Netikėtas G. Nausėdos verdiktas: neįtiko du kandidatai į ministrus, I. Šimonytė turės ieškoti naujų
Agnė Černiauskaitė
2020-12-04 11:50Būsimosios Vyriausybės portretas pagaliau darosi aiškesnis. Po susitikimų su visais 14 kandidatų į Ingridos Šimonytės formuojamą Ministrų kabinetą pranešta, kad prezidento Gitano Nausėdos filtro nepraėjo du kandidatai į ministrus.
Šalies vadovas atmetė susisiekimo ir žemės ūkio ministrų kandidatūras ir pavedė I.Šimonytei ieškoti naujų pretendentų į šias ministerijas. Primename, kad į žemės ūkio ministres kandidatavo Dalia Miniataitė, o į susisiekimo – Kasparas Adomaitis.
„Tos pastabos, kurios buvo išsakytos anksčiau, šiandien buvo aptartos ir apsvarstytos, vertinant konkrečių ministrų kandidatūras. Galiu pasakyti, kad du iš ministrų – susisiekimo ministras ir žemės ūkio ministras – turėtų būti pateiktos kitos kandidatūros į šių ministerijų pozicijas.
Jokiu būdu nenoriu pasakyti, kad tie kandidatai, kurie prisistatė, buvo blogi arba nesuprato savo funkcijų. Tiesiog šiandien galėčiau pasakyti tik tiek, kad aš, kaip prezidentas, negaliu prisiimti atsakomybės už jų trumpalaikių ir ilgalaikių tikslų įgyvendinimą, nes stokojama vizijos, gero savo sektoriaus pagrindinių problemų išmanymo“, – aiškino G.Nausėda.
Jau žino kitą kandidatą į susisiekimo ministrus
Šalies vadovas pabrėžė, kad į šias dvi ministerijas partijos turės teikti naujus kandidatus.
„Dėl tos priežasties tiek Laisvės partijos kandidatas, kalbu apie Susisiekimo ministeriją, tiek Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, kalbant apie Žemės ūkio ministeriją, turėtų pateikti naujus kandidatus artimiausiu metu“, – pažymėjo prezidentas.
G.Nausėda informavo preliminariai jau žinantis, kokį kitą kandidatą į susisiekimo ministrus ketina siūlyti Laisvės partija. Jis sakė teigiamai vertinantis šį kandidatą.
„Ją dar turėtų patvirtinti partijos valdymo organai, bet, jeigu ta kandidatūra bus pateikta man, iš tikrųjų pakankamai gerai pažinodamas šį asmenį manau, kad tai tikrai galėtų būti geras kandidatas susisiekimo ministro pozicijai ir portfeliui paimti“, – tvirtino prezidentas.
Tiesa, kartu su partijos pirmininke Aušrine Armonaite jis sutarė kol kas neatskleisti naujo kandidato į susisiekimo ministrus pavardės paties pretendento prašymu.
Paklaustas, kuo neįtiko K.Adomaičio kandidatūra, G.Nausėda jį įvardijo kaip jauną ir perspektyvų politiką, tačiau pabrėžė, kad šiame sektoriuje sprendimų reikia jau šiandien, be to, susisiekimo sektoriuje veikia interesų grupės, yra tam tikrų problemų, kurios yra paveldėtos iš praeities.
„K.Adomaitis pasirodė vis dėlto fragmentiškai susipažinęs su šio sektoriaus problematika. Kas svarbiausia, neatsakė iki galo į tuos klausimus, kuriuos aš kėliau kiekvienam kandidatui į ministrus – kokia yra vizija ir ką jūs norėtumėte palikti po ketverių metų, kada laikytumėte, kad jūsų veikla buvo sėkminga.
Šioje vietoje, deja, pristigo argumentų, situacijos konkretaus išmanymo“, – vardijo prezidentas.
D.Miniataitę G.Nausėda įvardijo kaip patyrusią žemės ūkio specialistę. Tačiau jis teigė iš jos tikėjęsis ne tik veiksmų trumpuoju laikotarpiu, bet gerokai žvelgiant į ateitį: „Deja, būtent ilgalaikės vizijos arba aiškaus regėjimo, kaip mes rengsime savo žemės ūkio politiką per artimiausius 5-10 metų, pristigo.“
G.Nausėda: už A.Dulkio veiklą atsakomybę prisiėmė I.Šimonytė
Šalies vadovo teigimu, su I.Šimonyte buvo kalbamasi ir apie kitus kandidatus, kurie sukėlė abejonių. Kaip vieną tokių kandidatų G.Nausėda įvardijo kandidatą į sveikatos apsaugos ministrus Arūną Dulkį, kurio tvirtinimas prezidentui paliko tam tikrų abejonių, tačiau atsakomybę už jo darbus esą prisiėmė pati I.Šimonytė.
„Pirmiausia, reikia užsiminti apie sveikatos apsaugos ministro poziciją. Taip, A.Dulkys pristatė savo situacijos matymą, jos perspektyvos vertinimą. Tačiau man galbūt daugiausia abejonių kilo ne tiek dėl jo ilgalaikės vizijos ir planų optimizuoti sveikatos apsaugos sistemą, bet dėl artimiausio laikotarpio veiksmų, nes kalbame apie labai jautrų sektorių, kuris šiuo metu išgyvena didelę įtampą.
Esame pandemijos laikotarpio epicentre, rodikliai vis labiau blogėja, dėl to reikalingas labai aiškus veiksmų planas ir algoritmas iš karto jau pirmą dieną pradėjus dirbti.
Tie sprendimai arba problemos išmanymas paliko tam tikrų abejonių, tačiau I.Šimonytė prisiėmė asmeninę atsakomybę už šio ministro veiklą ir mes sutarėme, kad jei ministrui dirbti nesiseks, mes tikrai nelauksime ilgai, sprendimai bus priimti greitai“, – perspėjo G.Nausėda.
Prezidentas akcentavo nenorintis, kad A.Dulkiui dirbti nesisektų, todėl linkintis jam geriausios kloties, tačiau pridūrė, jog „iššūkiai bus tikrai didžiuliai ir pagalbos jam reikės labai didelės.“
„Buvo kalbama apie tam tikrą 130 priemonių planą, bet, deja, kuomet jau konkrečiai paklausėme apie šito plano sudedamąsias dalis, buvo šiek tiek pasislėpta už to, kad reikia geriau susipažinti su situacija vietoje ir kol kas tą planą atskleisti nėra galimybių“, – apgailestavo šalies vadovas.
Jis pridūrė sprendimu tvirtinti A.Dulkio kandidatūrą kartu norintis parodyti, kad nėra „jokio išankstinio nusistatymo pono Dulkio atžvilgiu“.
Abejonių sukėlė ir D.Kreivys
Dar viena G.Nausėdai abejonių sukėlusi kandidatūra – konservatorius Dainius Kreivys, siekiantis tapti energetikos ministru. Anot prezidento, D.Kreivys jam abejonių sukėlė „ne tiek savo kompetencija arba savo reguliavimo sferos išmanymu, kiek tam tikromis problemomis, susijusiomis su privačių ir viešų interesų derinimu“.
„Ponas Kreivys iš tikrųjų išmano savo sritį. To niekas negalėtų neigti. Tačiau jo dalyvavimas tam tikrose verslo struktūrose, jo patirtis dirbant anksčiau ministru ir po to sekęs atsistatydinimas, žinoma kelia šiokių tokių rizikų, į kurias nei prezidentas, nei premjeras negali nereaguoti.
Vakar iškart po mūsų susitikimo gavau gerbiamo D.Kreivio raštišką įsipareigojimą, pasiūlymą, kaip jis galėtų išvengti menkiausių įtarimų dėl interesų painiojimo. Matydamas šį labai rimtą jo požiūrį į tas rizikas, kurias išsakiau, nematau pagrindo jo netvirtinti į energetikos ministro poziciją“, – tikino G.Nausėda.
Primename, kad D.Kreivys jau yra ėjęs ministro pareigas. Andriaus Kubiliaus Vyriausybėje jis buvo ūkio ministru. Tiesa, iš ūkio ministro posto jis buvo priverstas pasitraukti 2011 m., kuomet Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pripažino, jog jis pažeidė įstatymus pasirašydamas įsakymą dėl Europos Sąjungos lėšų skyrimo mokyklų renovavimui, kai konkursų laimėtoja buvo pripažinta jo motinos valdoma statybų bendrovė.
D.Kreivys tikino nežinojęs, kad viena konkurso laimėtojų yra jo mamos įmonė, be to, neturėjęs galimybės sprendimui daryti įtaką.
Dekretą pasirašyti planuoja jau antradienį
Šalies vadovas informavo jau pirmadienį susitiksiantis su naujais kandidatais į susisiekimo ir žemės ūkio ministrus, o jei šie kandidatai tiks, antradienį pasirašysiantis dekretą dėl Vyriausybės formavimo. Dėl ilgai užsitęsusio susitikimo su kandidatais į ministrus kritikuotas G.Nausėda atšovė išlaikęs visus terminus ir viską padaręs net greičiau, nei buvo planuota.
„Galima teigti, kad naujosios Vyriausybės formavimas artėja link pabaigos. Pirmadienį mes susitiksime su kitais pateiktais kandidatais, įvertinsime jų tinkamumą ir vėliausiai antradienio rytą aš pasirašysiu dekretą, jeigu jie kandidatai bus tinkami, dėl Vyriausybės formavimo. Mes išlaikysime visus terminus, kurie yra numatyti LR Konstitucijoje.
Netgi sakyčiau, kad padarysime tai greičiau, nei buvo planuota. Taip kad šis pakankamai išsamus susitikimų su kandidatais turas leido išsamiai susipažinti su jų pozicija, kompetencijomis, vizijomis ir kartu neužtruko pernelyg ilgai“, – įsitikinęs jis.
Komentuodamas viešojoje erdvėje išsakytas pastabas užsitęsusiam susitikimų su kandidatais į ministrus maratonui, G.Nausėda pabrėžė, kad pastabos apie pirmuosius kandidatus I.Šimonytei buvo pateiktos dar antradienį, o susitikimai su kitais kandidatas, anot prezidento, užtruko tik tris dienas.
„Aš norėčiau atkreipti dėmesį tų, kurie įžvelgia abejonių, kad susitikimų turas buvo pernelyg ilgas – šiuo metu Vyriausybės programa dar nėra parengta 100 proc. Ar mes būtume labiau, ar mažiau skubėję, kol nėra Vyriausybės programos, kuri bus pateikta Seimui svarstyti, nėra pagrindo teigti, kad kažkas vėluoja ar užtrunka per ilgai“, – sakė jis.
Abejones reiškė dar tik įpusėjus susitikimams
Aptarti visus kandidatus į ministrus G.Nausėda penktadienį susitiko su I.Šimonyte. Panašų susitikimą jie turėjo jau antradienį, tiesa, tuomet šalies vadovas dar buvo susitikęs tik su keliais kandidatais.
Tačiau jau po šio susitikimo prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis pareiškė, kad prezidentas turi abejonių dėl kai kurių kandidatų į ministrus. Konkrečių pavardžių jis neatskleidė, bet patikino, kad sutarta ieškoti kitų variantų. Savo ruožtu pati I.Šimonytė teigė, kad dėl to bus sprendžiama prezidentui susitikus su visais pretendentais į ministrus.
Konstitucijoje numatyta, kad ministras pirmininkas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo pristato Seimui savo sudarytą ir prezidento patvirtintą Vyriausybę bei pateikia svarstyti jos programą. I.Šimonytė buvo paskirta lapkričio 25 dieną.