Dėl viduje plintančio COVID-19 Seimas darbo nestabdys, tačiau turės privilegijų: svarsto prie rūmų įsirengti mobilų patikros punktą

2020 m. lapkričio 20 d. 10:38
Papildyta
Dėl augančių koronaviruso atvejų skaičiaus parlamente Seimo valdyba penktadienį ryte rinkosi į skubų nuotolinį posėdį spręsti, kaip reikės dirbti toliau. Po posėdžio paaiškėjo, kad Valdyba sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos raginimo laikinai stabdyti Seimo darbą neišgirdo – darbus tęs toliau, tiesa, įves papildomas saugumo priemones.
Daugiau nuotraukų (46)
Po to, kai ketvirtadienį paaiškėjo, kad COVID-19 infekcija užsikrėtė ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, laikinais sveikatos apsaugos ministras A.Veryga griežtai paragino bent porai savaičių stabdyti Seimo darbą.
Svarsto prie Seimo rūmų steigti mobilų patikros punktą
Koronavirusu užsikrėtusi Seimo vadovė V.Čmilytė-Nielsen penktadienį informavo, kad Seimo darbas vyks toliau, tačiau greičiausiai bus įvesti papildomi saugumo reikalavimai. Taip pat bus numatyta konkreti tvarka Seimo nariams dėl koronaviruso testuotis kiekvieną savaitę, o prie Seimo rūmų svarstoma steigti mobilų patikros punktą.
„Aptarėme kelis svarbiausius dalykus. Visų pirma, kaip sumažinti ir valdyti rizikas dėl Seimo narių sveikatos. Bus numatyta konkreti ir aiški tvarka, kaip Seimo nariai galėtų būti kas savaitę testuojami. Jau šiandien daliai Seimo narių bus sudaryta galimybė testuotis.
Pirmadienį bus sudaryta galimybė šalia Seimo rūmų atlikti testus visiems Seimo nariams tam, kad užtikrintume, jog užsikrėtusieji Seimo nariai, kurie nejaučia simptomų, nebūtų Seimo salėje“, – pokyčius pristatė ji.
Paklausta, ar tai reiškia, kad prie Seimo rūmų gali atsidurti mobilus patikros punktas, Seimo vadovė atsakė teigiamai. Šis siūlymas, anot jos, jau derinamas su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (NVSC).
„Taip, viena iš galimybių, kad būtų mobilus punktas prie Seimo (...) Kanceliarija derina šį sprendimą su NVSC. Manau, kad artimiausiu metu tie sprendimai bus priimti“, – pranešė V.Čmilytė-Nielsen.
Kokius papildomus reikalavimus planuoja įvesti?
Seimo pirmininkės V.Čmilytės-Nielsen teigimu, taip pat Seime bus įvedami papildomi saugumo reikalavimai ir rekomendacijos, kad darbas vyktų saugiau.
„Kitas dalykas, apie kurį kalbėjome – tam tikros papildomos saugumo priemonės Seimo salėje, pavyzdžiui, pertvarų pastatymas tarp stalų, rekomendacija Seimo nariams nesibūriuoti, mažiau judėti Seimo salėje ir tokiu būdu dar sumažinti riziką apsikrėsti ir apkrėsti kitus“, – kalbėjo Seimo vadovė.
Pasak jos, jau pirmadienį skubiame Seimo valdybos posėdyje bus sprendžiama ir dėl perėjimo prie nuotolinio parlamento darbo.
„Akivaizdu, kad reikia greitų sprendimų. Sutarėme, kad pratęsime visas reikalingas procedūras dėl nuotolinio darbo ir pirmadienį ryte oficialiame valdybos posėdyje bus pateikti konkretūs projektai dėl perėjimo prie nuotolinio darbo. Žinoma, šis perėjimas gali šiek tiek užtrukti. Komitetų ir komisijų atveju šis darbas vyksta jau dabar ir yra visiškai saugus“, – patikino V.Čmilytė-Nielsen.
Tiesa, ji pridūrė, kad kol kas sprendžiamos techninės ir teisinės kliūtys, kaip Seimo nariams reikėtų balsuoti dirbant nuotoliniu būdu.
Su kokiomis teisinėmis ir techninėmis kliūtimis gali susidurti?
Apie technines ir teisines kliūtis dirbant nuotoliniu būdu užsiminė ir Seimo vicepirmininkas, konservatorius Paulius Saudargas.
„Reikėtų kuo greičiau pateikti techninius ir teisinius sprendimus. Priėmus sprendimus, gal net iškart kreiptis į Konstitucinį teismą dėl konstitucingumo. Nes teisinių reikalų yra rimtesnių nei techninių. (...) Slaptas balsavimas apskritai nuotoliniu būdu įmanomas dar sudėtingiau.
Be abejonės, kita problema yra techninė. Yra keli keliai, kuriuos išdiskutavome posėdžio metu: naudotis Microsoft sistemos įrankiais, kuriuos reikėtų pritaikyti specialiai LR Seimui. Su jų nuotolinio darbo sistema dirba Latvijos Seimas. Klausimas – kiek tai kainuoja ir kaip greitai tai gali padaryti“, – pabrėžė konservatorius.
Jis svarstė, kad pagrindinis klausimas – ar Seimo narys, besijungiantis per bankininkystę, tikrai yra jau pilnai autentifikuojamas, ar nebūtinai.
„Tam būtinas ir vaizdo įrašas bei su kiekvieno įjungtomis kameromis posėdžių metu. Tai tikriausiai būtų pigiausias variantas (...) Pats Seimo IT departamentas papasakojo, kad dar vienas variantas yra tiesiog dabartinę Seimo plenarinėje posėdžių salėje esančią sistemą padaryti įmanomą Seimo narių kompiuteriuose, dirbant ir nuotoliniu būdu. Šioje sistemoje yra išpildomos visos statutinės procedūros (užsirašymai kalbėti, klausti ir t.t.).
Mūsų frakcijos vakar pateikta Statuto pataisa dalinai sprendžia dalyvavimo diskusijose klausimą, kai Seimo nariai gali dalyvauti nuotoliniu būdu, tačiau nesprendžia balsavimo. Balsavimas turėtų būti vis tiek gyvas, bet bent jau tada būtų galima jį suspausti į trumpą laiką ir mažiau salėje prabūti“, – aiškino P.Saudargas.
Seimo vicepirmininkas sakė pasiūlęs išplėsti ties nuotoliniu Seimo darbu dirbusią darbo grupę, pasikviečiant atstovus iš VMS, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto, Seimo valdybos, ir paspartinti darbo grupės darbą, apsibrėžti griežtesnius terminus, kad ji kuo greičiau turėtų sprendimų projektus.
A.Veryga ragino stabdyti Seimo darbą
Po to, kai ketvirtadienį paaiškėjo, kad COVID-19 infekcija užsikrėtė ir Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen, laikinais Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga griežtai paragino bent porai savaičių stabdyti Seimo darbą.
„Mielieji, Jūs esate Seimo valdžia ir turite nedelsiant imtis priemonių – stabdyti Seimo darbą bent porai savaičių. Ne rezoliucijų priėmimas, ne draugystės su X parlamentarų grupių kūrimas ar postų dalybos dabar yra prioritetas. Prioritetas dabar yra pauzė. Per dvi savaites įmanoma suvaldyti židinį. Reikia tik noro ir atsakingumo“, – tvirtino A.Veryga.
Ministras pareiškė, kad dabar jau „labiau nei aišku“, jog koronaviruso židinys būtent įssiplieskė Liberalų sąjūdyje.
„Deja, iš jų jokios atsakomybės nebuvo. Ir toliau buvo vaikštoma į posėdžius, drąsiai bendraujama ir rizikuojama kitų kolegų Seime sveikata. Spėta pabendrauti ir su Lietuvos bei Lenkijos prezidentais. Tikras atsakingumo „pavyzdys“, – liberalus kritikavo A.Veryga.
V.Čmilytė-Nielsen ketvirtadienio vakarą socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė, kad jai patvirtintas koronavirusas. Seimo pirmininkė sakė simptomų nejutusi nei visą savaitę, nei ketvirtadienį.
Teigiamus COVID-19 testus pastarosiomis dienomis gavo ir du Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai – Viktoras Pranckietis ir Jonas Varkalys, taip pat buvęs frakcijos narys Gintaras Vaičekauskas.
Seimas^InstantSeimo valdyba
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.