„Dėkoju tiems, kurie parėmė mano kandidatūrą. Dėkoju ir tiems, kurie neparėmė. Vieną dalyką tik noriu pasakyti ir patikinti, kad visi tie, kurių aš neįtikinau, bet kurie norės su manimi kalbėtis ar kažkokias diskusijas turėti, ar spręsti kažkokius klausimus, ar priekaištą pareikšti, ar kažką konstruktyviai pasiūlyti, tikrai visada būsiu tiems žmonėms atvira.
Bet Petrui Gražuliui pažadėti, kad Baltarusijos diktatorių imsiu vadinti kažkokiais gražiais žodžiais, tikrai negaliu. Ačiū“, – patvirtinus jos kandidatūrą, kalbėjo I.Šimonytė.
Antradienį Seimas balsavo, ar pritarti I.Šimonytės skyrimui ministre pirmininke. „Už“ balsavo 62 parlamentarai, „prieš“ – 10, susilaikė – 41 Seimo narys. Jos kandidatūrai buvo pritarta.
I.Šimonytę palaikė visi posėdyje dalyvavę konservatoriai ir Laisvės partijos atstovai bei penki Mišrios Seimo narių grupės parlamentarai: Vytautas Bakas, Zigmantas Balčytis, Algirdas Butkevičius, Domas Griškevičius ir Andrius Palionis.
Opozicija neparėmė
Prieš Seimo posėdį ir balsavimą opozicinių valstiečių, socialdemokratų bei „darbiečių“ Seimo frakcijų atstovai tikino, kad balsavime dėl I.Šimonytės arba susilaikys, arba balsuos „prieš“.
„Deja, su Vyriausybės programos apmatais arba bent gairėmis mums nepavyko susipažinti.<..> Tad atitinkamai premjerės įsipareigojimų apimties bei prioritetinių darbų įvertinti neturėjome galimybės. Mums nerimą kelia ir kandidatės į premjerus ministrų kandidatūrų pasirinkimas“, – prieš I.Šimonytę Seimo posėdyje pasisakė valstietė Aušrinė Norkienė.
Pasak jos, valstiečiai nemato ir kandidatės į ministres pirmininkes pasirengimo tęsti kovą su koronaviruso pandemija.
Dvasinė ramybė nesutriks
I.Šimonytė Seimo salėje savo kalboje prieš balsavimą sureagavo į išgirstus pasisakymus ir kritiką.
„Dėkoju visiems čia pasisakiusiems ir už gerą žodį, ir už blogą žodį <..> Ar nėra geresnių už mane, jų yra visada. Bet taip jau atsitiko, kad rinkėjų valia ir pasirinkimu šiandien šitoje tribūnos stoviu aš ir jūsų pasitikėjimo sulauksiu arba nesulauksiu“, – Seimo posėdyje kalbėjo I.Šimonytė.
Ji patikino, kad kritika dėl Vyriausybės programos ją šiek tiek stebina, nes Vyriausybės programa tvirtinama atskirai, o dėl jos Seimo komitetuose vyksta diskusijos. Kartu kandidatė į ministres pirmininkes pabrėžė, kad parlamento tribūnoje buvo išsakyta labai daug melo.
„Man dėl to labai gaila. Suprantu, kad yra toks politinio žanro specifiškumas, bet vis dėlto meluoti Seimo tribūnoje nereikėtų“, – aiškino ji.
I.Šimonytė pabrėžė, kad, nepriklausomai nuo balsavimo baigties, jos dvasinė ramybė nesutriks. „Mano dvasinė ramybė nesutriks dėl bet kokio jūsų sprendimo“, – sakė ji.
Sulaukusi daug kritikos dėl siūlomos ministrų kabineto sudėties, kandidatė į premjeres patikino, kad prisiims visišką atsakomybę už kiekvieną Vyriausybės narį.
Sulaukė klausimų apie koronaviruso valdymą
Konservatorius Mykolas Majauskas klausė I.Šimonytės, kaip ji ruošiasi tvarkytis su problemomis sveikatos apsaugos srityje, šalyje siaučiant koronavirusui.
„Artimiausio laikotarpio problemos turbūt yra labai aiškios ir jos tiesiog išplaukia iš tos situacijos, kurioje esame su koronaviruso krize. Man atrodo tas tikslas, kurį mes turėtume pasiekti, irgi yra pakankamai aiškus. Kaip mes galime grįžti į situaciją, kada Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, gali sekdamas ir užkardydamas naujai atsirandančius atvejus tiesiog visą likusią populiaciją palikti be ypatingų apribojimų, kurie turi poveikį žmonių gyvenimo būdui ir sveikatai.
Pagrindinis klausimas, žiūrinį į dabartinęį įvykių dinamiką, kada mes pamatysime karantino poveikį ir kada atitinkamai galime tikėtis į tokį lygį sugrįžti? Tam reikės pastangų tiek išteklių valdymo, tiek procesų valdymo požiūriu, tiek ir turbūt kitais požiūriais, nes kol kas mums labai sudėtinga pasakyti, kokios karantino pasekmės“, – atsakė ji.
I.Šimonytė pažymėjo, kad vertinant situaciją, optimizmui didelio pagrindo kol kas nėra. „Vyriausiasis operacijų vadovas ir dabar sako, kad jis negali atsakyti į šitą klausimą ir nemanau, jog kas nors iš mūsų gali. Nors prieš savaitę optimistų buvo, akivaizdu, kam tam optimizmui mes didelio pagrindo neturime“, – tvirtino ji.
G. Landsbergis apie balsavimą dėl I. Šimonytės: tai techninė-administracinė problema
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis antradienį ryte technine-administracine problema vadino iškilusią grėsmę, kad centro dešiniųjų kandidatei į premjeres I.Šimonytei gali pritrūkti balsų koalicijos partneriams liberalams esant izoliacijoje.
„Keblumas pagrindinis yra, kad mes šiandien neturim vienos frakcijos ir kitų frakcijų kolegos yra saviizoliacijoje. Šiek tiek stebina kai kurių izoliuotųjų aplinkybės, žmonės, kurie neturėjo jokio kontakto su užsikrėtusiaisiais, atbuvę visą izoliacijos laiką, priversti dar kartą atbūti vien dėl to, kad priklauso politinei frakcijai“, – antradienį sakė G.Landsbergis.
Anot jo, jei antradienį neužteks balsų patvirtinti I.Šimonytės kandidatūrai, prie balsavimo reiktų grįžti izoliaciją baigus 11 liberalų, nors tam reikėtų naujo prezidento Gitano Nausėdos teikimo.
„Planas B, jei šiandien pritrūksta balsų, yra (klausimas) teikiamas iš naujo, palaukiame, kol grįžta iš saviizoliacijos kolegos, ir balsuojam. (Tokiu atveju) formalusis premjero patvirtinimas salėje nusikelia, bet tam yra 90 procentų objektyvios aplinkybės“, – kalbėjo G.Landsbergis.
„Man rodos, kad čia yra aiški techninė problema, todėl, kad mes turime būrį žmonių, kurie turėjo kad ir labai nedidelį kontaktą su užsikrėtusiaisiais, dabar priversti būti izoliacijoj, aš sakyčiau, kad tai techninė-administracinė problema. <...> Bet yra galimybė, kad scenarijus nebus toks ir blogas“, – pažymėjo konservatorių vadovas.
G. Paluckas: socialdemokratai I.Šimonytei nepataikaus
Seimo opozicinė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija ketino nepalaikyti antradienio balsavime I.Šimonytės kandidatūros į premjeres. Pasak LSDP pirmininko Gintauto Palucko, socialdemokratai I.Šimonytei nepataikaus, todėl dešinieji turėtų patys surasti balsų tiek tvirtinant premjerę, tiek tvirtinant Vyriausybės programą.
„Savo pasisakyme gerbiama kandidatė Ingrida Šimonytė prašė pasitikėjimo kredito, o ne pataikavimo. Todėl socialdemokratai tikrai nepataikaudami nuoširdžiai sako, kad ši Vyriausybė, matyt, bus dešiniausia arba liberaliausia kokia tik yra buvusi ir oponavimo iš kairės tikrai sulauks nemažai“, – iš Seimo tribūnos sakė G.Paluckas.
Politikas teigė, kad jo vedama partija nesulaukė atsakymų į visus I. Šimonytei užduotus klausimus. Be to, akcentavo G. Paluckas, įtarimų LSDP sukėlė ir kai kurių kandidatų į ministrus pasisakymai.
„Todėl tikime, kad valdančioji dauguma turi prisiimti atsakomybę už siūlomą valstybės raidos viziją ir, matyt, savo balsais patvirtinti savo keliamą kandidatę. Todėl socialdemokratų frakcija nebalsuos už Ingridos Šimonytės kandidatūrą“, – aiškino politikas.
Darbo partija žadėjo susilaikyti
Opozicinės Darbo partijos frakcija žadėjo susilaikyti, balsuojant dėl centro dešiniųjų kandidatės į premjeres I.Šimonytės kandidatūros, nors dalis socialdemokratų gali balsavime nedalyvauti.
„Mes gerbiame rinkėjų valią, todėl netrukdysime sudaryti Vyriausybės, bet Darbo partija yra opozicinė partija, todėl balsuodami susilaikysime“, – antradienį prieš posėdį Seime sakė Vigilijus Jukna.
Į pastabą, jog susilaikiusių parlamentarų balsai skaičiuojant balsavimo rezultatą turi tokią pačią reikšmę kaip balsas „prieš“, V. Jukna teigė, jog frakcija ateityje palaikys su partijos programa sutampančius Vyriausybės sprendimus, o būdama opozicine premjerės paskyrimo procedūros „tiesiog nestabdys“.
Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos atstovas Algirdas Sysas BNS patvirtino, kad balsuojant dėl I.Šimonytės frakcija susilaikys, bet dalis narų gali balsavime nedalyvauti.
Antradienį iš Seimo žadantis pasitraukti Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, kad frakcija balsuos vieningai prieš I.Šimonytės kandidatūrą.
Mišri Seimo narių grupė balsuos laisvai
„Mišri grupė buvo susitikusi su kandidate į ministres pirmininkes, jos paklausė, kai kas liko patenkinti atsakymais, kai kas nelabai patenkinti, todėl Mišri grupė balsuos laisvai“, – Seimo posėdyje antradienį teigė Mišriai Seimo narių grupei priklausantis parlamentaras Kęstutis Glaveckas.
Parlamentaras akcentavo ir I.Šimonytės komandos svarbą. „Mišrioje frakcijoje mes manome, kad labai svarbus klausimas yra komandos sudarymas, nes viena ministrė pirmininkė, kad ir kokia ji būtų – žmogus ar moteris orkestras, ji iš tikro nesukoreguos visų, ir ta visa komanda, kuri bus, turi labai smarkiai jai padėti. Klausimas, ar užteks tų kompetencijų, klausimas, ar užteks to patyrimo“, – sakė K.Glaveckas.
Itin kritiškai apie I.Šimonytę prieš balsavimą pasisakė mišrios Seimo narių grupės atstovas Valdemaras Valkiūnas, akcentavęs, kad nemato kandidatės motyvacijos.
„Nežinant Vyriausybės programos, reikės balsuoti už asmenybę. Bet kaip žinoti apie asmenybę, nežinant jos programos ir vizijų, vertybių? <..> 2008-2012 m., kai gėda buvo, kai pensininkams mažino pensijas ir kitas išmokas nekompetentingai. Žmonės nesikeičia. Dabar, būnant frakcijoje, kai prisistatė šiandien „ant greitųjų“, nieko gero neatsakė“, – kalbėjo V.Valkiūnas.
Ar balsavimas bus sklandus, ryte buvo neaišku
I.Šimonytės kandidatūrą į premjero pareigas pasiūlė centro dešinės koalicija, kurią sudaro konservatoriai, liberalai ir Laisvės partija. Jie Seime turi 73 mandatus iš 141.
Nutarimas dėl pritarimo premjero kandidatūrai priimamas paprasta balsų dauguma atviru balsavimu. Tačiau valdantieji prieš antradieninį balsavimą nebuvo tikri, ar balsavimas dėl premjerės kandidatūros bus sklandus, mat visa Liberalų sąjūdžio frakcija – 11 narių – ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen serga COVID-19 arba yra saviizoliacijoje.
Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį Seimui pateikė I.Šimonytės kandidatūrą. Per tą laiką ji susitiko su visomis to pageidavusiomis parlamento frakcijomis.
Seimui pritarus premjero kandidatūrai ir prezidentui jį paskyrus, ministras pirmininkas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo pristato Seimui savo sudarytą ir prezidento patvirtintą Vyriausybę, pateikia svarstyti šios Vyriausybės programą.
Vilniuje gimusi I.Šimonytė turi ekonomistės išsilavinimą, ji yra dirbusi Finansų ministerijoje nuo ekonomistės iki ministerijos sekretorės, viceministrės ir galiausiai finansų ministrės. Pastarąsias pareigas ji ėjo konservatoriaus Andriaus Kubiliaus Vyriausybėje 2009–2012 metais. Po to I. Šimonytė trejus metus dirbo Lietuvos banke, dėstytojavo Vilniaus universitete, kol 2016 metais su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais pateko į parlamentą.
I.Šimonytė buvo įrašyta pirmuoju numeriu konservatorių sąraše, tačiau nėra partijos narė.
Kandidatė į premjeres teigia mokanti anglų, lenkų, rusų ir švedų kalbas, kaip savo pomėgį nurodo knygas.