„Kryžių iš Vilniaus pristatėme į Kauną, kur jis bus eksponuojamas Karo muziejuje.
Iš ten jis aplankys kitus Lietuvos miestus, o paskui visam laikui bus pastatytas prie Šiaulių esančiame Kryžių kalne.
Kai baigsis pandemija, planuojame surengti iškilmingą koncertą, į kurį bus pakviesti valstybės vadovai“, – pasakojo vienas kryžiaus sukūrimo idėjos autorių, Karių reabilitacijos centro specialistas, Šaulių sąjungos 103 G.Matulionio kuopos vadas Ramūnas Šerpatauskas.
Išskirtinio kūrinio „Už jūsų ir mūsų laisvę“ idėja gimė dar 2017 metais, o darbus kalvis, karo veteranas iš Poltavos Anatolijus Lavricenko baigė šių metų rugpjūtį.
Kazokų stiliaus formos kryžių juosia žetonai su 2014 metais atsivėrusiuose fronto taškuose žuvusių Ukrainos karių ir 1991 metais įvykdytos sovietų agresijos aukų Lietuvoje vardais.
Kryžiaus viršutinę dalį puošia skydas su Lietuvos ir Ukrainos vėliavomis.
Karo židinius Ukrainoje įžiebusios Rusijos ir jos parankinių separatistų aukos, kurių pavardės iškaltos kryžiuje, žuvo Debalcevėje, Ilovaiske, Luhansko oro uoste ir kitose kruvinų mūšių vietose.
Minų, „gradų“ skeveldrų, kitos ginkluotės likučius surinko ukrainiečių organizacijos „Dnipro paieška“ atstovai, kurie lankydamiesi fronto linijoje ieškojo žuvusiųjų kūnų.
„Iš viso surinkta apie 10 maišų įvairių skeveldrų, kurie buvo pristatyti į Poltavą. Iš jų buvo padarytas unikalus simbolis“, – pasakojo R.Šerpatauskas.
Prie šios idėjos realizavimo prisidėjo ir ukrainiečių bataliono „Donbasas-Ukraina“ karys Oleksas Sokilas.
Kryžius – tik viena sudėtinė Lietuvos ir Ukrainos projekto dalių.
Pasak R.Šerpatausko, projektą dar sudarys dokumentinis filmas apie laisvės kovas lietuvių, ukrainiečių ir anglų kalbomis, paskaitų ciklas, kuriame dalyvaus ukrainiečių kariai.
Siekiama kuo platesniam žmonių ratui paskleisti objektyvias žinias apie Lietuvos ir Ukrainos kovas už laisvę, informuoti apie psichologinės reabilitacijos programą sužeistiems kariams.
„Projektą palaiko įvairios ukrainiečių bendruomenės išeivijoje, taip pat tokios organizacijos kaip Europos namai, Karališkasis britų legionas, NATO veteranų organizacija Kanadoje.
Projektą taip pat sudarys paroda „ Ukrainos išsilaisvinimo karas“. Ši paroda taip pat atkeliaus į Lietuvą, tai karo metraščių, fotografijų, asmeninių daiktų paroda, apibūdinanti Ukrainos karių, žuvusių per kovas Ilovaisko, Debalcevės ir kitose Ukrainos gyvenvietėse, istorijas“, – kalbėjo R.Šerpatauskas.