Valdantieji vėsina Seime kylantį gaisrą: po opozicijos pasipiktinimo keičia savo siūlymą

2020 m. lapkričio 19 d. 11:04
Dar papildyta
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijai pranešus apie bet kokių vadovaujančių pareigų Seimo komitetuose, komisijose bei kituose Seimo struktūriniuose padaliniuose atsisakymą bei jos atstovų pasitraukimą iš Seimo seniūnų sueigos, valdantieji švelnina toną.
Daugiau nuotraukų (40)
Jie keičia valstiečius papiktinusį siūlymą Seimo Audito komiteto vadovu skirti Seimo narių Mišrios grupės atstovą, tam keičianti ir Seimo statutą, kad komitetui vadovauti skiriamas būtų mažumos atstovas, vietoje dabar įtvirtintos vietos opozicijai.
Konservatorių atstovas Jurgis Razma Seimo posėdyje informavo, kad valdantieji įregistravo patobulintą Statuto pataisų projektą, kuriuo siūloma nustatyti, jog Audito komiteto pirmininku ir Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininku būtų renkami Seimo opozicijai priklausančių frakcijų atstovai.
„Aš išgirdau, kad ir nepagrįstus, bet vis dėlto opozicijos išsakytus nuogąstavimus – dėl Audito komiteto ir Antikorupcijos komisijos pirmininkų. Dabar yra įregistruotas antras variantas, kuriame parašyta, kad tų komitetų ir komisijos pirmininkais tvirtinami opozicijos atstovai.
Nors mažuma irgi apima opoziciją, bet, jeigu yra kažkokios baimės, tai bus opozicijos teisė įtvirtinta Statute, ko iki šiol nebuvo, tai buvo tik pagal tradiciją“, – tvirtino J.Razma.
Konservatorius J.Razma trečiadienį siūlė, kad Audito komiteto pirmininku būtų renkamas Seimo mažumai priklausančių Seimo narių atstovas. Seimas dar turės apsispręsti dėl šių pataisų.
Nusprendė vėsinti kylantį gaisrą
Dar prieš posėdį J.Razma kalbėjo, kad valdantieji žada persvarstyti sprendimą dėl Audito komiteto pirmininko pozicijos, o Seimo Etikos ir procedūrų bei Antikorupcijos komisijose pirmininkais tikrai mato valstiečius.
„Seimo Etikos ir procedūrų ir Antikorupcijos komisijų pirmininkų pareigybės neabejotinai priklausys valstiečiams, nes tai yra didžiausia frakcija. Iki šiol tose postų dalybos jai nelabai sekėsi.
Čia, akivaizdu, kad niekas nesiginčija dėl tų likusių dviejų pozicijų“, – sakė J.Razma, pažymėdamas, kad valstiečiams pagal pirminį paskyrimą buvo numatytos aštuonios komitetų pirmininkų pavaduotojų pareigybės.
Laikinai stabdo pokyčius
Valstiečių lyderiui Ramūnui Karbauskiui pasipiktinus valdančiųjų ketinimais Seimo Audito komiteto vadovu skirti Seimo narių Mišrios grupės atstovą, tam keičianti ir Seimo statutą, kad komitetui vadovauti skiriamas būtų mažumos atstovas, vietoje dabar įtvirtintos vietos opozicijai, valdantieji laikinai atideda šį klausimą.
„Pirminiame projekte, kurį mes svarstėme, iš tikrųjų Audito komiteto pirmininko vieta buvo Mišriai grupei, ką ji deleguotų, kas būtų ir svarstomas. Šiuo atveju buvo išgirsta, kad tai sukėlė didžiausios opozicinės frakcijos nepasitenkinimą, nors jie galėjo tą nepasitenkinimą rodyti diskutuodami Seniūnų sueigoje, bet išėjo nė žodžio nepasakę.
Sutarėme, kad šiandien tas komitetas posėdžio nedaro, vadovybė neformuojama, ir prie kvotų klausimo mes grįžtame kitame Seniūnų sueigos posėdyje“, – sakė konservatorius J.Razma.
Sako, kad pataisos yra demokratiškos
Tiesa, jis svarstomas Statuto pataisas įvertino kaip demokratiškas ir mano, kad jas derėtų priimti.
„Dėl statuto pataisų, manau, kad jos yra demokratiškos ir jas reikia priimti. Jeigu kalbame apie projektą dėl Audito komiteto ir Antikorupcijos komisijos, tai šiandien Seimo statute yra parašyta, kad Audito komiteto pirmininkas arba pavaduotojas priklauso opozicijai. Žinome, kad vienoje kadencijoje, sakykime, daugumos atstovas Artūras Skardžius buvo pirmininku, kitoje kadencijoje – opozicijos atstovė Ingrida Šimonytė.
Mes siūlome tvirčiau mažumos teises įtvirtinti, pasakyti, kad visą laiką mažumos atstovai vadovauja ir Antikorupcijos komisijai, ir Audito komitetui. Tai yra gestas mažumos labui. Jeigu kažkas nori vietoje mažumos rašyti, kad tik opozicijai, tai gali tokias pataisas teikti iki priėmimo. Tai yra diskutuotinas dalykas“, – kalbėjo J.Razma.
Žengė beprecedentį žingsnį
R.Karbauskis ketvirtadienį pranešė apie valstiečių frakcijos traukimąsi iš Seimo seniūnų sueigos ir kitų valdymo organų.
„Visa tai, kas vyksta, rodo, kad pozicija daro viską, kad LVŽS neturėtų jokių instrumentų atlikti savo pareigas. LVŽS frakcijos posėdyje nutarė, kad mes atsisakome bet kokių pareigų bet kokiame Seimo valdymo organe.
Mes pasitraukiame iš seniūnų sueigos. Dirbsime Seime, komitetuose, bet jokiais būdais su šita Seimo dauguma nebendradarbiausime. Seimo dauguma sulauks to atsako, kurio ji pati norėjo. Nesusitaikome su tuo, kad mums, kaip šunims, būtų mėtomi kaulai. Mes nesame šunauja“, – rėžė R.Karbauskis.
Jis pridūrė, kad frakcija galutinai prarado pasitikėjimą Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen ir valdančiaisiais.
„Mes aiškiai savo pareiškime, kuris dabar įteiktas Seimo pirmininkei, pasakome, kad kol nebus atstatyta pagarba opozicijos teisėms, tol mes nedalyvausime“, – patikino R.Karbauskis.
Valstiečiai įtūžo ir po praėjusį penktadienį ir antradienį vykusio balsavimo dėl Seimo vicepirmininkų, kai dvi opozicijai skirtas vietas pasidalijo Lietuvos socialdemokratų partija ir Darbo partija.
Be savo atstovo Seimo vadovybėje likę valstiečiai žada kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl to, kad didelė politinė grupė atsidūrė blogesnėje padėtyje nei maža grupė.
Seimas^InstantJurgis Razma
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.