P. Gražulis – apspistas iš visų pusių: prokurorai taikosi į politiko neliečiamybę, menininkai – į kėdę

2020 m. gruodžio 13 d. 19:48
Šalis vis dar aptarinėja, koks pusnuogis vyriškis Petrui Gražuliui šmėžavo už nugaros per Seimo komiteto posėdį, o šis politikas jau klimpsta į naujas bėdas: prokurorai taikosi į jo neliečiamybę, o menininkai – į kėdę Kultūros komitete.
Daugiau nuotraukų (11)
Naujoji Seimo vadovybė sulaukė ne tik generalinio prokuroro prašymo panaikinti nusikalstama veika įtariamo P.Gražulio teisinį imunitetą, bet ir kelių šimtų garsių šalies menininkų raginimo pašalinti jį iš Kultūros komiteto.
Speciali Seimo komisija penktadienį sutiko, kad politikas būtų perduotas į prokurorų rankas. Tuo metu įgyvendinti kultūros žmonių prašymą Seimui gali būti daug kebliau.
Reikalauja vyti lauk
„P.Gražulio veikla, pasisakymai, vieši konfliktai su policijos pareigūnais, nepagarba prigimtiniam kiekvieno asmens orumui ir saviraiškai, deklaruojamos vertybės ne tik neturi nieko bendra su kultūros sąvoka. Bet priešingai skaldo visuomenę, didina atskirtį ir užkerta kelią bet kokiai tolimesnei kultūros plėtotei“, – nurodoma Seimo vadovybei skirtame minininkų laiške.
Jį pasirašė Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Nepriklausomų prodiuserių asociacija, Autorinis kino aljansas, Lietuvos kino operatorių asociaciją.
Tarp pasirašiusiųjų yra žinomi režisieriai – Arūnas Matelis, Gintaras Varnas, Oskaras Koršunovas, Kristijonas Vildžiūnas, Yana Ross, Dalia Ibelhauptaitė, Aidas Giniotis, Audrius Stonys, Donatas Ulvydas.
Kreipimąsi į Seimą taip pat pasirašė operos solistai Edgaras Montvidas, Ieva Prudnikovaitė, Viktorija Miškūnaitė, Rafailas Karpis, Giedrius Žalys, Mindaugas Jankauskas.
Skandalingojo politiko Kultūros komiteto narų gretose nenori matyti ir rašytojas Gintaras Grajauskas, baletmeisterė Andželika Cholina, dirigentai Modestas Pitrėnas ir Ričardas Šumila.
Tarp pasirašiusiųjų – ir kino prodiuserė Uljana Kim, ir aktoriai – Vaiva Mainelytė, Dalia Storyk, Arūnas Sakalauskas, Nelė Savičenko, Violeta Podolskaitė, Nijolė Narmontaitė, Gediminas Storpirštis, Jokūbas Bareikis, Marius Jampolskis, Andrius Bialobžeskis ir kiti.
P.Gražulį vyti lauk iš Kultūros komiteto reikalauja ir būrys pramogų verslo atstovų: dainininkas Andrius Mamontovas, atlikėjas bei prodiuseris Saulius Urbonavičius-Samas, muzikos prodiuseris Deivydas Zvonkus, dainininkės – Justė Arlauskaitė – Jazu ir Jurga Šeduikytė, dizaineris Aleksandras Pogrebnojus.
Pasirašiusiųjų nuomone, P.Gražulio idėjos neatitinka jų idėjų bei vizijos apie kultūrą. „P.Gražulis netinkamas būti Kultūros komiteto nariu dėl kompetencijos, išprusimo, išsilavinimo, asmeninės kultūros stokos ir įvaizdžio, kurį daugelį metų kuria viešojoje erdvėje“, – rašoma šiame laiške.
Anot jų, P.Gražulio skyrimas į Seimo Kultūros komiteto narius esą neatitinka kultūros bendruomenės poreikių: „Mes, kuriantys žmonės, tikimės atsakomosios reakcijos iš valdančių Lietuvą žmonių.
Mūsų manymu, Kultūros komitetas nėra ta vieta, kur būtų skiriami asmenys, kurie nebuvo pageidaujami kituose komitetuose“.
Iš tiesų, jau septintą kadenciją į Seimą išrinktas P.Gražulis veržėsi į Žmogaus teisių komitetą, kuriam vadovauja homoseksualios orientacijos neslepiantis Laisvės partijos atstovas Vytautas Tomas Raskevičius, tačiau ten nebuvo pageidaujamas.
Aklavietė: išvaryti negali
Seimo Kultūros komiteto pirmininkas konservatorius Vytautas Juozapaitis irgi nesidžiaugia P.Gražulio kompanija. „Nei mes jį kvietėme, nei galime išvaryti“, – pripažino valdančiųjų atstovas.
Politikas teigė sunkiai įsivaizduojantis, kaip būtų galima įgyvendinti kultūrininkų reikalavimą. „Mes tą raštą nukreipsime į frakciją ar kur nors kitur, kas gali priimti sprendimus. Mes patys jo negalime nei išbraukti iš komiteto, nei kaip nors pašalinti. Mes šiuo atveju esame bejėgiai“, – sakė V.Juozapaitis.
Anot komiteto vadovo, vienintelė galima išeitis, jei kitų Seimo frakcijų atstovai geranoriškai sutiktų su P.Gražuliu susikeisti vietomis. „Taip jau yra buvę ir praėjusią Seimo kadenciją. Bet šįkart P.Gražulio niekas nenori priimti ir į kitus komitetus“, – kalbėjo V.Juozapaitis.
Ir reiškiasi, ir turi kitų privalumų
Beje, politikas netgi įžvelgė P.Gražulio priklausymo Kultūros komitetui privalumų. „Jo dėka vienas mūsų komiteto posėdis internete sulaukė pusės milijono peržiūrų. Žmonės bent jau sužinojo, kad toks komitetas egzistuoja. Bloga reklama irgi reklama“, – juokėsi V.Juozapaitis, prisiminęs populiarų vaizdo įrašą, kur šalia P.Gražulio matyti pusnuogis vyras.
V.Juozapaitis taip pat tvirtino, kad nepaisant įvairiausių P.Gražulio išsišokimų, parlamentaras esą stengiasi aktyviai dalyvauti komiteto veikloje: „Jis reiškia nuomonę, kartais į temą“.
Komiteto vadovas teigė, kad P.Gražuliui dėl darbo kol kas neturi jokių priekaištų. „Tik tiek, kad jis kritikuoja pirmininką per ilgai kalbant arba gėrintis savimi. Bet čia tik detalės“, – juokėsi V.Juozapaitis.
P.Gražulis jaučiasi tremtiniu
Seimo komiteto pirmininkas taip pat stebėjosi, kodėl iš P.Gražulio yra atimama teisė priklausyti Žmogaus teisių komitetui: „Akivaizdu, kad jis yra savotiškas tremtinys, mūsų komitete atsidūręs prieš savo valią.
Suprantu, kad norima išvengti sąmyšio dėl klausimų, kur P.Gražulis gali būti itin aštrus, bet tai nereiškia, jog Kultūros komitetas turi būti atpirkimo komitetu, į kurį ateina tie, kurie niekam netinka“.
Nors V.Juozapaitis kalbėjo apie galimai pažeistas P.Gražulio teises, pastarasis įsitikinęs, jog ne kas kitas, o būtent komiteto pirmininkas esą organizuoja kampaniją prieš jį. „Aš pats niekur neisiu. Tegul šalina“, – kalbėjo iš visur ujamas Seimo senbuvis.
P.Gražulis aiškino, esą Kultūros komitete visi V.Juozapaičiui tik pataikauja, o jis išdrįsta pasakyti tiesą. „Aš pasisakau ir apie jį, ir apie tai, kaip jis veda posėdžius. Tik, kad jis manęs per tuos nuotolinius posėdžius nemato, nes visą laiką žiūri ne į ekraną, o į veidrodėlį“, – priekaištavo parlamentaras.
Politikas kirto ir jį iš Kultūros komiteto ujantiems menininkams: „O kur tie visi kultūrininkai buvo, kai buvo renkami parašai prieš statybas Misionierių kvartale?
Kodėl tie gerbiami kultūrininkai nepasirašė prieš buvusius planus vietoje buvusio kino teatro „Lietuva“ statyti komercines patalpas? Kai griaunama kultūra jie tyli, nes jiems rūpi tik jų pačių gyvenimas. O dėl P.Gražulio lai būna ramūs – jis tikrai vienas kultūros nesugriaus“.
Brokuoja ir siūlomą pavaduotoją
Praėjusią kadenciją valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio iniciatyva atsiradusiame Seimo Kultūros komitete aistros kunkuliuoja ne vien tik dėl P.Gražulio.
Šio komiteto pirmininkas vis dar neturi pavaduotojo. Valstiečiai į šį postą siūlo Robertą Šarknicką, tačiau komitetui priklausantys valdantieji mieliau jame esą norėtų matyti kitą valstiečių atstovą Stasį Tumėną.
Todėl kurpiami planai komiteto vicepirmininką rinkti slaptu balsavimu. Tiesa, kol kas to padaryti neįmanoma, nes komitetai gali posėdžiauti tik nuotoliniu būdu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.