Seimas turi naują pirmininkę: ja tapo Viktorija Čmilytė-Nielsen
Viktorija Rimaitė
Agnė Černiauskaitė
2020-11-13 16:4713-asis Seimas turi naują pirmininkę – ja tapo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio (LRLS) lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Ji buvo išrinkta slapto balsavimo metu. Iš viso balsavime dalyvavo 131 parlamentaras.
„Už“ V.Čmilytės-Nielsen kandidatūrą balsavo 106 parlamentarai, „prieš“ – 18, penki susilaikė, du biuleteniai negaliojo.
„Labai džiaugiuosi tokiu pasitikėjimu, išreikštu kolegų Seime“, – paaiškėjus balsavimo rezultatams kalbėjo ji.
Naujoji Seimo vadovė pabrėžė, kad vienas iš svarbiausių darbų koronaviruso pandemijos metu bus nuotolinio balsavimo galimybė. „Nemažai buvo kalbėta šiandieną jau iš tribūnos apie tai, ką galima būtų keisti.
Dar kartą pasikartosiu – biudžetas yra svarbiausias šio rudens Seimo darbas, o mūsų darbas yra užtikrinti, kad Seimas nepertraukiamai dirbtų, nepriklausomai nuo to, kokios būtų sąlygos ar kokia situacija su pandemija“, – kalbėjo ji.
Nors posėdžiui pirmininkavęs Antanas Vinkus patikino, kad gėlių išrinktai parlamento vadovei šįkart nebus dėl koronaviruso pandemijos, Gabrielius Landsbergis jai įteikė gėlių puokštę.
V.Čmilytės-Nielsen kandidatūrą 65 Seimo narių vardu pristatė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas. Kitų kandidatų į šią poziciją nebuvo.
Pirmąją savo, kaip Seimo pirmininkės kalbą, V.Čmilytė-Nielsen pradėjo žodžiais apie siekį atnaujinti darbo Seime kultūrą. Tiesa, kalbą ji skaitė iš lapelio.
„Man garbė būti jūsų išrinkta Seimo pirmininke. Suprantu tai kaip jūsų man suteiktą pareigą ieškoti sutarimo 13-jame Lietuvos Respublikos Seime ir užtikrinti sąžiningos politikos standartą, priderantį demokratiją mūsų šalyje užtikrinančiai visų piliečių atstovybei.
Jūsų sprendimą norėčiau įvertinti ir kaip pritarimą veikti kartu, konstruktyviai žvelgti į ateitį. Neabejoju, kaip taip galime atnaujinti Seimo darbo kultūrą“, – pirmąją savo kaip parlamento vadovės kalbą pradėjo V.Čmilytė-Nielsen.
Sieks sąžiningos politikos
„Leiskite jus visus pasveikinti, prisiekus eiti tautos išrinktųjų atstovų pareigas. Esu čia ir kandidatuoju į Seimo pirmininkes todėl, kad labai vertinu sąžiningą politiką ir jos diktuojamas tradicijas. Joms įtvirtinti reikia kur kas daugiau laiko nei sukurti taisyklių rinkinį ar įstatymą.
Vertinu pastaruosius dešimtmečius formuotą nuostatą dėl partnerių santykių parlamente, dėl daugumos ir opozicijos santykių“, – kalbėjo V.Čmilytė-Nielsen.
Ji pabrėžė, kad sieks, jog šios kadencijos Seimas įeitų į Lietuvos parlamentarizmo įstoriją kaip tautos atstovybė, kuria pasitikima. Kartu ji akcentavo kokybiškos teisėkūros poreikį, tikindama, kad šioje srityje šiandien dar yra problemų.
„Vakar vieni iš mūsų buvome opozicijoje, kiti – valdančiojoje daugumoje. Šiandieną paveikslas keičiasi, tačiau kuriamas ryšys ir pagarba išlieka, jeigu to siekiama <..>
Mano kandidatavimo sąlyga – koalicijos sutartis, pagal kurią sutariame veikti. Manau, kad šis valdančiosios koalicijos susitarimas, kurį mes – trijų partijų atstovai – kūrėme kaip bendraminčiai yra žingsnis į priekį mūsų politinėje kultūroje.
Tai aiškus, logiškas dokumentas, kuris suteikia kryptį mūsų valstybės politikai artimiausiems ketveriems metams“, – savo kalboje teigė kandidatė į Seimo pirmininkes.
V.Bakas uždavė provokuojantį klausimą
Seimo narys Vytautas Bakas klausė V.Čmilytės-Nielsen, kaip ji vertina situaciją, kad ji vienintelė siūloma kaip kandidatė į Seimo pirmininkes ir yra teisiamos partijos vadovė.
„Kaip jūs manote, kaip pavyks suderinti tai, kad jūs esate korupcinėje byloje teisiamos partijos atstovė? Kaip ketinate suderinti tai su moralės, etikos, aukštos kultūros politiniais standartais? Ar, jūsų nuomone, tai yra normalu?“ – klausė V.Bakas.
V.Čmilytė-Nielsen atsakė neturinti jokio ryšio su V.Bako minima istorija.
„Esu jau trečia Liberalų sąjūdžio pirmininkė per pastaruosius ketverius metus. O, svarbiausia, kad per kelis metus rinkėjai jau yra išsakę savo pasitikėjimą Liberalų sąjūdžio partija ir manimi asmeniškai. Tai man yra didžiausias padrąsinimas ir patikinimas, kad šiandien čia stovėti aš turiu moralinę teisę“, – atšovė politikė.
Dėl kandidatūros sutarė koalicijos partneriai
V.Čmilytė-Nielsen į parlamento pirmininkės poziciją buvo siūloma pagal centro dešinės koalicijos, kurią sudaro Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), LRLS ir Laisvės partija, susitarimą. Koalicijos partneriai susitarė, kad konservatoriai galės deleguoti tris Seimo vicepirmininkus, o dar vieną siūlys Laisvės partija.
Liberalų sąjūdis, gavęs parlamento pirmininko postą, liks be Seimo vicepirmininkų. Iš viso bus deleguojami šeši Seimo vicepirmininkai: du postai iš šešių atiteks opozicijai.
Kol kas aiški tik viena kandidatūra, kurią kelia TS-LKD – konservatoriai į Seimo vicepirmininką deleguos Jurgį Razmą. Taip pat žinoma, ką į vicepirmininko poziciją deleguos Lietuvos socialdemokratų partija, jos kandidatu taps partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.
G.Nausėda sveikina Seimo vadovę: šachmatininkės mąstymas leidžia tikėtis efektyvaus darbo
Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienio vakarą pasveikino Seimo pirmininke išrinktą Liberalų sąjūdžio lyderę V.Čmilytė-Nielsen.
„Neapsimestinė inteligencija ir šachmatininkės mąstymas leidžia tikėtis efektyvaus ir konstruktyvaus darbo tiek pačiame Seime, tiek bendradarbiaujant skirtingoms institucijoms“, – feisbuke paskelbtame sveikinime sako G.Nausėda.
„Tai, kad naujoji Seimo vadovė šiandien daug dėmesio skyrė politinei kultūrai ir teisėkūros kokybei, rodo, kad žvelgiame ta pačia kryptimi“, – pažymi prezidentas.
Turėjo stiprų G.Landsbergio palaikymą
„Tikiu Viktorija, kad ji yra geras kandidatas Seimui – ne tik valdančiajai daugumai, net tik mūsų koalicijai, bet būtent Seimui. Dėl to, kad ji įkūnija tas savybes, kurių reikia Seimo pirmininkui.
Seimo pirmininkas nėra vienos frakcijos narys, nėra koalicijos Seimo pirmininkas, jis yra Seimo pirmininkas. Matau, kad ji turi tas savybes, kurių reikia tam darbui“, – taip prieš Seimo pirmininko rinkimus kalbėjo konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.
G.Landsbergis prieš rinkimus patikino, kad tiki, jog V.Čmilytės-Nielsen kandidatūrą palaikys reikiamas parlamentarų skaičius.