Trijų partijų pasirašytoje koalicijos sutartyje aiškus tik vienas postas: dalį pavardžių žada atskleisti iki penktadienio
Agnė Černiauskaitė
2020-11-09 10:02Valdančiąją daugumą buriančios Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija pirmadienį Seime pasirašė sutartį dėl naujos centro dešinės koalicijos. Sutarties pasirašymu pradedamas ir naujas žingsnis – derybos dėl Vyriausybės programos ir ministrų portfelių bei pozicijų parlamente.
Seimo ir Vyriausybės atsakomybių pozicijas partijos žada skirstytis pagal kompetencijos ir nepriekaištingos reputacijos principus, atsižvelgdamos į proporcingą atstovavimą Seime bei suteikdamos ministro pirmininko ir Seimo pirmininko pareigybėms didesnį lyginamąjį svorį. Kol kas sutartyje įrašyta tik viena pavardė, kitos turėtų paaiškėti dar šią savaitę.
G.Landsbergis: „Tai – tik pirmas žingsnis į didelius darbus“
Po sutarties pasirašymo konservatorių partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis tvirtino, kad dabar laukia kiti etapai – diskusija dėl būsimų pozicijų pasiskirstymo ir Vyriausybės darbų programa.
„Esu dėkingas koalicijos oficialiems partneriams už greitą, konstruktyvų procesą. Turėjome kiek daugiau nei savaitę diskusijoms, du derybų raundus. Man rodos, kad ir visuomenė buvo supažindinta, apie ką diskutuojame, tiek ir su pačiu dokumentu.
Dabar laukia kiti etapai – diskusija dėl pozicijų, asmenybių, kas kokius postus užims. Ir, aišku, svarbiausias darbas – Vyriausybės programa, su kuria irgi turėtume pradėti dirbti netrukus. Tai – tik pirmas žingsnis į didelius darbus“, – kalbėjo G.Landsbergis.
Savo ruožtu Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė pasidžiaugė, kad derybos vyko sklandžiai ir konstruktyviai.
I.Šimonytė: kol kas susitarta tik dėl vienos pavardės
Kandidatė į premjeres Ingrida Šimonytė, paklausta, dėl kokių asmenybių jau yra suderėta, patikino, kad kol kas minima tik jos pavardė.
„Kai tik susitarsime – iš karto ir pranešime. Dabar pranešame apie tai, kas jau yra susitarta ir fiksuota parašais – bus siūloma mano kandidatūra į ministrus pirmininkus, daugiau jokios kitos kandidatūros nėra sutartos“, – atsakė I.Šimonytė.
Ji patikino, kad derybos dėl postų prasidės jau netrukus. Kaip skirstysis svarbiausias pozicijas?
„Tą reikia sutarti. Parašyti tam tikri dalykai sutartyje, kad Seimo pirmininkas ir ministras pirmininkas turi tarsi didesnį svorį. O šiaip yra objektyviai egzistuojantis dydis, kuris apibrėžiamas kaip frakcijų dydžio tam tikras santykis. Tai, be abejo, visiškai ignoruoti to santykio nepavyks.
Bet aš tikiuosi, kad žmonių apvalinti skaičiais po kablelio taip pat nereikės, nes, kaip žinia, žmonės nesiapvalina. Tiesiog ieškosime tokio sutarimo, kuris būtų pakankamai komfortiškas visiems koalicijos partneriams“, – aiškino politikė.
Užsiminus, kad apžvalgininkai prognozuoja, jog skirstantis pozicijas tarp šių trijų partijų prasidės tikrasis iečių laužymas, I.Šimonytė juokaudama atsakė: „Nesulauksit“.
„Be jokios abejonės, diskusijų bus. Diskusijų buvo ir iki šiol.
Man atrodo, tai, kad mes sutartį šiandien turime, rodo, jog, nepaisant diskusijų ir skirtingų požiūrių ar galimybių prisiimti įsipareigojimus vienu ar kitu klausimu, vis dėlto yra įmanoma rasti tokią formuluotę, kuri gerai užfiksuotų geriausią šalių valią siekti vieno ar kito rezultato“, – įsitikinusi politikė.
Prieš penktadienį vyksiantį pirmąjį naujosios koalicijos posėdį partijų atstovai „planuoja būti sutarę dėl tiek daug, kiek bus įmanoma sutarti“. „Jeigu pavyks būti sutarus kad ir ne dėl visos, bet didžiosios dalies Vyriausybės narių, tai jau irgi bus neblogai“, – pabrėžė I.Šimonytė.
Iki penktadienio susitars, kas vadovaus Seimui
Laisvės partijos pirmininkė A.Armonaitė paklausta, ko tikisi būsimosiose portfelių dalybose, pirmiausia akcentavo Vyriausybės programą ir išreiškė viltį, kad bent 80-90 proc. tų partijos pasiūlymų, dėl kurių buvo susiderėta koalicinėje sutartyje, nuguls į Vyriausybės programą.
„Žinoma, labai svarbu, kas ir kaip įgyvendins ją. Aš esu pateikusi kandidatei į premjerus apie 10 pavardžių kandidatų į ministrus įvairiose srityse. Mes nesame įsikabinę nė į vieną kėdę. Norime, kad kuo geresni kandidatai, kurie turėtų kuo didesnį ir koalicijos partnerių, ir premjerės, ir prezidento palaikymą, užimtų tuos postus“, – tikino A.Armonaitė.
Laisvės partijos lyderė išskyrė, kad dabar yra labai svarbu iki penktadienio susitarti, kas vadovaus naujajam Seimui.
„Norime, kad tie prioritetai Seime turėtų palaikymą. Abi kandidatūros, kurias girdėjau viešojoje erdvėje, manau, palaikys tuos prioritetus. Tai geri kandidatai“, – atsisukdama į G.Landsbergį ir V.Čmilytę-Nielsen sakė A.Armonaitė.
Liberalų sąjūdis norėtų vadovauti Seimui
Liberalų sąjūdžio vedlė V.Čmilytė-Nielsen, kalbėdama apie Seimo pirmininko pareigybę, neslėpė, kad partija jos siekia, tačiau nesiryžo vertinti, kaip baigsis derybos.
„Esame taip pasakę (kad norėtų šio posto, – aut.past.) remdamiesi tokia jau nusistovėjusia politine tradicija. Manau, kas turime pagrindo siekti šio posto.
Bet, vėlgi, visos pozicijos šiandien yra ant derybų stalo ir tikrai nenorėčiau užbėgti įvykiams už akių“, – dėstė V.Čmilytė-Nielsen.
Kokius tikslus išsikėlė?
Pasirašytoje koalicijos sutartyje partijos įtraukė vertybinius įsipareigojimus, kurių žada laikytis tarpusavyje bei su visuomene, ir svarbiausius būsimus darbus. Su visu dokumentu susipažinti galite čia.
Dokumente įtraukti kokybiška teisėkūra, vertybinė užsienio politika, nacionalinis susitarimas dėl švietimo, žalioji ekonomika, ir internetinis balsavimas, asmenvardžių rašymas lotyniškais rašmenimis, viešųjų erdvių dekomunizacija, nedidelio kiekio narkotikų dekriminalizavimas, neutralios partnerystės įteisinimas.
Sutartyje partneriai įsipareigoja remti Ingridos Šimonytės vadovaujamą koalicinę Vyriausybę bei veikti pagal susitarimą ir Vyriausybės programą. Koalicija turės 74 atstovus Seime.