Prezidentas sukritikavo ir laikinosios Vyriausybės pirmadienį priimtas karantino griežtinimo priemones, kurios kai kuriais aspektais esą nebuvo tokios griežtos, kokias siūlė jo suburti ekspertai.
„Turbūt tokie epitetai rodo, pirmiausia, nepagarbą mokslininkams, ekspertams, iškiliausiems šio sektoriaus atstovams, kurie, negailėdami laiko, negailėdami pastangų iš patriotiškų sumetimų ėmėsi misijos padėti Vyriausybei rasti optimalius sprendimus.
Tai jie darė neskaičiuodami, ar yra darbo diena, ar savaitgalis, nes kaip tik mūsų paskutinis susitikimas įvyko sekmadienį. Todėl gaila, kad jų darbas buvo įvertintas būtent tokiu epitetu“, – S.Skvernelio pasisakymą įvertino G.Nausėda.
Sekmadienį vykusiame prezidento ir jo suburtos Sveikatos ekspertų grupės nuotoliniame posėdyje nedalyvavęs laikinasis premjeras S.Skvernelis pirmadienį pareiškė, kad ekspertų susitikimuose ir turi dalyvauti ekspertai, o ne sprendimų priėmėjai.
„Ten, kur turi dalyvauti ekspertai, dalyvauja ekspertai, ten, kur turi dalyvauti sprendimų priėmėjai, dalyvauja sprendimų priėmėjai. Ekspertų lygmenyje man ir Vyriausybei atstovavo mano patarėjas. Matyt, nereikia daryti tokiuose renginiuose, atleiskite už rusišką žodį, tam tikros pakazuchos (liet. – parodomosios akcijos).
Ekspertai yra išklausyti, nuomonė yra pateikta. Su ta nuomone buvo susipažinta. Juo labiau žinant, kad pirmadienį Vyriausybė priiminės sprendimus, kurie turi būti priimti“, – rėžė S.Skvernelis.
Kadenciją baigiantis premjeras S.Skvernelis ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga buvo kviečiami į sekmadienį Prezidentūroje vykusį susitikimą su Sveikatos ekspertų taryba, tačiau jame nedalyvavo. Susitikime nuotoliniu būdu dalyvavo premjerė Ingrida Šimonytė, kandidatas į sveikatos apsaugos ministrus Arūnas Dulkys.
Sugriežtintose priemonėse pasigedo griežtumo
Prezidentas turėjo pastabų ir pirmadienį laikinosios Vyriausybės priimtoms karantino griežtinimo taisyklėms. Šalies vadovo vertinimu, Vyriausybė turėjo griežčiau pareikalauti nuotolinio darbo, tokį režimą nustatydama ne tik valstybiniam sektoriui.
„O sprendimai, kurie buvo paskelbti šiandien, mano požiūriu, ne visi yra pakankamai adekvatūs šiai rimtai ir labai rimtai susiklosčiusiai situacijai. Tarp tokių įvardyčiau būtent priemonę dėl nuotolinio darbo organizavimo. Manau, kad tai yra nepakankama priemonė, apimanti tik savivaldybių ir valstybinių institucijų įmones.
Ekspertai pažymėjo, kad būtina stengtis įvesti nuotolinio darbo režimą kiek galima platesnėje imtyje įmonių, taip pat pajungti ir aktyvizuoti tuo tikslu Valstybinę darbo inspekciją, karštąsias telefonų linijas, kuriomis būtų galima pranešti apie pažeidimus. Todėl ši priemonė yra per silpna“, – įsitikinęs G.Nausėda.
Kuo daugiau pereiti prie nuotolinio darbo ir griežčiau kontroliuoti patį darbo organizavimą siūlė sekmadienį posėdžiavę ekspertų grupės prie Prezidentūros atstovai.
Prezidentas taip pat nepakankamu įvardijo Vyriausybės sprendimą uždrausti daugiau nei dviejų šeimų kontaktus. Anot prezidento, tai neapriboja bendro kontaktų skaičiaus ir viena šeima gali per savaitgalį turėti kontaktų su daug žmonių.
„Buvo priimtas sprendimas apriboti dviejų šeimų kontaktus, neatsižvelgiant į aplinkybę, kad švenčių dienomis tos dvi šeimos gali nuolat keistis. T.y. mūsų šeima gali bendrauti su viena šeima, antrąją Kalėdų dieną su antra šeima, trečiąją – su trečia... Žinoma, kad toks socialinis burbulas, jeigu mes jį tokį norime formuoti, yra pakankamai neapibrėžtas ir dėl to pakankamai nesustabdysiantis viruso plitimo.
Todėl mokslininkai siūlė iki Kalėdų apsiriboti formuojant šeimos burbulą būtent vienos šeimos rate, o po to būtų pateikę koncepciją, kaip tuos burbulus formuoti dviejų šeimų formatu. Todėl ir šita priemonė, mano nuomone, yra nepakankamai griežta ir dėl to, veikiausiai, būsianti nepakankamai efektyvi“, – svarstė G.Nausėda.
Sprendimų dabar tikisi iš I.Šimonytės Vyriausybės
Anot G.Nausėdos, į kitus ekspertų grupės patarimus daugiau ar mažiau buvo atsižvelgta, nors kai kurie sprendimai irgi galėjo būti griežtesni. Prezidentas pažymėjo, kad dabar iš naujo karantiną griežtinti greičiausiai jau teks Ingridos Šimonytės vadovaujamai naujajai Vyriausybei.
„Daugelis ekspertų rekomendacijų buvo įgyvendinta, tačiau kai kuriais aspektais priemonės galėjo būti griežtesnės, tuomet jos būtų davusios greitesnį rezultatą. Tenka konstatuoti, kad sprendimus dėl tolesnio priemonių griežtinimo turbūt teks priimti naujai Vyriausybei. Tikiuosi labai greitų ir ryžtingų sprendimų šioje srityje“, – perspėjo jis.
Į S.Skvernelio pasisakymą ir Vyriausybės priimtus karantino ribojimus sureagavo ir premjerė I.Šimonytė, taip pat pažymėdama, kad priemonės, kurios buvo priimtos, yra nepakankamos.
„Tikrai sprendimus galima vertinti kaip nepakankamus, o pačią retoriką (S.Skvernelio rusišką pasisakymą, – aut.past.), kaip nepagarbą tiems žmonėms, kurie dirba tam, kad pasiūlytų Vyriausybei sprendimus. Vyriausybės atsakomybė ir jos prerogatyva yra sprendimus priimti, nes tai yra politiniai sprendimai.
Vis dėlto paaiškinimų, kodėl dalis sprendimų nebuvo priimta, aš neišgirdau“, – tikino ji.
Pati I.Šimonytė žadėjo imtis griežčiausių priemonių, kokių tik reikalaus esama situacija: „Manau, kad reikia visų sprendimų tam, jog mes apsaugotume, visų pirma, savo sveikatos sistemą nuo kolapso, reikia turėti mintyse, kad medikams Kalėdos ir taip bus labai sunkios (...) Taip pat turime atviromis akimis žiūrėti į mirčių rodiklius.
Galbūt kažkam, kas asmeniškai nėra prisilietęs prie tokios tragedijos, tai atrodo tik skaičiai statistikoje, bet užtenka pagalvoti apie vieną kurį nors sau artimą žmogų tame skaičiuje, ir, turbūt, ta pozicija labai greitai pasikeistų.“
Vyriausybėje pirmadienį pritarta siūlymams parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose ir teritorijose šalia jų nustatyti didesnius prekybos ploto reikalavimus, darbą valstybės ir savivaldybių institucijose, savivaldybėse, jų įmonėse ir įtaigose vykdyti tik nuotoliniu būdu, išskyrus kai kurias išimtis.
Žmonėms gyvenamąją vietą palikti rekomenduojama tik dėl itin svarbių priežasčių. Pokyčiai įsigalios ir švietimo įstaigose: vyresniųjų klasių mokiniai mokysis tik nuotoliniu būdu, be to, mokykloms siūloma ankstinti pradinukų atostogas ir jas skelbti nuo gruodžio 14 dienos iki sausio 3 dienos. Plačiau su visais ribojimais susipažinkite čia.
Ministrų kabineto nutarimu, karantinas pratęstas iki pat metų pabaigos.