Politikas įsitikinęs, kad naujai priimti karantino ribojimai visiškai apriboja sveikų žmonių teises.
„Viskas labai primena komendanto valandos įvedimą 24/7, tik dokumente nerasite šio pavadinimo. Žmonėms nepaaiškinta, kaip bus užtikrinamas nejudėjimas tarp savivaldybių, kas ir kokiu būdu tai kontroliuos. Taip pat daug klausimų kyla dėl verslo. Nejau nebuvo kitų priemonių, kurios padėtų užtikrinti paslaugų teikimo saugumą, nei pasirinktas lengviausias kelias – uždaryti, uždrausti“, – savo feisbuko paskyroje rašo R. Karbauskis.
Nors politikas pabrėžia, kad Vyriausybė apie nepaprastosios padėties įvedimą nekalba, tačiau atkreipia dėmesį, kad įvesti judėjimo ribojimai yra dar labiau drastiški, nei įvedus komendanto valandą.
„Atkreipkite dėmesį – Vyriausybė nekalba apie nepaprastąją padėtį, nors tie patys žmonės, kurie dabar valdžioje, apie ją svajojo pavasarį, bet ribojimai tokie drastiški, kad ir nepaprastosios padėties atveju jie nebūtų griežtesni. Visiškai apribotos sveikų žmonių teisės. Pavyzdžiui, jauniems žmonėms, kurie dar nėra sukūrę šeimų ir gyvena skirtingose savivaldybėse, apribojama teisė matytis. Kodėl, jei jie sveiki?“ – teigė valstiečių lyderis.
R. Karbauskis taip pat kelia klausimą, kokiomis priemonėmis patruliuojanti policija užtikrins, kad susitinka tik vienos šeimos asmenys.
„Kaip vyks išsiaiškinimas, ar tie žmonės – šeimos nariai? Juk gyvenantys kartu gali turėti ir skirtingas pavardes, jiems nėra reikalavimo susituokti... Ar dabar reikės su savimi nešiotis asmens ir kitus dokumentus, kurie turės įrodyti gyvenamą vietą ir kt.?“ – stebisi jis.
Situacija būtų geresnė, jei konservatoriai ir liberalai būtų bendradarbiavę su buvusiais valdančiaisiais
Politikas taip pat įsitikinęs, kad, jei dabartinė valdžia, pasak jo, nebūtų visus metus skyrusi patyčioms dėl buvusios valdžios sprendimų kovojant su COVID-19, kiek kitaip sprendimus dėl ribojimų laikymosi būtų priėmusi ir visuomenė.
„Juk dabar situacija būtų daug geresnė, jei pavasarį, prasidėjus COVID-19 krizei, konservatoriai su liberalais būtų bendradarbiavę su valdžia ir kartu veikę, kad visuomenė suprastų grėsmę ir laikytųsi saugumo reikalavimų. Kiek purvo buvo supilta ant sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, kuris kasdieną bendravo su visuomene, bandydamas paaiškinti karantino priemonių reikšmę ir jų tikslus“, – feisbuko paskyroje rašo R. Karbauskis.
„Deja, iš viso to buvo tyčiojamasi, kaip dabar nutarta pasityčioti iš visos tautos, net nepabandžius dar kartą pakviesti nuosekliai laikytis visų karantino reikalavimų, kurie jau galioja. Ką duos dar griežtesnis karantinas, kai dalis visuomenės tų reikalavimų nesilaikys, kaip nesilaikė ir iki šiol? Panaudosite jėgą ar milžiniškas baudas?“ – klausia jis.
Valstiečių lyderis taip pat atkreipia dėmesį, kad I. Šimonytė, komentuodama savo vadovaujamos Vyriausybės priimtus sprendimus dėl karantino griežtinimo, daug kartų pakartojo, kad sprendimai esą priimami tokie, kokie buvo pavasarį. R. Karbauskis įsitikinęs, kad tokia naujosios premjerės retorika yra klaidinama.
„Sąmoningai nutylima tai, kad sprendimai skiriasi iš esmės, kitokia situacija pavasarį ir dabar. Tuomet mes buvome nežinioje, trūko priemonių, testų, kaukių ir pirštinių, buvo dezinfekanto stygius. Tačiau šiuo metu visko yra. Testus siūlo pasidaryti ir privačios gydymo įstaigos. Nepalyginamai geriau pasiruošę ir medikai. Žmonės turi visas galimybes būti saugūs, jeigu jie visas priemones naudotų teisingai ir laikytųsi reikalavimų dėl atstumų“, – savo nuomone dalinosi jis.
R.Karbauskio keliu žengė ir visi valstiečiai
Kritiką Vyriausybės sprendimui išsakė ir visa opozicinė valstiečių frakcija.
Seimo narė Agnė Širinskienė teigia, kad įvesti draudimai prilygsta nepaprastosios padėties režimui.
Anot parlamentarės, su retomis išimtimis uždraudus vykti į kitą savivaldybę, daugiausia sunkumų gali kilti tiems, kurie nuomojasi būstą vienur, o dirba kitur, su problemomis susidurs žmonės, kurių artimiausia parduotuvė yra kitos savivaldybės teritorijoje.
„Mano galva, kyla labai daug klausimų dėl jų proporcingumo, nes pagal savo apimtis jie prilygsta nepaprastajai padėčiai ir komendanto valandai“, – BNS pirmadienį sakė A. Širinskienė.
„Manau, kad apribojimai padaryti neįvertinus visų gyvenimiškų aplinkybių“, – teigė ji.
„Dabar gali susiklostyti situacijos, kad žmogus dirba Vilniaus mieste, bet nuomos teise valdo turtą kokiuose Trakuose ar Lentvaryje, ar Elektrėnuose, bet nuosavybės jis ten neturi. Taip, tokiu atveju žmogus atvažiuos į Vilniaus miestą dirbti, bet pagal Vyriausybės taisykles namo grįžti jis nebegali“, – kalbėjo valstiečių atstovė.
„Aš gyvendama savo kaime neįsivaizduoju, kodėl aš galėsiu važiuoti į Ignaliną už 30 km pirkti maisto, bet negalėsiu nuvažiuoti į Visaginą už 16 km, nes jau yra kita savivaldybė. Logikos kai kuriuose ribojimuose nėra, tai tikrai sukels labai daug nepatogumų gyventojams“, – teigė A. Širinskienė.
Valstiečių atstovė sako, kad ilgą laiką išlaikyti ribojimus nepakaks esamų policijos pajėgumų, turės dirbti ir kariuomenė.
„Manau, kad kai prasidės praktinis ribojimų taikymas, mes atsidursime keblioje situacijoje. Aš jau nekalbu apie tai, kad policijos pajėgumų trūks, nes aš labai gerai atsimenu, kai Velykų laikotarpiu buvo ribojimai, tai jau tada policijai buvo aišku, kad daugiau dienų negalėtų pakelti“, – sakė Seimo narė.
„Aš manau, kad šiuo atveju bus neapsieita be kariuomenės įvedimo, nes tokiais pajėgumais išlaikyti tris savaites ribojimus, kad jie tikrai veiktų, o nebūtų tik formalūs, tikrai yra labai sunku“, – pridūrė ji.
Anot A. Širinskienės, patikrinimo punktuose gali susidaryti eilės, nes vykstantiesiems teks įrodinėti savo kelionės tikslą.
„Šitame etape ne maisto prekių parduotuvių uždarymas būtų buvęs proporcingas, bet šiuo atveju mes ne tik uždarome parduotuves, bet ir darbo metu labai apribojame žmonių judėjimą ir apkrauname juos įrodinėjimo našta (...) Jūs pabandykite įsivaizduoti, kokios eilės tokiu atveju bus“, – tvirtino parlamentarė.
Jos teigimu, problemų kils net į darbą vykstantiems Seimo narių padėjėjams.
„Mes turime ir savo padėjėjų, kurie gyvena Šiauliuose ir vyksta į Seimą dirbti, tai jiems pakeliui kiekvienoje savivaldybėje greičiausiai reiks įrodinėti, kad jie dirba Seime. Tokie apribojimai, mano galva, niekuo neprisideda prie pandemijos valdymo“, – sakė A. Širinskienė.
Anot parlamentarės, suvaržyti žmonių judėjimo darbo dienomis nereikėtų, jis būtų galimas nebent savaitgaliais ar konkrečiai Kalėdų laikotarpiu.
„Vienas dalykas – savaitgaliais, kitas dalykas – pačių švenčių dienomis, kad būtų apribotas judėjimas tarp šeimų ūkių“, – teigė Seimo narė.
Ji taip pat pasigedo sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teikimo Vyriausybei įvesti judėjimo ribojimus, nes tokia prievolė numatyta įstatyme.
„Kyla labai daug klausimų, kur yra sveikatos apsaugos ministro teikimas, nes tokie suvaržymai gali būti daromi tik teikimu, bet vakar Vyriausybės posėdį žiūrėjau nuo pradžios iki pabaigos ir jo ilgai laukiau – praktiškai tris valandas, bet ten ministro teikimo nebuvo“, – kalbėjo A. Širinskienė.