Likus kelioms dienoms iki numatytos akcijos socialiniame tinkle „Facebook“ platintame pranešime, į kurį sureagavo keli tūkstančiai žmonių, buvo žadama rinktis Vilniuje, Katedros aikštėje ir vykdyti eiseną iki Seimo bei ten nusiimti kaukes. Akcijos organizatoriai kvietė protestuoti ne tik prieš kaukes, bet ir 5G ryšio diegimą, neva beprecedentį vaikų ėmimą iš šeimų ir pan.
Nors informacijos apie šią akciją internete galima rasti ne viename portale, kas yra šios iniciatyvos organizatoriai – lieka neaišku, mat nei savo tapatybių nei kontaktų jie neskelbia.
Protestavo su kaukėmis
Protesto akcijos organizatorių nurodytu laiku į Katedros aikštę atėjo vos keletas žmonių ir nors vienas iš protesto tikslų buvo išsakyti savo nepasitenkinimą dėl privalomo kaukių dėvėjimo – beveik visi protestuotojai jas dėvėjo. Tiesa, buvo tokių, kurie stovėdami prie puošiamos sostinės eglės gurkšnojo kavą ar rūkė elektronines cigaretes, tad tuo metu galėjo kaukės ir nedėvėti.
Vienas protesto akcijos vietoje buvęs vyresnio amžiaus vyriškis demonstratyviai be kaukės vaikštinėdamas po Katedros aikštę nuolat rūkė, tad per gerą valandą jam teko surūkyti ne kelias, o veikiausiai keliolika cigarečių ir galiausiai protestuotojui teko užsidėti kaukę.
Bendraudami su žurnalistais protesto dalyviai nuolat kartojo, kad dėl situacijos šalyje yra kalta valdžia ir žiniasklaida, o kalbėdamiesi tarpusavyje piktinosi, kad „visi žurnalistai nupirkti“. Buvo ir tokių, kurie paklausti, kas paskatino jungtis prie protesto akcijos, nusisukdavo arba tylėdavo.
Studentas protestavo „prieš totalią kontrolę“
Vainiumi prisistatęs studentas teigė, kad atėjo protestuoti, sakė: „Nes matau, kad valdžia ir žiniasklaidos priemonės Lietuvoje ir kitose pasaulio šalyse labai įsisiautėjo, norėdama vesti mus į totalią kontrolę, prisidengdama visokiais demokratiniais lozungais ir laisvėmis“.
Pašnekovas tikino, kad nori prisidėti prie žmonių, kuri „nori nušviesti visus apie tikrąją informaciją šalyje“. Jaunuolis tikino, kad net Konstitucija kalba apie žodžio laisvę ir teisę į abejones, o jis tai daro, kad „šalis ir pasaulis galėtų tobulėti, nes jei žmonės turės tik vieną nuomonę, pasaulio tobulėjimas sustos“.
Paprašytas patikslinti, ką turi omenyje kalbėdamas apie „totalią kontrolę“ ir kas jį kontroliuoja, jis sakė: „Aš pats nelabai jaučiuosi kontroliuojamas, bet pagrinde žiniasklaida bando žmones vesti į kontrolę, nes jei žmonės skaito informaciją, tai lemia jų sprendimus. Jie nepriima laisvų sprendimų, remiasi tik ta informacija, kuria yra kontaktavęs visais penkiais jutikliais“, – mintimis dalijosi pašnekovas.
Kalbėdamas pašnekovas ir ne kartą prieštaravo pats sau: „Lietuvoje šiandien „viskas vyksta kaip tarybiniais laikais, tuo pačiu principu, tik truputį kitaip...“
Pašnekovo įsitikinimu, kiekvienas savo sveikata turi rūpinti pats ir jokių apribojimų viešam gyvenimui būti neturėtų. Piktina jaunuolį ir tai, kad koronavirusu sergantys pacientai gydomi didžiausiose šalies ligoninėse. Anot jo, juos reiktų vežti į regionų ligonines, kurios yra puikiai aprūpintos reikiama įranga, tačiau paklausus, kada jis pats paskutinį kartą buvo gydytis rimtų sveikatos bėdų kurioje regiono ligoninėje, jis atsakyti negalėjo.
Prireikė policijos
Kiti protesto dalyviai kartojo ir Seimo nario Dainiaus Kepenio kartojamus teiginius apie kaukių dėvėjimą, kad tai neatneša jokios naudos.
„Kas jums sakė, kad mes protestuojame, į eglę žiūrime“, – aiškino viena vidutinio amžiaus protesto dalyvė, o jos bičiulė į žurnalisto pastebėjimą, kad protestuojantys prieš kaukes patys jas dėvi, atkirto: „Aišku, kad nepatinka, niekam nepatinka! Jums, matyt, patinka!“
Vidurdienį nuo Katedros aikštės protestuotojai patraukė prie Seimo, kur jų gretos buvo šiek tiek gausesnės. Dviejų protestuotojų elgesys patraukė policijos pareigūnų dėmesį ir šie buvo įsodinti į policijos automobilį. Vienas iš jų - komikas Olegas Šurajevas.
Policija su pažeidimais nesitaikstys
Protesto akcijos išvakarėse Lietuvos policija išplatino informaciją, atidžiai stebi planuojančius šeštadienį rengti protestą dėl privalomo kaukių dėvėjimo ir žada, jog nesilaikant nustatytų karantino taisyklių bus taikoma atsakomybė.
Vilniaus savivaldybė naujienų agentūrai BNS patvirtino elektroniniu paštu gavusi informaciją apie ketinamą organizuoti akciją–mitingą „Prieš priverstinį kaukių dėvėjimą mokyklose ir kitose ugdymo įstaigose“, kurioje ketina dalyvauti iki 15 žmonių.
Pagal Lietuvoje įvesto karantino taisykles, viešose vietose privaloma dėti veidą dengiančias kaukes, draudžiama būti didesnėmis nei penkių asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius, o tarp grupių būtina išlaikyti 2 metrų atstumą. Didesni, iki 10 asmenų susibūrimai, leidžiami tik laidotuvėse.
Kaip lrytas.lt informavo Vilniaus apskrities VPK, sulaikytų ir į areštinę vežamų žmonių nebuvo, protokolai rašomi vietoje.
Du protestuotojai sulaukė protokolų. Vienam protestuotojui protokolas išrašytas pagal LR BK 45 str. 4 d. (visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimas) ir 481 str. 1 d. (nedidelis viešosios tvarkos pažeidimas), o kitas mitingo dalyvis gavo protokolą dėl netinkamo kaukės dėvėjimo.
Ministro planas – „gintis“ 5G bokštu
Kadenciją baigiantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, paklaustas, kaip vertina tokio protesto rengimą, teigė, kad drausti piliečiams išsakyti savo nuomonę negalima, bet laikytis reikalavimų yra privaloma bei priminė, kad už taisyklių nepaisymą kai platinamas virusas gali grėsti net ir baudžiamoji atsakomybė.
„Asmenims, kurie atstumų nesilaikys arba kaukių nedėvės, tikiuosi, kad policijos pareigūnai aktyviai prižiūrės tokius dalyvius ir skirs baudas. Jei labai rimtai, šitie žmonės iš dalies kai kuriais atvejais gali būti atsakingi ir už viruso plitimą, gali būti atsakingi ir už mirtis tam tikras. Pajuokaudamas, pasakysiu, kad tose vietose pastatysime po 5G bokštą ir tikėsimės, kad niekas nesirinks“, – sakė jis.