S. Skvernelio atsisveikinimas su Vyriausybe: atsiprašęs ir pripažinęs klaidas, užsiminė apie nemalonų draudimą
Agnė Černiauskaitė
Indrė Naureckaitė
2020-12-09 19:43Kadenciją baigianti Vyriausybė trečiadienį susirinko į paskutinį posėdį, po kurio laikinai premjero pareigas einantis Saulius Skvernelis įvardijo savo Vyriausybės pasiekimus ir klaidas, užsiminė apie ministrų kabineto būsimus darbus ir sunkumus įsidarbinant bei atsakė, ar pasiilgs premjero darbo.
S.Skvernelis tuo pačiu pasinaudojo galimybe atsiprašyti žurnalistų.
Įvertino savo darbą
Vertindamas nueinančių ministrų kabineto darbą S.Skvernelis teigė, kad apie 90 proc. Vyriausybės priemonių plano yra įvykdyta. „Tai nėra blogas rezultatas“.
„Pagrindinis dalykas, ką tikrai stengėmės daryti ir padarėme, yra susijęs su tuo, kad valstybė atsuko veidą į žmogų – mes matėme problemas ir jas sprendėme“, – kalbėjo S.Skvernelis.
Anot jo, ypatingai daug buvo dirbama socialiniais klausimais, socialinės atskirties mažinimu, kilo atlyginimai visuose sektoriuose – „nuo mokytojo, mediko iki policininko“.
Tuo metu paklaustas, ar pasiilgs premjero darbo, S.Skvernelis teigė dar negalintis atsakyti.
„Ar pasiilgsiu premjero darbo – sunku pasakyti, nes reikia jo pirma netekti. Jei penktadienį naujoji Vyriausybė prisieks Seime, tai galbūt antradienį Seime galėsite manęs paklausti, ar per tas kelias dienas pasiilgau, ar ne – dabar negaliu pasakyti“, – sakė jis.
Trukdžiai įsidarbinti
Kalbėdamas apie darbą baigiančius, nueinančios Vyriausybės ministrus, neišrinktus į Seimą, S.Skvernelis užsiminė apie valdančiųjų daromas kliūtis politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigūnų įsidarbinimui.
„Ką ministrai veiks, man sunku pasakyti – kai kurie grįš į diplomatinę tarnybą, kas yra diplomatai. Kitiems, kuriems buvo tam tikri siūlymai, naujoji valdančioji dauguma uždraudė kažkur darbintis – jie turės kažkokių kitų pasiūlymų ieškoti.
Nors lygiai tas pats bus po ketverių metų, kada keisis Vyriausybė – jei Vyriausybės ministro pirmininko, politinio (asmeninio) pasitikėjimo patarėjams bus daromos tokios dirbtinės kliūtys, tai lygiai tas pats bus po ketverių metų – reikia pagalvoti, ypatingai kviečiant žmones į komandą, kad jų atžvilgiu taip pat bus elgiamasi.
Prezidentei Daliai Grybauskaitei baigus kadenciją, mes nesudarėme dirbtinių kliūčių nė vienam politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigūnui pagal jo kompetencijas ir žinias darbuotis. Buvo, aišku, ir keistų paskyrimų, bet jie įsidarbino. Ministrai dabar yra savo ateities šeimininkai“, – kalbėjo S.Skvernelis.
Anot kadenciją baigiančio premjero, ministrai Vyriausybės pabaigą trečiadienį jau paminėjo.
Ar laisvesnis gyvenimas bus be VAT pareigūnų globos?
Kadenciją baigiantis premjeras kaip paprastas Seimo narys nebebus saugomas Valstybės apsaugos tarnybos (VAT). Tiesa, jis tvirtino, kad apsauga – tikrai nėra jokia privilegija, o labai sunkus darbas. S.Skvernelis pripažino, kad laisvės be VAT darbuotojų priežiūros bus daugiau, tačiau kol kas nėra, kur jos išnaudoti.
„Kalbant apie gyvenimą be apsaugos, tai daug kas tai įvardija, kaip privilegiją, bet tik saugomas asmuo gali suprasti, kas tai yra. Tai tikrai nėra privilegija. Tai tikrai yra sunkios pareigos abiem pusėms – ir saugomams asmeniui, ir vienai iš profesionaliausių Europoje VAT. Tų žmonių darbas yra be galo sunkus.
Kas nėra buvęs saugomu asmeniu, negali net įsivaizduoti, ką reiškia dirbti tokį darbą ir ką reiškia būti saugomu asmeniu. Tokia realybė. Apsauga pasibaigs. Laisvės būtų kaip ir daugiau, būtų galima džiaugtis, bet apribojimai tokie yra, kad niekuo džiaugtis negali. Tiesiog reikia būti namuose, ir linkiu tą visiems ir daryti“, – ragino jis.
Laikinasis ministras pirmininkas pridūrė, kad savo saugumu be VAT pareigūnų sugebės pasirūpinti ir pats.
„Laukiu vakcinos ir to momento, kada bus galima laisvai judėti, sugrįžti į visuomenę. Nors tikrai nebuvau užsidaręs, apsiribojęs, bet buvo tam tikri nepatogumai. To tikrai laukiu, kada tai bus. O savo saugumu aš pasirūpinsiu pats, patikėkite, tikrai tą sugebu“, – patikino S.Skvernelis.
S.Skvernelis su atsiprašymu kreipėsi ir į žurnalistus.
„Kas ten būtų įvykę tarp mūsų, tai šiandien yra proga ir atsiprašyti, jeigu kažkam kažkada atsakiau ne taip, arba neatėjau kažkur, bet su dauguma iš jūsų tikrai ir bendravau, bendrauju, ir ateity, manau, bendrausiu tiesiai žiūrėdamas į akis.
Ypatingai su tais, kurie neturi jokių išankstinių politinių nusistatymų, kurie dirba savo darbą profesionaliai. (...) Tikrai atleiskite, jeigu kas buvo ne taip, matyt, visko buvo“, – kalbėjo kadenciją baigiantis premjeras.
S.Skvernelis prisiminė ir kilusį skandalą dėl sunaikinto Vyriausybės pasitarimo įrašo, kurio tuomet prašė žurnalistai. Jis tvirtino šiame pasitarime apie žurnalistus nepasakęs nė vieno blogo žodžio.
„Nebuvo nieko. Aš dar kartą galiu pasakyti, žiūrėdamas jums visiems į akis – nebuvo nė vieno žodžio nei iš manęs, nei iš posėdyje dalyvavusių žmonių, kur būtų nepagarbiai arba įžeidžiančiai atsiliepta apie žurnalistą. Nė vieno“, – tikino jis.
Tiesa, jis pridūrė, kad šį įrašą galbūt reikėjo atiduoti.
„Taip, kad buvo visko. Galbūt ir mano klaidų nemažai. Užsispyrimo nereikalingo, kuris, deja, būna, emocijų... Bet aš tiesiog galiu pasakyti irgi tą patį – aš esu tiesiog žmogus: klystantis, darantis klaidas, bet tikrai neturintis jokio išankstinio nusistatymo, kažkokio pykčio ar akmens nešiojimo širdyje.
Viskas, kas buvo, turėjo įvykti. Galėjo būti geriau, – konstatavo S.Skvernelis.
Pripažino, kad 200 eurų darbo paieškos išmoka nebuvo tinkama priemonė
S.Skvernelis pripažino, kad jo Vyriausybės paskirta 200 eurų darbo paieškos išmoka nebuvo tinkama priemonė. Ši išmoka mokama iki šių metų pabaigos, siekiant paremti per koronaviruso krizę darbo netekusius žmones.
„Priemonė, kurią mes taikėme, galbūt nebuvo visiškai tiksli ir susieta su galutiniu rezultatu, tai yra paieška – tu gali ieškoti, bet neįsidarbinti.
Tos išmokos kiek iškreipė ir darbo rinką, nes dalis žmonių, kurie ilgą laiką buvo šešėlyje, ir apskritai nebuvo registravęsi, registravosi Užimtumo tarnyboje dėl tos išmokos gavimo“, – apibendrindamas savo Vyriausybės darbus kalbėjo S.Skvernelis.
Pasak jo, sprendimą, ar priemonė bus tęsiama, priims jau nauja Vyriausybė, tačiau S.Skvernelis pabrėžia, kad tai „nebuvo taikli ir paveiki priemonė“.
Nuskambėjo atsiprašymas žurnalistams
Paprašytas įvertinti visus ketverius vadovavimo Vyriausybei metus ir per juos kilusius konfliktus, S.Skvernelis neslėpė, kad jų buvo, ir pabrėžė, kad į šią valdžią nuolat buvo žiūrima tarsi per padidinamąjį stiklą.
„Buvo visko per tą laikotarpį. Pakankamai sunkus laikotarpis buvo. (...) Nieko nepadarysi, darbas yra toks. Nuo pat pirmų dienų į mus buvo žiūrima ypatingai kritiškai per padidinamąjį stiklą, ir tai yra labai gerai. Nieko nepadarysi. Galbūt kita valdžia turi kitokį požiūrį“, – mintimis dalijosi jis.
Primename, kad žurnalistai į teismą kreipėsi, kai Vyriausybė atsisakė pateikti garso įrašą iš 2018 metų spalį vykusio pasitarimo, kuriame svarstytas klausimas dėl galimybės žurnalistams neatlygintinai naudotis registrų duomenimis.