Ekspertai piešia vis niūresnes prognozes: gruodį vienu metu sirgs 50 tūkst. žmonių, svarstoma daugiau ribojimų
Agnė Černiauskaitė
Eimantas Šaulitis
2020-11-23 12:14„Ši savaitė bus tikrai labai svarbi. Ji parodys, ar mes sugebame perlaužti pandemijos kreivę žemyn ir skaičiai pradės mažėti, ar ne. Savaitės pabaigoje matysime tikrąją padėtį, nes bus praėję nuo karantino įvedimo lygiai trys savaitės“, – tvirtina prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Simonas Krėpšta po šalies vadovo susitikimo su Sveikatos ekspertų tarybos nariais.
Jo teigimu, nors koronaviruso atvejų skaičiai Lietuvoje nemažėja, galima konstatuoti, kad režimas iš tiesų veikia, nes COVID-19 infekcijos plėtros pagreitis yra gerokai sulėtėjęs. Tiesa, prezidento patarėjo įsitikinimu, karantinas turi būti tęsiamas ir toliau.
„Akivaizdžiai matosi, kad karantinas turi būti tęsiamas. Taip, matome, kad dvi savaites veikiantis karantinas daro poveikį ir be karantino situacija būtų gerokai blogesnė, ir skaičių užsikrėtimo šiuo metu turėtume gerokai daugiau.
Taip pat matome, kad trys savaitės bus per trumpas laikas sumažinti kasdienių užsikrėtimų lygį į tokį santykį, jog juos būtų lengva tiek atsekti ir sumažėtų šiuo metu labai didelis krūvis gydymo įstaigoms“, – komentavo S.Krėpšta.
Anot prezidento patarėjo, ar Lietuvoje reikės įvesti naujus ribojimus, pavyzdžiui, prekybos centrams, priklausys nuo šios savaitės susirgimų statistikos.
„Nes vėlgi, matome, kad mūsų ekspertų paskelbtos prognozės pildosi, tam tikri užsikrėtimo pikai artėja, bet ši savaitė turbūt sudės taškus ant „i“ ir atsakys, ar užsikrėtimai pradeda mažėti ir papildomo griežtinimo galbūt ir nereikia, ar užsikrėtimai lieka dideli ir galbūt dar didėja.
Tada iškiltų poreikis papildomų priemonių“, – aiškino S.Krėpšta.
S.Krėpšta: pralaužti ledai dėl naujojo tipo testų įdiegimo
Anot Prezidentūros atstovų, šios dienos susitikimo tikslas buvo atnaujinti COVID-19 pandemijos plėtros kokybinį vertinimą ir prognozes bei aptarti galimas psichologinės pagalbos visuomenei priemones.
„Galime pasidžiaugti, kad pasistūmėjo ledai pralaužti į priekį dėl naujojo tipo testų įdiegimo ir mes jau žinome, kad yra planai kuo greičiau tuos antigeno greituosius testus įsigyti ir integruoti, išplečiant visą testavimo sistemą“, – sakė S.Krėpšta.
Situacija ėmė blogėti?
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Mindaugas Stankūnas pasidžiaugė, kad ekspertų Tarybos prognozės buvo tikslios. Tačiau specialistas atkreipė dėmesį, kad pildosi pesimistinis scenarijus.
„Mes anksčiau spėjome, kad pikas bus pasiektas lapkričio 20-27 dienomis. (…) Praeitos savaitės viduryje mes matėme nedidelį optimizmą teikiančius ženklus“, – prisiminė M.Stankūnas.
Jis pastebėjo, kad viruso reprodukcinis dydis lapkričio 16 d. buvo nukritęs iki 1,009. „Praktiškai priartėjo prie mūsų taip trokštamos ribos, kad būtų 1 ir tai rodytų, jog epidemijos mastas ima slūgti“, – sakė profesorius. Tačiau, pasak jo, po to rodiklis ėmė augti ir pirmadienio duomenimis siekė 1,163.
Paskutiniai duomenys taip pat rodo, kad ligoninėse gydomi 1443 pacientai. Daugiau nei pusei jų (53 proc.) reikalingos deguonies kaukės. Palyginimui, pavasarį jų prireikė tik kas ketvirtam pacientui.
„Tai iš tikrųjų bylotų, kad į stacionarą mes guldome vis sudėtingesnius pacientus“, – konstatavo M.Stankūnas. Todėl profesorius atkreipė dėmesį, kad šiuo metu virusą namie gydosi ne tik besimptomiai ligoniai.
Kaip atrodys mūsų Kalėdos?
M.Stankūnas pranešė, kad esama situacija privertė Tarybą peržiūrėti savo prognozes.
„Mes neatmetame galimybės, kad artimoje perspektyvoje gal matysime naujų atvejų, kurie skelbiami kiekvieną dieną, mažėjimą, bet, jeigu kalbant apie sergamumo kreivę, ji neturėtų pakeisti savo krypties iki gruodžio pradžios. Manome, kad iki gruodžio 11 d. atvejų augimas turėtų išlikti“, – įžvalgomis pasidalijo profesorius.
Pasak M.Stankūno numatomas epidemijos pikas nusikelia į gruodžio mėnesį. Tuomet bus pasiektas didžiausias aktyvių atvejų skaičius. Naujų paros atvejų skaičius turėtų pradėti mažėti dar iki šio piko.
Jis pridūrė, kad prognozės daromos ne dėl „epidemiologinio smalsumo“, bet tam, kad gydymo įstaigos galėtų tinkamai pasiruošti numatomam pacientų srautui.
„Tam ir akcentuojame pesimistinius scenarijus, kad būtume tikri, jog tų paslaugų nepritrūks. Mes gruodžio 11 d. planuojame, kad sergančiųjų skaičius gali siekti net 50 tūkstančių“, – informavo M.Stankūnas.
Nuo pandemijos pradžios COVID-19 liga šalyje užsikrėtė 48 tūkst. 226 asmenys, 36 tūkst. 644 – tebeserga, 11 tūkst. 32 – pasveiko. Pagal ekspertų Tarybos prognozes, per Kalėdas naujų užsikrėtimo atvejų skaičius jau gali būti sumažėjęs. Aktyvių atvejų skaičius gali siekti iki 20 tūkst.
Tiesa, profesorius išreiškė viltį, kad prognozės neišsipildys ir susirgimų kreivė žemyn smigs greičiau nei numatyta. „Geriau jau žmonės pasakys, kad mes suklydome“, – teigė M.Stankūnas.
Paragino rečiau lankytis parduotuvėse
Paklaustas ar nereikėtų uždaryti prekybos centrų, M.Stankūnas tokios galimybės neatmetė.
„Tai yra svarstytinas dalykas. Tą svarstome, bet reikėtų paminėti, kad žmonių judėjimas į prekybos centrus yra sumažėjęs, tą tikrai matome, žiūrėdami į mobilumo statistiką. Jis galėtų būti ir didesnis, ne toks kaip pavasarį, bet sumažėjęs.
Mums kelia nuostabą, kad padidėjo žmonių lankymasis maisto prekių parduotuvėse. Lapkričio paskutinėmis dienomis žmonės lankosi beveik 10 proc. daugiau maisto prekių parduotuvėse, nei tai buvo sausio mėnesį
Tai čia būtų rekomendacija prisiminti tuos pavasario patarimus. Į parduotuves reikėtų eiti rečiau“, – rekomendavo profesorius.
Pasisakė ir dėl kaukių
Esamai situacijai iliustruoti jis naudojo sporto alegoriją.
„Dabar situacija yra tokia, kai mes paleidome metimą ir štai kamuolys sukasi ant lanko ir, jeigu jūs daugeliu atvejų per krepšinio varžybas galite stebėti, žiūrėti, laikyti kumščius ir tikėtis, kad tas kamuolys įkris, tai šiuo atveju galite padaryti labai daug.
Tą padaryti nebūtinai turite būti epidemiologu, infekcinių ligų gydytojų ar sveikatos apsaugos ministru“, – teigė profesorius.
M.Stankūno teigimu jokių abejonių dėl kaukių poveikio nėra. Pasak jo, mokslininkai diskutuoja tik dėl kaukių veiksmingumo lygmens. Todėl jis pasiūlė sudrausminti ir savo artimuosius, tėvus, paraginti juos taisyklingai nešioti kaukę.
„Ne dėl to, kad taip prašo Veryga, Stankūnas (...) bet todėl, kad jos gali padėti sumažinti tikimybę, kad tu užsikrėsi“, – patarė ekspertas.
Skaičiai toliau auga
Vien per savaitgalį Lietuvoje užfiksuota 4 tūkst. 290 naujų koronaviruso atvejų, mirė dar 29 žmonės. Per šeštadienį buvo nustatytas didžiausias nuo pandemijos pradžios naujų COVID-19 atvejų skaičius – 2 tūkst. 307 atvejai.
Sekmadienio duomenimis, ligoninėse gydomi 1 tūkst. 443 užsikrėtusieji COVID-19, 124 iš jų – reanimacijoje.