Naujajam Seimui baigus dalytis kėdes komitetuose ir komisijose paaiškėjo, kad beveik pusė Audito komiteto narių bus ministrai.
Šiam Seimo komitetui, kuriam praėjusią kadenciją dirigavo Ingrida Šimonytė, dabar priklauso net trys jos vadovaujamos Vyriausybės nariai – Agnė Bilotaitė, Evelina Dobrovolska ir Simonas Gentvilas.
Valdantieji taip pat nusprendė, kad komitetui vadovaus ne opozicijos, o mažumos atstovas – Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Zigmantas Balčytis.
Per Seime vykusį balsavimą dėl I.Šimonytės kandidatūros į premjerus buvęs europarlamentaras jau suspėjo pademonstruoti savo palankumą valdantiesiems.
Tačiau opozicijai nerimą kelia ne tik Z.Balčyčio pozicija, bet ir tai, kad net trys iš septynių Audito komiteto narių priklauso Vyriausybei, kuri ir turėtų būti pagrindinis šio komiteto taikinys.
Tirs ir patys save
Pagal Seimo statutą, vienas pagrindinių Audito komiteto uždavinių yra aiškintis, ar asignavimų valdytojai racionaliai ir efektyviai naudoja biudžeto lėšas ir turtą.
Kai kuriems komiteto nariams kilo abejonių, ar einamos ministrų pareigos netrukdys kolegoms objektyviai įvertinti būsimų vykdomosios valdžios darbų.
Anot Audito komitetui priklausančios socialdemokratės Rasos Budbergytės, tai gali supančioti ne tik juos pačius, bet ir komitetą: „Tokia situacija išties bloga, nes ministrai patys save ir kontroliuos. Tai tam tikras nesusipratimas, kurio būtų gražu išvengti.“
R.Budbergytė mano, kad ypač daug keblumų gali kilti tada, kai komitetą pasieks ne dabar atliekamas Valstybės kontrolės auditas apie buvusios Vyriausybės ir jai pavaldžių įstaigų veiklą, o po kelerių metų, kai komiteto nariams jau teks svarstyti ir savo pačių sprendimus. Socialdemokratė įsitikinusi, jog Seimo statutas turėtų būti keičiamas taip, kad tokių situacijų būtų išvengta, – esą ministrai turėtų trauktis iš komiteto.
Žvelgs į pirmtakų veiklą
Kad dabartinė situacija yra mažų mažiausiai keista, „Lietuvos rytui“ pripažino ir komitetui priklausantis valdančiųjų konservatorių atstovas Kęstutis Masiulis: „Galėtų taip nebūti.“
Bet politikas tikisi, kad artimiausiu metu Audito komitetas dar gilinsis į buvusios valdžios darbus: „Naujieji ministrai bus suinteresuoti, kad jų valdomose ministerijose atliekamas auditas būtų objektyvus.
Komitetui priklausantys ministrai gali nebent daryti įtaką, kad būtų audituojamos būtent jų vadovaujamos ministerijos, nes taip galima tikėtis didesnio proveržio.“
Anot konservatoriaus, didesnė problema yra tai, kad ministrai ne visuomet gali dalyvauti komitetų posėdžiuose, todėl gali nesusidaryti kvorumas.
Jau dairosi, kur sprukti
Tuo metu Audito komitetui priklausantis naujasis Aplinkos ministerijos vadovas S.Gentvilas „Lietuvos rytui“ pripažino, kad Seime jau dairosi kito veiklos baro.
Liberalų sąjūdžio atstovas tikino, kad net trys ministrai į vieną komitetą suėjo atsitiktinai: „Mes esame iš skirtingų partijų ir tarpusavyje nesitarėme.
Bet kai pamatėme būsimą komiteto sudėtį ir tai, kad jame dominuos Vyriausybės nariai, patiems kilo abejonių, ar tai yra sveika.“
Valstiečių rankose – du vėzdai
Po apsistumdymų su valdančiaisiais didžiausiai opozicinei Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijai vis dėlto atiteko dviejų komisijų vadovų postai.
Etikos ir procedūrų komisijai vadovaus valstiečių frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė, o Antikorupcijos komisijai – buvęs Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.
Tiesa, pastarasis pasirinkimas jau dabar kelia aistrų, mat dar praėjusią kadenciją Antikorupcijos komisija buvo pradėjusi aiškintis, ar tuometė valdžia skaidriai pirko kovai su COVID-19 skirtas priemones.
Šis tyrimas turėtų būti tęsiamas toliau, tačiau buvęs komisijos vadovas Ričardas Juška mano, kad jį bus bandoma numarinti: „Praėjusią kadenciją valdžios institucijos kaip įmanydamos stengėsi vilkinti mūsų darbą. Manau, kad tai bus daroma ir toliau. Todėl A.Stončaičio skyrimas komisijos vadovu man atrodo visiškai absurdiškai.“