„Kadangi situacija ir toliau išlieka sudėtinga, nors turime jau stabilų, nebeaugantį užsikrėtusiųjų skaičių, jis išlieka labai didelis, o tai sukelia tikrai labai didelį krūvį sveikatos sektoriui. Todėl, atsižvelgdami į esamą situaciją, siūlome koreguoti, papildyti Vyriausybės nutarimą dėl karantino“, – sakė laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Kas keičiasi?
„Atsižvelgiant į nepalankią COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) epidemiologinę situaciją Lietuvoje, siūloma taikyti griežtesnes karantino režimo priemones, siekiant sumažinti žmonių būriavimąsi viešose vietose, prekybos ir paslaugų teikimo vietose“, – teigiama Vyriausybės priimtame nutarimo projekte.
Būriavimasis. Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymui sumažinti besibūriuojančių asmenų skaičių viešose ir kitose vietose nuo 5 asmenų iki 2, išskyrus šeimos narius. Anot laikinojo sveikatos apsaugos ministro A.Verygos, tarp viešose vietose esančių asmenų taip pat turėtų būti išlaikomas 2 metrų atstumas.
Ne daugiau 2 asmenų, laikantis ir kitų būtinų sąlygų, galės dalyvauti ir neformaliojo ugdymo užsiėmimuose. Šių sąlygų reikės laikytis ir teikiant apgyvendinimo paslaugas, organizuojant religines apeigas.
Prekybos vietos. Atsižvelgiant į tai, kad prasideda šventinis laikotarpis ir daugelyje prekybos vietų yra rengiamos kalėdinės mugės, kuriose įvairūs prekeiviai vykdo prekybą ne fizinėse parduotuvėse, o laikinose prekybos vietose, kur susirenka dideli pirkėjų srautai bei sunku užtikrinti reikalavimų laikymąsi, nutarta įvesti papildomus ribojimus.
Uždrausta prekiauti parduotuvėse, prekybos centruose bei paslaugų teikimo vietose įrengtose laikinose prekybos vietose, t.y. kai tai daroma ne fiziškai atskirtose parduotuvėse, bet bendrose prekybos centrų patalpose, praėjimuose. Ribojimai nebus taikomi prekybai maisto produktais, pirotechnikos priemonėmis ir prekybinėms salelėms.
Išpardavimai ir akcijos. Patvirtinta rekomendacija parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose bei paslaugų teikimo vietose nevykdyti išpardavimų, nuolaidų valandų, degustacijų ir kitų priemonių, kurios didina pirkėjų ir lankytojų srautus nustatytu laiku konkrečioje vietoje. Tai negaliotų internetinei prekybai.
Pakeitimai įsigalioja nuo nutarimo paskelbimo.
Klausimas dėl išpardavimų ir akcijų įžiebė diskusijas
Konkurencijos tarybos vadovas Šarūnas Keserauskas Vyriausybės posėdyje atkreipė dėmesį, kad poveikio vertinimas dėl priemonės, susijusios su akcijų neskelbimu, nebuvo atliktas, o tokia rekomendacija, anot jo, yra pakankamai nekonkreti bei galėtų paskatinti ir kasdienių prekių kainų didėjimą.
Reaguodamas į šį pasisakymą laikinasis sveikatos apsaugos ministras A.Veryga tikino nematantis jokios grėsmės ir pabrėžė, kad šios priemonės tikslas – sumažinti kvietimus pasinaudoti tokiais išpardavimais, kaip „Juodasis penktadienis“, tačiau pačios akcijos nėra draudžiamos.
Laikinasis premjeras Saulius Skvernelis su tokiomis sąlygomis ne visai sutikti norėjusiems verslo sektoriaus atstovams atšovė, kad, jeigu ekonominis interesas vertinamas kaip svarbesnis už sveikatą, jokios rekomendacijos ar nurodymai neveiks.
„Jeigu dėl akcijų ir nuolaidų įvairiausių, kurios čia kažkam kelia galvos skausmą, tai galėtų ir prekybininkai, jeigu jau tokia logika vadovaujantis, pilna apimtimi reklamą daryti – perki du jogurtus už vieno kainą ir plius gauni nemokamai COVID-19 virusą. Būtų labai viskas aiškiai atskleista.
Arba, kviečiant į masinius išpardavimus, juoduosius penktadienius ar geltonuosius šeštadienius, vėlgi, tą patį reikėtų pasakyti – gera kaina, bet potencialiai ir nemokamas virusas. Loterija, kam pasiseks – gaus ar negaus“, – rėžė S.Skvernelis.
A.Veryga antradienį tikino, kad pačių akcijų ministerija neketina drausti, o rekomenduojama tik nekviesti pirkėjų jomis naudotis prekybos vietose. Anot jo, sutarimas, kad pakaks tik rekomendacijų, pasiektas po diskusijų su verslu.
Antrasis karantinas dėl spartaus koronaviruso plitimo Lietuvoje įvestas lapkričio 7-ąją trims savaitėms, tačiau, negerėjant situacijai, jis pratęstas iki gruodžio vidurio.
Vyriausybė nuo gruodžio 10-osios leido nedidelėms žmonių grupėms atverti muziejus, galerijas, vykdyti ekskursijas, tačiau neatmetė, kad sprendimas gali būti pakeistas.