik Vairas“ generalinis direktorius Žilvinas Dubosas pripažino, kad per dieną ūmai atsiradęs ir priimtas sprendimas sukrėtė.
„Kaip įstaigos tarybos pirmininkas klausiau, koks pagrindas, bet atsakymo iki šiol nesu gavęs. Juk darant reformą, būtina žinoti, koks bus rezultatas, kokios pasekmės. Šiuo atveju nėra jokios analizės, tik vaikų darželio lygio rašinėliai“, – stebėjosi Ž.Dubosas.
Verslininką stulbina, kad bandoma silpninti gerai veikiančią įstaigą, bet jis pripažino, kad nauji pastatai, infrastruktūra, medicininė reabilitacija – gardus kąsnis: „Nesuvokiamas elgesys, kai tuo pat metu kalbama apie regioninę politiką. Iš esmės ŠDRMC yra žlugdomas“. 
Metus ŠDRMC tarybai vadovaujantis verslininkas pažymėjo, kad už pasipriešinimą žalingiems ir logika nepagrįstiems ministerijos planams per metus nušalinti jau du vadovai: „Akivaizdu, kad turintys nuomonę ir aklai nepaklūstantys tampa nepageidaujami“.
Ž.Dubosas pasidžiaugė, kad yra buldozeriui nepaklūstančių vadovų: „Džiugina, kad einančių prieš srovę jaunų žmonių daugėja. Jiems ne tas pats, kaip gyvens vaikai. Todėl prognozuoju šviesią ateitį“. 
Neįtiko nė vienas vadovas
„Lietuvos ryto“ žurnalistas nusiuntė 11 klausimų Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vadovams, bet nepasirašyti atsakymai atsiųsti ne į visus klausimus.
Paaiškinta, kad ŠDRMC nuolatinio vadovo konkursas bus skelbiamas, kai įvyks viso tinklo pertvarka. Tikinama, jog Mažeikių padalinys veikė nuostolingai, o prijungus prie Politechnikos mokyklos situacija turėtų pagerėti.
„Dėl tinklo pertvarkos atsižvelgta į Mažeikių padalinio bendruomenės pageidavimus, Politechnikos mokyklos, Savivaldybės nuomonę, – tikinama pateiktame atsakyme. – Mažeikių padalinio uždirbtos lėšos būdavo nukreipiamos Šiaulių DRMC plėtrai, darbuotojų atlyginimams, o Mažeikių padalinio darbuotojai būdavo ignoruojami“.
Rašte teigiama, kad nė vienas laikinasis vadovas nesusitvarkė su pareigomis, „esminių pokyčių darbe neįvyko, centro darbo ir veikimo kultūra nepasikeitė“. 
Pažymima, kad ne J.Vengrė, o Ž.Dubosas galėjo būti faktinis įstaigos vadovas. Negana to, tikinama, jog gauta signalų apie šio nepriekaištingos reputacijos verslininko neva daromą spaudimą, grasinimus naujajai vadovei, bandymus nuteikti darbuotojus prieš permainas.
Pažymėta, kad ministerija neturi žinių apie paskirtos naujosios laikinosios vadovės sąsajas su buvusia valdančiąja dauguma. Tačiau neslepiama, kad jai „patikėtas tikslas – įvykdyti iki šiol delstą ministro įsakymu patvirtintą reorganizaciją“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.