Lietuvoje įsivyrauja ilga tyla: karantinas pratęstas iki sausio 31 dienos, ribojamas judėjimas tarp miestų, uždaromos parduotuvės
Agnė Černiauskaitė
2020-12-13 17:00Karantinas pratęstas iki kitų metų sausio 31 dienos, o nuo kitos savaitės, trečiadienio, įsigalioja gerokai griežtesni ribojimai nei buvo iki šiol. Draudžiamas nebūtinasis judėjimas tarp savivaldybių, apribojamas žmonių išvykimas iš namų be svarbios priežasties, tačiau šeimoms bus leidžiama palikti namus pasivaikščioti atvirose vietovėse savivaldybės ribose, nesusitinkant su kitais žmonėmis.
Duris privalės užverti ir dalis parduotuvių. Uždrausta prekyba nebūtinaisiais produktais – turės užsidaryti aprangos, buities ir kitos ne maisto prekių parduotuvės. Taip pat veikti negalės kirpyklos bei grožio salonai.
Naujoji Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė sekmadienį susirinko į pirmąjį posėdį spręsti dėl griežtesnių priemonių, valdant COVID-19 infekcijos plitimą. Po kelias valandas vykusio pasitarimo su ministrais Vyriausybės posėdžio metu buvo pranešta, kas keisis.
„Man atrodo, kad reikia labai atviromis akimis žiūrėti į tai, kas vyksta ir ne veltui šiandien girdėjome, kad ir kitos valstybės, konkrečiai Vokietija, taip pat įveda labai griežtus apribojimus, kurie taip pat įsigalioja nuo trečiadienio“, – posėdyje sakė I.Šimonytė.
Kas keičiasi?
Judėjimo ribojimas. Nuo gruodžio 15 dienos 24 val. iki 2021 metų sausio 3 dienos 24 val. draudžiama išvykti už savo gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijos ribų, išskyrus atvejus, kai vykstama į darbą, laidotuves, dėl būtinosios medicinos pagalbos ar į sau priklausančius namus kitoje savivaldybėje.
Šis ribojimas nebus taikomas asmenims, kurie vyksta į kitą nei savo gyvenamosios vietos savivaldybę, kurioje turi nekilnojamojo turto, priklausančio jiems nuosavybės teise. Tiesa, šis ribojimas – vienintelis, kuris galios ne iki sausio galo, o iki sausio 3 d. 24 val.
Susibūrimai. Draudžiami daugiau nei vienos šeimos ar namų ūkio artimi kontaktai, išskyrus neatidėliotinus atvejus, kai reikia suteikti pagalbą, prižiūrėti sergančius ar negalinčius savimi pasirūpinti asmenis. Vienos šeimos nariams bus galima išvykti pasivaikščioti atviroje vietoje.
Pasak I.Šimonytės, išimtis leisti išvykti pasivaikščioti padaryta siekiant, kad pernelyg nenukentėtų žmonių emocinė būklė.
Parduotuvės. Draudžiama parduotuvių, įskaitant parduotuves prekybos ir (arba) pramogų centruose, turgaviečių ir kitų viešųjų prekybos vietų veikla.
Šis draudimas netaikomas: parduotuvėms, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir optometrijos techninių priemonių pardavimas; maisto prekybai turgavietėse ir kitose viešose vietose. Veikti taip pat galės internetinės prekybos prekių atsiėmimo vietos.
Parduotuvėse, įskaitant parduotuves prekybos ir (arba) pramogų centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose, kurių veikla nedraudžiama, turi būti užtikrinamas 10 kv. m prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo.
Beje, atšaukiamas ankstesnis ribojimas, leidęs parduotuvėms naudoti tik 20 procentų automobilių stovėjimo vietų.
Paslaugos. Draudžiama teikti kontaktinio pobūdžio paslaugas, išskyrus tas, kurių teikimas nėra draudžiamas šiuo nutarimu. Grožio salonai ir kirpyklos taip pat turės užverti duris. Paslaugų, kurios šiuo nutarimu nėra draudžiamos, teikimo vietose turi būt užtikrinamas 10 kv. m paslaugos teikimo plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo.
Šis draudimas negalioja psichologinės pagalbos paslaugoms, kurių neįmanoma suteikti nuotoliniu būdu, taip pat lieka galioti kitos išimtys, kuomet sveikatos paslaugos gali būti teikiamos kontaktiniu būdu.
Draudžiama teikti laisvalaikio, sporto įrenginių eksploatavimo, sporto klubų, kūno rengybos centrų, pramogų poilsio, baseinų, pirčių (išskyrus viešąsias pirtis, skirtas asmenų higienos poreikiams tenkinti), diskotekų, šokių salių, kino teatrų ir kinų klubų paslaugas (toliau – laisvalaikio paslaugos), draudžiamas laisvalaikio paslaugų įstaigų (tiek fizinių, tiek juridinių asmenų) ir laisvalaikio paslaugoms teikti skirtų patalpų lankymas.
Taip pat fizinis lankytojų aptarnavimas ir šių įstaigų (tiek fizinių, tiek juridinių asmenų) nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais valdomų patalpų nuoma, subnuoma ir panauda, skirta privatiems renginiams, šventėms ar kitiems susibūrimams organizuoti.
Išskyrus aukšto meistriškumo sporto pratybas, užtikrinant valstybės lygios ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas.
Apgyvendinimo paslaugos. Apgyvendinimo paslaugoms teikti skirtos patalpos (tiek fizinių, tiek juridinių asmenų nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais valdomos) nuomos, subnuomos ar panaudos pagrindais gali būti naudojamos tik asmenų izoliacijai.
Ugdymo veikla. Ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis ugdymas vykdomas nuotoliniu būdu. Savivaldybių administracijos privalo užtikrinti ugdymo įstaigose vaikams, kurių tėvai (įtėviai, globėjai) neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu ir kurių priežiūros nėra galimybės užtikrinti namuose arba savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu vaikui yra paskirtas privalomas ikimokyklinis ugdymas.
Ministrų kabineto sprendimu, karantinas tęsiamas iki sausio 31 dienos.
„Dėl tikrumo ir mažesnio blaškymosi yra siūloma patvirtinti šiuos apribojimus iki sausio 31 dienos. Nors tai atrodo gana ilgas laikotarpis, bet, ekspertų siūlymu, laikotarpis nuo penkių iki septynių savaičių yra pageidautinas.
Mano pačios vertinimu, vis dėlto geriau yra turėti iš karto maksimalų laikotarpį, jeigu taip galima pasakyti tokiomis netikromis sąlygomis, ir vėliau netikėtai situacijai galbūt klostantis geriau arba atsiradus kitoms kontrolės priemonėms ir įrankiams, tiesiog persvarstyti apribojimų atšaukimą, negu nuolat laikyti visuomenę įtampoje, kas kažkiek laiko pratęsinėjant iš esmės tas pačias priemones“, – tvirtino I.Šimonytė.
Tik gavus įgaliojimus – susitikimai su ekspertais
Penktadienį vos gavusi Seimo įgaliojimus veikti premjerė I.Šimonytė ir ministrai tarėsi su ekspertais dėl naujų priemonių mažinti COVID-19 plitimą. Ministrė pirmininkė anksčiau šią savaitę tvirtino, kad siekiant suvaldyti koronaviruso pandemijos plitimą reikės griežtinti karantino sąlygas, ir dėl jų žadėjo įsiklausyti į ekspertų nuomones.
Pastarosiomis dienomis naujų susirgimų skaičius per parą perkopė 3 tūkst., mirčių skaičius svyruoja apie 30. Kadenciją baigusi Sauliaus Skvernelio Vyriausybė nuo šios savaitės vidurio sugriežtino karantino sąlygas, tačiau naujoji valdžia, taip pat ir prezidentas Gitanas Nausėda, sprendimus vadina nepakankamais.