Po penktadieninio G.Nausėdos susitikimo su paskirtąja premjere Ingrida Šimonyte pagaliau paaiškėjo, kad prezidento filtro neįveikė du jam pateikti kandidatai į ministrus.
Tai – Laisvės partijos į susisiekimo ministrus siūlytas parlamentaras Kasparas Adomaitis bei konservatorių į žemės ūkio ministres piršta Dalia Miniataitė. Kas pakeis D.Miniataitę, penktadienį dar nebuvo iki galo aišku. Sekmadienį konservatoriai pranešė, kad tai bus buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas.
G.Nausėda tik užsiminė, kad Laisvės partija jau rado kitą kandidatą, kuriam jis didesnių priekaištų esą neturi. Laisvės partija penktadienį pranešė, kad į K.Adomaičio vietą siūlys Marių Skuodį.
Su M.Skuodžiu G.Nausėda susitiko sekmadienį.
Dvi figūras nukirtęs G.Nausėda atskleidė turėjęs abejonių ir dėl dar mažiausiai trijų kandidatų. Prezidentui kliuvo ir I.Šimonytės pasirinktas kandidatas į sveikatos apsaugos ministrus Arūnas Dulkys, ir į energetikos ministrus pasiūlytas konservatorius Dainius Kreivys.
Atrodo, kad už šiuos asmenis paskirtoji premjerė guldė galvą, todėl G.Nausėdai teko nusileisti.
„I.Šimonytė prisiėmė asmeninę atsakomybę už ministro veiklą, ir mes sutarėme, kad jei jam nesiseks dirbti, tikrai nelauksime labai ilgai, sprendimai bus priimti labai greitai“, – dalies atsakomybės dėl per pandemiją į karštą sveikatos apsaugos ministro kėdę sodinamo A.Dulkio nusikratė prezidentas.
Iš dalies G.Nausėda rankas nusiplovė ir dėl D.Kreivio, kuris jam esą praėjusį ketvirtadienį atnešė raštišką pasižadėjimą, kad išvengs galimų interesų konfliktų, kurie jam beveik prieš dešimtmetį jau kainavo ūkio ministro portfelį.
Pakeitė išankstinę nuomonę
Prezidentas penktadienį pripažino, kad per susitikimą su Laisvės partijos kandidate į teisingumo ministrus Evelina Dobrovolska jis turėjo pakeisti savo išankstinę nuostatą apie ją.
G.Nausėdos teigimu, politikos naujokė jį maloniai nustebino, nes buvo gerai pasiruošusi susitikimui.
Prieštaringai vertinta 32 metų kandidatė buvo viena tų kandidatų, kurie kybojo ant plauko. Ne tik dėl tatuiruočių, bet ir dėl neišlaikyto advokatūros egzamino. Kandidatės susitikimas su G.Nausėda irgi nepalengvino svarstymų, ar E.Dobrovolska įveiks prezidento filtrą.
„Kandidatė – drąsi ir ryžtinga, bet jai trūksta patirties ir autoriteto“, – maždaug taip po susitikimo nuskambėjo prezidento vertinimas, o pati „laisvietė“ pokalbį su šalies vadovu pavadino vienu įdomesnių.
Apie kitus ilgus pokalbius su kandidatais prezidentas šį kartą kalbėjo mažiau, bet anksčiau savo patarėjų lūpomis pastabų išsakė beveik visiems.
Vieniems būsimiems ministrams buvo priekaištaujama dėl vizijos neturėjimo, kitiems – dėl būsimos komandos ar miglotų prioritetų.
Paliko gerą įspūdį
G.Nausėdos pokalbių su kandidatais į ministrus maratonas prasidėjo kitą dieną po to, kai Seimas palaimino I.Šimonytės kandidatūrą.
Pirmoji į susitikimą su šalies vadovu buvo pakviesta į socialinės apsaugos ir darbo ministres siūloma konservatorė Monika Navickienė.
Po šio susitikimo buvo pranešta, kad paskirtajai premjerei artima politikė šalies vadovui paliko gerą įspūdį.
Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta gyrė parlamentarės sukauptą patirtį, išmanymą bei ryžtą.
„Labai siekčiau ir norėčiau, kad Lietuva turėtų tikslą, kad joje nebeliktų nematomų, nepastebimų žmonių“, – išėjusi iš susitikimo su G.Nausėda kalbėjo 39 metų M.Navickienė.
Skirtingai nei būsimos ministrės užmojai, pirmoji į rūmus S.Daukanto aikštėje įžengusi politikė pati niekam per daug neužkliuvo ir buvo tarsi nematoma.
Pasigedo kandidatų vizijos
Kitų kandidatų apsilankymai Prezidentūroje jau buvo gerokai ryškesni – po jų nuskambėję vertinimai irgi nebuvo tokie palankūs kaip išsakyti M.Navickienei.
Antai Liberalų sąjūdžio kandidatui į kultūros ministrus 36-erių Simonui Kairiui kliuvo ir dėl politinio svorio, ir dėl vizijos, ir dėl komandos.
„Prezidentas atkreipė dėmesį, kad šiam kandidatui reikėtų dar sustiprinti savo ilgalaikę viziją kultūros sektoriuje“, – taip prezidento nuomonę apie didžiosios politikos naujoką įgarsino šalies vadovo atstovas spaudai Antanas Bubnelis.
Iš susitikimo su G.Nausėda išėjusi kandidatė į švietimo, mokslo ir sporto ministres konservatorė Jurgita Šiugždinienė džiaugėsi, kad daugeliu atvejų jos ir prezidento nuomonės sutapo.
Atrodo, kad didelių priekaištų šiai kandidatei prezidentas ir jo komanda neturėjo. 48 metų politikė buvo pagirta už turimą patirtį aukštojo mokslo srityje, tačiau prezidentui užkliuvo, kad ji neturi vizijos apie sportą.
Tuo metu vėliau tą dieną Prezidentūroje apsilankęs kandidatas į sveikatos apsaugos ministrus A.Dulkys atsinešė 130 punktų pandemijos suvaldymo planą, tačiau vis tiek prezidento neįtikino.
Prezidentūra, kuriai buvusio valstybės kontrolieriaus kandidatūra buvo savotiškas akibrokštas, taip ir liko abejojanti, ar 48 metų kandidatui pakaks krizės valdymo įgūdžių ir patirties.
Liejosi vien pagyros
Visiškai kitokį įspūdį prezidentui paliko pokalbis su Laisvės partijos lydere 31 metų Aušrine Armonaite, pretenduojančia į ekonomikos ir inovacijų ministro portfelį.
„Prezidento vertinimu, A.Armonaitė, nors ir jauna, bet yra patyrusi politikė, ir pokalbyje buvo matyti, kad ji turi daug energijos, užsidegimo ir motyvacijos įgyvendinti pokyčius“, – kandidatei negailėjo pagyrų Prezidentūra.
Dar turės įtikinti visuomenę
Pernelyg nekliuvo ir į aplinkos ministrus Liberalų sąjūdžio siūlomam 36 metų Simonui Gentvilui, kurį, beje, prezidentas praėjusią savaitę jau ketino vežtis į Žuvinto biosferos rezervatą.
Anot Prezidentūros atstovų, „profesine prasme kandidatas yra pasiruošęs eiti šias pareigas.
Tačiau jis turi įtikinti tą visuomenės dalį, kuri nėra patenkinta situacija aplinkos apsaugos srityje, kad jis pasirengęs eiti šias pareigas“.
Tuo metu po G.Nausėdos susitikimo su kandidate į finansų ministrus Gintare Skaiste nuskambėjo raginimas, kad ji turėtų pati įtikinti visuomenę dėl savo reputacijos.
39 metų politikė prieš septynerius metus policijai įkliuvo vairuodama neblaivi.
G.Skaistė tikino, kad gailisi dėl šio savo poelgio, ir pažadėjo, jog tai nepasikartos.
Prezidentūra aiškino, kad visuomenės pasitikėjimas yra svarbus visiems ministrams, o ypač finansų.
„Bet į visuomenės klausimus dėl reputacijos turės atsakyti ji pati“, – pačiai kandidatei aiškintis paliko šalies vadovas.
Namų darbų Prezidentūra uždavė ir būsimai vidaus reikalų ministrei konservatorei 38 metų Agnei Bilotaitei. Jai esą reikėtų įsigilinti į kai kurias jai dar nežinomas sritis.
„Bet tai yra įveikiama matant jos motyvaciją ir nusiteikimą“, – tokį paskatinimą Prezidentūroje išgirdo A.Bilotaitė.
Svarbiausi prioritetai sutapo
Kandidatui į krašto apsaugos ministrus Arvydui Anušauskui šiek tiek nejauku buvo tik dėl anglų kalbos spragų, kurias 57 metų konservatorius dar žadėjo užlopyti.
Po G.Nausėdos ir A.Anušausko susitikimo buvo pranešta, kad šalies vadovo ir kandidato prioritetai gynybos srityje sutampa, prezidentas taip pat teigiamai vertina solidžią jo darbo patirtį.
Paskutinis į susitikimą su šalies vadovu ketvirtadienį atvyko į užsienio reikalų ministrus pretenduojantis konservatorių lyderis 38 metų Gabrielius Landsbergis, kuriam su šalies vadovu teks dirbti ranka rankon.
Galbūt todėl Prezidentūra po šio susitikimo susilaikė nuo kandidato vertinimo – jį žadėta išsakyti paskirtajai premjerei I.Šimonytei.
„Prezidentas tikisi, kad paskirtas ministras tęs plataus sutarimo pagrindu suformuotą ligšiolinę užsienio politiką“, – santūriai iš rūmų S.Daukanto aikštėje buvo išlydėtas konservatorių vedlys.
Tuo metu G.Landsbergis nepraleido progos pakritikuoti prezidentą pareikšdamas, kad kandidatų į ministrus atrankos procesas galėjo vykti ir sparčiau.