„Kad sektųsi, kad Liberalų sąjūdis taptų pirmaujančia dešiniąja politine jėga. Kad E.Masiulis taptų premjeru, o po kokių 10–15 metų – prezidentu“, – tostą primenančia kalba verslininkas Raimondas Kurlianskis Vilniaus apygardos teismui (VAT) vakar aiškino, kodėl prieš ketverius metus davė pinigų tuomečiam Liberalų sąjūdžio vadovui E.Masiuliui.
Apie pinigus, kuriuos pareigūnai vadina kyšiu, o E.Masiulis ir R.Kurlianskis – paskola, verslininkas teisme prabilo pirmą kartą.
Nesutariama ne tik dėl to, kaip vadinti E.Masiulio gautus pinigus, bet ir kiek jų iš tiesų buvo.
Tuomečio Seimo nario E.Masiulio automobilyje pareigūnai rado 106 200 eurų, tačiau R.Kurlianskis tikino davęs 90 tūkst. eurų.
Sekliai buvo įžvalgūs
Dar painesnė mįslė dėl tikrosios šių pinigų paskirties. Neatmetama, jog tuometį koncerno „MG Baltic“ valdybos narį ilgai sekę Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai buvo įžvalgesni už vėliau šią bylą teismui perdavusius ir garsiai išreklamavusius prokurorus.
Prašydami leidimo pratęsti kriminalinės žvalgybos veiksmus jie ne viename savo prašyme nurodė, jog koncernas „MG Baltic“ ir R.Kurlianskis „neteisėtai parems“ E.Masiulį ir Liberalų sąjūdį.
„Teisėtai ar neteisėtai parėmė, gali pripažinti tik Vyriausioji rinkimų komisija, ir tai tik po fakto, tačiau tai, kad paskola skirta E.Masiulio politinei veiklai ir rinkimų kampanijai, yra visiška tiesa ir neturi nieko bendra su prokuroro nurodytais procesais“, – vakar kalbėjo R.Kurlianskis.
Palankių sprendimų nesulaukė
Dar prieš perduodama bylą teismui prokuratūra nurodė, jog kyšis E.Masiuliui buvo perduotas už koncernui „MG Baltic“ palankius sprendimus svarstant įstatymų pataisas Seimo Biudžeto ir finansų komitete bei Seimo posėdžiuose.
„Dalis įvykių, už kuriuos galimai vėliau atsilyginau E.Masiuliui, tiesiog neįvyko arba rezultatas buvo priešingas mūsų norams“, – R.Kurlianskis teigė nesuprantąs, už ką turėjęs atsilyginti.
Dėl Šarūno Gustainio pateiktų Vartojimo kreditų įstatymo pataisų Seimo posėdyje visai nebuvo balsuojama, nes jos atmestos dar Biudžeto ir finansų komitete.
Dėl kelio Vilnius–Utena rekonstrukcijos projekto E.Masiulis ir Liberalų sąjūdžio frakcija susilaikė, todėl jų balsai įvertinti kaip balsavimas „prieš“, Grynųjų pinigų įstatymo projektas net nebuvo pateiktas svarstyti ir nepriimtas iki šiol.
Nebuvo už ką atsilyginti
Visi šie sprendimai jau buvo žinomi 2016 metų gegužės 10-ąją, kai R.Kurlianskis E.Masiuliui perdavė vadinamąjį kyšį.
Tuo metu jau buvo apsispręsta ir dėl paminklo J.Basanavičiui vietos Vilniuje. Jį nutarta statyti priešais Nacionalinę filharmoniją, o ne K.Sirvydo skvere, kaip norėjo jo statybas finansuoti žadėję koncerno „MG Baltic“ atstovai.
„Pinigų perdavimas 2016 metų gegužę chronologiškai nukrinta nežinia iš kur. Galimo atlygio data – po visų nevykusių, neįvykusių įvykių ar įvykių su priešingu rezultatu“, – stebėjosi R.Kurlianskis.
Jo nuomone, kaltinimas siekiu pakeisti praeityje jau įvykusį įvykį – dar negirdėtas šios bylos prokuroro atradimas.
Pažadą išgirdo rūkydami
Byloje minimus įstatymus R.Kurlianskis su politikais ne kartą aptarinėjo sostinės restoranuose, o jų pokalbių nuotrupas pareigūnai sulipdė į kaltinimą.
Duoti pinigų E.Masiuliui buvo nutarta per koncerno „MG Baltic“ ir Liberalų sąjūdžio vadovų vakarienę sostinės restorane „Meat Steak House“.
„Aš tau, jums, veiklai“, – su E.Masiuliu išėjęs parūkyti užsiminė R.Kurlianskis.
Teisme jis teigė, jog šio pokalbio metu buvo minimos dvi sumos – 50 tūkst. ir 90 tūkst. eurų.
Jo teigimu, 50 tūkst. eurų turėjo būti padalyti vienam Liberalų sąjūdžio lyderių Gintarui Steponavičiui ir dviem jo įkurtoms organizacijoms. 90 tūkst. eurų paskola turėjo būti suteikta asmeniškai E.Masiuliui.
Norėjo investuoti pajūryje?
Teisiamųjų suole atsidūręs buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis ne kartą pasakojo, jog šiuos pinigus planavo investuoti į nekilnojamąjį turtą Lietuvos pajūryje.
Tačiau R.Kurlianskis teigė pinigus skolinęs ne E.Masiulio verslui, o politinei veiklai.
„Paskolinsiu tavo politinei veiklai. Sugalvok pats, kaip vienu metu susisukti ir su savo nekilnojamuoju turtu, ir su politine veikla, su tavo nekilnojamojo turto veikla nieko bendro turėti nenoriu“, – esą tokius prieš ketverius metus ištartus savo žodžius vakar teisme prisiminė R.Kurlianskis.
Verslininkas teigė neabejojęs, jog E.Masiulis pinigus panaudos tinkamai ir sėkmingai darys politinę karjerą: „Tokiu būdu investavau į jo, kaip politiko, ateitį tikėdamasis iš jo palankaus požiūrio į mane ateityje. Daug neklausinėjau.
Jei partijos pirmininkas pasiryžta asmeniškai rizikuoti skolintais pinigais, vadinasi, tikrai tiki tuo, ką daro, tiki ateitimi. Aš išklausiau, nusprendžiau, padariau ir pamiršau.“
Vylėsi, kad remia premjerą
E.Masiulis „Lietuvos rytui“ patvirtino, jog prieš skolindamas pinigus R.Kurlianskis daug neklausinėjo, o jis apie savo planus daug neatviravo. Svarbiausia buvo gauti paskolą.
R.Kurlianskis sakė neabejojęs, kad gautų pinigų E.Masiulis nepravalgys.
Jis esą vylėsi, kad išsprendęs trumpalaikes savo verslo problemas vėliau investuos į politinę ateitį: „Aš jam sakiau, kad man tai nepatinka, to daryti nenoriu, tačiau apsimesiu, kad nežinau.“
R.Kurlianskis teigė pinigų paskolinęs metams su trijų procentų palūkanomis ir užsiminė, jog tuo atveju, jei E.Masiulis būtų tapęs premjeru, terminą būtų pratęsęs be papildomų įsipareigojimų.
Degtinė byloje pabrango
R.Kurlianskis teigė, jog E.Masiuliui paskolinti 90 tūkst. eurų – jo asmeniniai pinigai, niekaip nesusiję su koncernu.
Verslininkas teigė per pastaruosius 20 metų paskolinęs pinigų 13 įmonių ir asmenų, o jų bendra suma siekia beveik 4 milijonus eurų.
Nors E.Masiulis kaltinamas gavęs 106,2 tūkst. eurų kyšį, R.Kurlianskis tikino, jog jis niekaip nesusijęs su 16 200 eurų, rastų atskirame voke E.Masiulio lagamine. Voke rastos kupiūros nebuvo perduotos tirti ir ekspertams.
R.Kurlianskis prokurorams priekaištavo ir dėl neteisingos kyšiu laikomo išskirtinės „Stumbro“ degtinės butelio vertės.
Jo kabinete rastame čekyje nurodyta, jog už šį gėrimą jis sumokėjo 62,04 euro, o kaltinime teigiama, jog jo vertė – 72 eurai.
Čekyje nurodytas ir kitas pirkinys – plastikinis maišelis už vieną centą, bet E.Masiulio automobilio bagažinėje rastas popierinis juodos spalvos maišelis su užrašu „Stumbras 1906“.