Chaoso ir neįprastų taisyklių paženklinta pirma naujo Seimo diena: klajonės koridoriuose ir akį traukiantis įvaizdis
Agnė Černiauskaitė
Viktorija Rimaitė
2020-11-13 21:3060 – tiek naujų parlamentarų penktadienį davė priesaiką Seime. Kartu su jais – ir 81 perrinktas Seimo narys. Šįkart naujųjų Seimo narių priesaikos ceremonija dėl koronaviruso pandemijos vyko neįprastai: Konstitucija buvo apdengta plėvele, parlamentarams nebuvo teikiamos gėlės, priesaiką davė ne visi Seimo nariai – šeši parlamentarai neprisiekė dėl saviizoliacijos ar teigiamo COVID-19 testo atsakymo.
Kol į istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje vykusią iškilmingą priesaikų ceremoniją besirenkantys Seimo naujokai klaidžiojo koridoriais ir domėjosi būsimaisiais savo kabinetais, valstiečių atstovai Aurelijus Veryga ir Rūta Miliūtė mėgavosi dėmesiu dėl šventinei diena pasirinktų aprangų – tautinio kostiumo.
Įvaizdžiu išsiskyrė ir naujokų Laisvės partija, kurios nariai Tomas Vytautas Raskevičius ir Ieva Pakarklytė dėvėjo panašius languotus kostiumus. Partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė juokavo, kad Laisvės frakcijos seniūnė ir jos pavaduotojas susiderino aprangas.
A.Veryga ir R.Miliūtė – su tautiniais kostiumais
Valstietė R.Miliūtė, paklausta, kodėl pasirinko šią dieną dėvėti tautinį kostiumą, pasakojo, kad tokių šventinių dienų pasitaiko retai, o su sveikatos apsaugos ministru A.Veryga tikino aprangų nesiderinusi.
„Šiandien tikrai išskirtinė diena, iškilmingas posėdis ir priesaika Seime. Nusprendžiau pasipuošti tautiniu kostiumu, nes, manau, kad ir proga, ir vieta, kur vyksta šis iškilmingas posėdis tikrai tinkama. Tokių progų tikrai nedažnai pasitaiko.
Tautinis kostiumas, manau, kad atitinka ir protokolą, su juo galima eiti tiek į iškilmingas vakarienes, tiek į iškilmingus posėdžius“, – kalbėjo valstietė.
Ar tarėsi dėl aprankos su A.Veryga? „Ne, netyčia taip gavosi. Iš tikrųjų daugiau Seimo narių turi tautinius kostiumus, bet daugiau šiandien niekas neapsirengė, tik aš ir ministras Veryga. Šią tradiciją Agnė Bilotaitė pradėjo, todėl nusprendžiau, kad tai tikrai gražus pavyzdys ir nusprendžiau pasipuošti“, – aiškino R.Miliūtė.
Pasiteiravus, kodėl šįkart tik du partiečiai pasipuošė tautiniais kostiumais, nors iškilmingomis progomis tą mėgdavo daryti daugiau bendražygių, partijos atstovė svarstė, kad dauguma tokių kolegų į Seimą tiesiog nebuvo perrinkti.
„Nelabai derindavomės, gal kartais vienas pas kitą pasiklausavome, ar neplanuoja rengtis, bet, tiesą pasakius, vis tiek aprangos tarpusavyje niekas nederina. Kita vertus, ne visos kolegės, kurios anksčiau irgi turėjo tuos kostiumus, buvo išrinktos“, – sakė R.Miliūtė.
Naujokams koridoriai pasirodė klaidūs
Iš politinės satyros laidos pažįstamas, „Mėslitos“ direktoriaus personažą įkūnijęs ir su konservatorių sąrašu į Seimą patekęs Kristijonas Bartoševičius patikino, kad parlamentaro karjerą pradeda pozityviomis nuotaikomis.
„Labai džiaugiuosi, esu laimingas. Yra labai daug darbų. Daug Seimo narių tikisi, kad bus lengva kažką padaryti, bet lengva nebus. Seimas yra didžiulė organizacija, kurią sudaro skirtingų požiūrių, įsitikinimų žmonės. Lietuva yra didelė, Lietuva yra skirtinga, tai natūralu, kad ir tas Seimas yra įvairus.
Tai ir yra gėris, kad mes turime galimybę rasti kažokius bendrus sprendimus, kurie pirminėje stadijoje atrodo neįgyvendinami“, – teigė jis.
Naujasis Seimo narys neslėpė, kad parlamento koridoriai – klaidūs. „Koridoriai yra, tiesą sakant, klaidūs. Seime esu ne primą kartą, bet reikia dar susipažinti su vietomis, kuriose nesu buvęs. Sužinoti greičiausius kelius, kaip nueiti iš vienos vietos į kitą. Bet, manau, kad tai tik laiko klausimas“, – kalbėjo K.Bartoševičius.
Pirmąją naujo Seimo darbo dieną koridoriai klaidūs pasirodė ir su Darbo partijos sąrašu išrinktam Antanui Guogai. Darbo partijos vedlys Viktoras Uspaskichas Seime juokavo, kad A.Guoga klaidžiuose parlamento koridoriuose jau spėjo pasiklysti.
Laukia daug iššūkių
Laisvės partiją Seime atstovaujančios Laisvės frakcijos seniūnė I.Pakarklytė pabrėžė, kad 11 šios frakcijos narių į naująjį Seimą ateina su labai stipriomis darbotvarkėmis įvairiose srityse.
Vis tik ji pripažino, kad naujų Seimo narių, kurie į parlamentą išrinkti pirmą kartą, lauks nemažai iššūkių.
„Iššūkių laukia daug, pradedant nuo pačios sistemos, kuri daugeliui nėra pažįstama, tai reikės greitai išmokti šiuos dalykus, nes tik Aušrinė Armonaitė čia buvo. Bet turime daug iš Vilniaus miesto savivaldybės narių, tai vėl nėra naujovė“, – teigė ji.
Iš viso 60 naujokų
Į tryliktąjį Seimą perrinktas 81 buvęs parlamentaras ir išrinkta 60 – naujų. Seimą sudarys 38 moterys ir 103 vyrai. Vidutinis jų amžius – 49 metai, 99 proc. būsimųjų parlamentarų yra įgiję aukštąjį išsilavinimą, daugiausia – teisės ir politikos mokslus.
Naujajame parlamente iš viso dirbs dešimties partijų atstovai, daugiausia – 50 – narių turės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.