Jau popiet valstiečių vedlio Seimo nario mandato įgaliojimų nutraukimą pradėjo svarstyti Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). Ji nusprendė patenkinti R.Karbauskio prašymą. Jį VRK politikas įteikė dar ketvirtadienį, paskelbęs apie traukimąsi.
„Aš, Lietuvos Respublikos Seimo narys Ramūnas Karbauskis, pareiškiu VRK, kad atsistatydinu iš Lietuvos Respublikos Seimo nario pareigų“, – posėdyje sakė R.Karbauskis.
Antradienis buvo paskutinė valstiečių lyderio diena Seime. Jis pareigų nebeis nuo lapkričio 25 dienos. R.Karbauskio vietą Seime užims paskutinė už brūkšnio sąraše likusi buvusi Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė.
R.Karbauskis: toks mano pasirinkimas buvo vienintelis kelias
Po VRK posėdžio R.Karbauskis tvirtino ir toliau aktyviai dalyvausiantis politikoje, o Seimo nario mandato atsisakęs, nes nematęs kito kelio, kaip LVŽS frakcijai gauti galimybes turėti savo vicepirminką ir Audito komiteto pirmininką.
„Aš galiu konstatuoti, kad buvo padaryta viskas, jog LVŽS negalėtų daryti tų darbų, kuriems įgaliojimus gavo iš rinkėjų. Kaip didžiausia opozicinė frakcija, mes turėjome būti atstovaujami Seimo vadovybėje, mes turėjome turėti Audito komiteto pirmininką ir visas kitas pozicijas, kurios priklauso pagal Statutą ir tradiciją Seime.
Gavosi taip, kad naujoji valdančioji koalicija padarė viską, kad to nebūtų. Šiandien galiu konstatuoti, kad mano pasirinkimas buvo vienintelis kelias į tai, jog LVŽS frakcija Seime gautų tas galimybes, nes po mano pareiškimo buvo pasakyta, kad LVŽS gali pretenduoti į Seimo pirmininko pavaduotoją, dar nežinau, kaip bus dėl Audito komiteto pirmininko.
Iš principo tai jau yra derybos. Konstatuojant tai, ką aš pasakiau prieš kelias dienas, kad niekas manęs neprašys likti Seime, tai netgi dabar yra sakoma tai, jog tik pasitraukus man iš Seimo valdantieji pradės šnekėtis su mūsų frakcija“, – sakė R.Karbauskis, patikindamas, kad dėl jo pasitraukimo frakcija nesusilpnės ir labiau susitelks bendram darbui.
Paklaustas, ką veiks toliau, R.Karbauskis priminė vis dar esantis LVŽS partijos pirmininku. Kaip pirmą darbą, kurį turi padaryti, politikas įvardijo šešėlinės Vyriausybės suformavimą ir jos programos parengimą. Tai padaryti tikimasi iki gruodžio vidurio.
„Tai bus pirmoji Lietuvos šešėlinė Vyriausybė, kuri turės programą, ir pagal ją veiks Seime. Čia yra pirmas darbas, kurį reikės padaryti. Kiti darbai – susiję su partija. Daugelis skyrių tikrai pasigedo manęs, kaip partijos pirmininko“, – pažymėjo R.Karbauskis.
Paklaustas, galbūt dabar skirs daugiau laiko verslo reikalams, jis teigė dar apie tai negalvojęs. Primename, kad R.Karbauskiui priklauso viena didžiausių žemės ūkio grupių šalyje – „Agrokoncernas“.
Ką siūlys į vicepirmininkus?
Valstiečių vedlys R.Karbauskis neįvardijo, kuris frakcijos narys bus pakartotinai siūlomas eiti Seimo vicepirmininko pareigas. Tiesa, frakcija šiuo klausimu jau priėmė sprendimą.
„Šiandien yra patvirtinta, kad į vicepirmininkus bus siūlomas žmogus, kuris surinko absoliučią daugumą balsų slaptame balsavime. Aš jo pavardės dabar įvardinti negaliu, jūs apie tai sužinosite, kai Seimo pirmininkė teiks šią pavardę“, – pranešė R.Karbauskis.
Pasak politiko, frakcija nuo šiol panašius sprendimus atliks balsuodama slaptai: „Aš negaliu to atskleisti, nes tokia yra politinė etika. Galiu pasakyti, kad visi sprendimai pas mus dabar asmenybių klausimais priimami slaptu balsavimu, kad nekiltų jokių abejonių dėl jų skaidrumo.“
Be to, jis mano, kad mažai tikėtina, jog šioje parlamento rudens sesijoje opozicinės frakcijos galėtų suvienyti savo jėgas ir išrinkti bendrą opozicijos lyderį.
„Mes dabar neturime pakankamai Seimo narių, kad galėtume vieni pretenduoti į opozicijos lyderio vietą, mums trūksta dviejų mandatų. Kalbant apie galimus kolegas, tai kol kas socialdemokratai yra pareiškę, kad jie nenorėtų sudarinėti koalicijos sutarčių opozicijai, „darbiečiai“ taip pat nesiima iniciatyvų. Manau, kad šioje sesijoje labai sunku tikėtis, kad atsiras opozicijos lyderis“, – svarstė R.Karbauskis.
Ar neišduoda savo rinkėjų?
R.Karbauskis patikino, kad jo bendradarbiavimas su LVŽS frakcija bus labai tamprus.
„Aš dažnai grįšiu į Seimą, nes LVŽS frakcija yra didžiausia opozicinė frakcija, ji tikrai atliks tą darbą, kuris yra numatytas, o aš esu LVŽS pirmininkas, tai mūsų bendradarbiavimas su frakcija neišvengiamas ir jis bus labai tamprus“, – akcentavo jis.
Pasiteiravus, ar pasitraukdamas iš Seimo neišduoda savo rinkėjų, kurie už jį balsavo, R.Karbauskis atšovė, kad jam tektų jų atsiprašyti tik tokiu atveju, jeigu būtų to nepadaręs.
„Aš galiu pasakyti viena: jeigu aš būčiau to nepadaręs, ką padariau, tai tokiu atveju tikrai man reikėtų atsiprašyti, nes tai būtų išdavystė tų pačių rinkėjų. Dabar aš pasirinkau tokį sprendimą, kuris buvo vienintelis įmanomas, įgaunant LVŽS frakcijai Seime tas galimybes, kurios jai priklauso“, – įsitikinęs jis.
Jau ryte sakė neturėjęs jokio pagrindo persigalvoti
Seime antradienį paklaustas, ar tikrai nepersigalvojo ir ruošiasi palikti parlamento rūmus, R.Karbauskis tikino neturėjęs jokio pagrindo persigalvoti.
„13 valandą yra VRK posėdis. Neturiu jokio pagrindo persigalvoti. Pareiškimai, kad valdančioji dauguma pradės gerbti opozicijos teises po to, kai aš pasitrauksiu, jie skamba. Tai parodo, kad aš buvau teisus, sakydamas, jog tai susiję su manimi ir tos patyčios, kurios buvo iš rinkėjų, yra susijusios su tuo, kad jie mums bando atkeršyti“, – sakė jis.
A.Veryga: nei džiaugiuosi, nei liūdžiu
Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, vertindamas partijos vedlio pasitraukimą, sakė nematantis nei dėl ko džiaugtis, nei dėl ko liūdėti, o apie tokį sprendimą sužinojęs tą pačią dieną, kaip ir visuomenė.
„Kai kolega iš frakcijos palieka Seimą, ypatingai, jeigu tai yra partijos lyderis... Nu ką padarysi. Nei džiaugiuosi, nei liūdžiu. Priimu tai kaip tiesiog realiją šių dienų“, – bendražygio sprendimą įvertino A.Veryga.
Paklaustas, kada sužinojo apie R.Karbauskio pasitraukimą, ministras patikino, kad tą pačią dieną – ketvirtadienį – kaip ir visuomenė, o toks pasirinkimas jį esą iš tiesų nustebino.
„Sužinojau tą dieną, kada apie tai buvo pranešta. Nežinau, ar visa frakcija apie tai irgi sužinojo tik tą dieną, gal kažkam buvo anksčiau pranešta. Žinoma, kad nustebino. Kiekvienas toks atvejis, kai Seimo narys traukiasi iš Seimo, nesvarbu, ar frakcijos vadovas, ar partijos lyderis, ar šiaip Seimo narys, tam tikra prasme nustebina“, – aiškino A.Veryga.
Įskaudino postų dalybos
Pranešęs apie traukimąsi R.Karbauskis priežastis siejo su valdančiųjų veiksmais skirstant pozicijas Seime.
„Kadangi suprantu, kad viena iš problemų, kodėl pozicija negali nusileisti ir atstatyti demokratijos, yra mano asmenyje, aš ir šitą problemą panaikinsiu, jog valdančioji dauguma galėtų nusileisti ir mūsų frakcijai sudaryti galimybes pilnai dirbti Seime. Mano sprendimas yra pasitraukti iš Seimo“, – sakė R.Karbauskis.
Kaip vienintelę aplinkybę, dėl kurios jis pakeistų savo sprendimą atsisakyti mandato, R.Karbauskis įvardijo valdančiųjų prašymą jam pasilikti. Tačiau vėliau aiškino, kad nebepadėtų ir tai.
R.Karbauskis sakė liksiantis politikoje ir būsiantis aktyvesnis, nei buvo iki šiol, nes esą turės daugiau instrumentų. Taip pat valstiečių lyderis tikino formuosiantis šešėlinę Vyriausybę, pranoksiančią Ingridos Šimonytės, ir būsiantis bet kada pasiruošęs perimti valdžią.
Iškart po R.Karbauskio pareiškimo apie pasitraukimą valdantieji sušvelnino toną ir tvirtino pergalvosiantys, ar nereikėtų skirti ir septintojo Seimo pirmininko pavaduotojo, kurį galėtų pasiūlyti valstiečių frakcija. R.Karbauskis neatmetė galimybės, kad vicepirmininke galėtų tapti anksčiau į šias pareigas nepatvirtinta Aušrinė Norkienė.
Valstiečių narė A.Norkienė išrinkta ir naujaja valstiečių frakcijos seniūne. Seimas praėjusią savaitę tvirtindamas parlamento vadovo pavaduotojus atmetė valstiečių pasiūlytos A.Norkienės kandidatūrą. Visi kiti pasiūlyti vicepirmininkai, tiek nuo valdančiųjų, tiek nuo opozicijos, buvo patvirtinti.
Tarp opozicinių frakcijų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga turi 32 atstovus parlamente, Lietuvos socialdemokratų partija – 12, Darbo partija – dešimt. R.Karbauskis buvo 1996–2000, 2000–2004 metų ir 2016–2020 metų Seimo kadencijų parlamentaru.