VRK nariai atkreipė dėmesį, jog galimybė po rinkimų susikūrusiai partijai gauti dotaciją pagal frakcijos dydį numatyta tik iki artimiausių Seimo rinkimų, tuo tarpu šie jau yra įvykę.
„Klausimų išties kelia ta formuluotė, kad valstybės biudžeto asignavimai skiriami iki pirmųjų Seimo rinkimų po naujos politinės partijos įregistravimo. Politinė partija nauja įregistruota buvo po 2016 metų Seimo rinkimų, tai čia nenuginčijamas yra faktas. Kitas nenuginčijamas faktas, kad nauji Seimo rinkimai, pirmieji po partijos įsteigimo, yra 2020 metų spalio 11 seimo rinkimai. Tada, tokiu atveju, partija neatitinka Politinių partijų įstatymo 21 straipsnio 6 dalies“, – konstatavo VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.
Todėl VRK nariai pakartotinai balsavo dėl dviejų savo sprendimų punktų, susijusių su finansavimo skyrimu partijai, ir abiems nepritarė.
VRK nusprendė nepritarti, kad Socialdemokratų darbo partija pripažįstama atitinkančia minėto įstatymo straipsnio reikalavimus, numatančius dotacijas po Seimo rinkimų registruotai naujai politinei partijai, jei ji turi frakciją Seime.
Taip pat VRK perbalsavo ir nepritarė siūlymui skirti Socialdemokratų darbo partijai finansavimą.
VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja Lina Petronienė teigė, jog visų partijų dotacijas skaičiavo pagal 2016 metų Seimo rinkimus, nes taip yra išaiškinęs Konstitucinis Teismas.
„Aš rėmiausi Konstitucinio Teismo nutarimu, pagal kurį po Seimo rinkimų dotacijos dar mokamos pusmetį pagal senuosius Seimo rinkimus. (...) Visoms partijoms yra mokama pagal 2016 metų rinkimų rezultatus, tai aš manau, kad ir Socialdemokratų darbo partijai yra mokama pagal 2016 metų rinkimų rezultatus, nes mes dar neskaičiuojame pagal 2020 metų Seimo rinkimus“, – sakė ji.
Tačiau VRK narys Tauras Rutkūnas atkreipė dėmesį, jog Konstitucinis Teismas pasisakė tik dėl partijų dotacijų skyrimo partijoms pagal gautus balsus.
„Šis gi atvejis yra specifinis, atskirai reglamentuojamas ir tai yra kalbama apie tas politines partijas, kurios balsų jokių negavo Seimo rinkimuose, tačiau joms numatytas kitas mechanizmas finansavimo“, – pabrėžė jis.
„Akivaizdžiai mes padarėme apmaudžią klaidą galbūt, kadangi iš esmės naujas reguliavimas yra, dar praktikoje tokio nebuvo ir tikrai reikėtų anuliuoti mūsų pirmu klausimu priimtą sprendimą ir iš naujo jį pakoregavus priimti“, – sakė VRK narys.
Pagal VRK priimtą sprendimą Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai gaus 733,9 tūkst. eurų dotaciją, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 650,6 tūkst. eurų dotaciją, Lietuvos socialdemokratų partija – 505,5 tūkst. eurų dotaciją.
Liberalų sąjūdžio dotacija sieks apie 280,3 tūkst. eurų, Darbo partijos – 203,7 tūkst. eurų, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos – 164,4 tūkst. eurų.
Centro partija-Tautininkai gaus 123,1 tūkst. eurų, partija „Laisvė ir teisingumas“ – 89,5 tūkst. eurų.
Šioms partijoms dotacijos paskirstytos pagal jų praėjusiuose Europos Parlamento, savivaldos ir Seimo rinkimuose gautų balsų skaičių.