Tiesa, to negana – Vyriausybė trečiadienį pritarė naujiems nacionalinio masto ribojimams, kurie palies visus tiek atviroje, tiek uždaroje erdvėje vykstančius renginius, asmenines šventes.
Ministrų kabinetas pritarė Vidaus reikalų ministerijos siūlymui visoje Lietuvoje uždrausti renginius ir susibūrimus, paliekant tik kelias išimtis kultūros ir sporto renginiams, kuriems įsigalios papildomi ribojimai. Pokyčiai įsigalios nuo penktadienio.
Kas keičiasi?
Vyriausybei posėdyje buvo pateiktas Vidaus reikalų ministerijos siūlymas dėl Valstybės lygio ekstremalios situacijos paskelbimo nutarimo. Apsispręsta dvi savaites riboti atvirose ir uždarose erdvėse organizuojamus renginius ir susibūrimus viešose vietose.
Išimtys numatytos aukšto meistriškumo sporto varžyboms ir kultūros renginiams, kai jie vyksta uždarose erdvėse, tačiau žiūrovų skaičius neviršija 300 asmenų.
Juose turi būti užtikrinamos šios sąlygos: žiūrovai renginį stebi tik iš sėdimųjų vietų, tarp žiūrovų išlaikomas 2 metrų atstumas (išskyrus šeimos narius (sutuoktinį arba asmenį, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, vaikus (įvaikius), įskaitant asmens ir jo sutuoktinio arba asmens, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, nepilnamečius vaikus, tėvus (įtėvius), globėjus).
Žiūrovai viso renginio metu privalės dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius). Minėtu atveju nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių (veido kaukių, respiratorių ar kitų priemonių) leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatai.
Taip pat tokiuose renginiuose turės būti užtikrinamas bilietų platinimas elektroniniu būdu ir (arba) žiūrovų ir (ar) dalyvių registravimas, vykdoma žiūrovų ir (ar) dalyvių patekimo į renginio vietą kontrolė.
Išimtis taip pat bus taikoma šiems sporto ir kultūros renginiams, jei jie vyksta atvirose erdvėse, tačiau žiūrovų skaičius neviršija 400 asmenų, ir užtikrinamos anksčiau nurodytos sąlygos. Taip pat draudimai ar ribojimai nebus taikomi laidotuvėms.
Be to, Vyriausybės posėdžio metu nuspręsta, kad parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse, kitose viešose prekybos vietose, kai veikla vykdoma uždarose erdvėse, bei kitose prekybos ir paslaugų vietose turi būti užtikrinamas 10 m2 prekybos plotas vienam lankytojui.
Šie pokyčiai įsigalios penktadienį ir truks bent iki lapkričio 13 dienos.
Vaikams su negalia – kontaktinis ugdymas
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikimu, Vyriausybei svarstė ir negalią turinčių vaikų ugdymo klausimą. Nutarta, kad negalią turintys vaikai būtų ugdomi ne nuotoliniu, bet įprastu – kontaktiniu būdu.
„Siūloma numatyti galimybę specialiosiose įstaigose ir bendrojo ugdymo mokyklų specialiosiose klasėse ugdomų vaikų ugdymo procesą tęsti nenuotoliniu būdu. Negalias turintys vaikai negeba savarankiškai ugdytis, jiems yra reikalinga pastovi suaugusiojo pagalba, nuolatinis buvimas šalia.
Todėl nuotolinis šių vaikų ugdymas nėra tinkama priemonė“, – buvo rašoma pakeitimo projekte.
Švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus teigimu, vaikų su negalia nėra daug, todėl kontaktinis ugdymas neturėtų kelti problemų.
Kokie papildomi ribojimai galioja karantinuotose savivaldybėse?
Savivaldybėse, kuriose paskelbti lokalūs karantinai, galioja papildomi ribojimai, liečiantys kaukių dėvėjimą, susibūrimus, atstumų laikymąsi. Primename, kad lokalūs karantinai įvesti jau 21 Lietuvos savivaldybėje.
Kaukių dėvėjimas privalomas visose viešose vietose, išskyrus asmenis, kurie sportuoja, dalyvauja aukšto meistriškumo varžybose, yra instruktoriai, teisėjai, neįgalūs asmenys. Kaukių nereikės dėvėti ir už gyvenamųjų teritorijų ribų, kai šalia 20 metrų spinduliu nėra kitų asmenų, išskyrus šeimos narius.
Kaukės nereikės ir viešojo maitinimo įstaigose sėdint prie stalo ar baro, taip pat paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke, atlikėjams renginių metu.
Dar vienas sugriežtinimas – nustatoma, kad laisvalaikio, kultūros, pramogų vietose turi būti ribojamas lankytojų srautas. Vienam paslaugos gavėjui reikia užtikrinti ne mažesnį nei 10 kv. metrų plotą.
Be to, savivaldybėse, kuriose įvestas lokalus karantinas, jau anksčiau galiojo šie nurodymai: draudžiama būriuotis didesnėmis nei penkių asmenų grupėmis, tarp jų išlaikant dviejų metrų atstumą.
Viešojo sektoriaus įstaigoms privalomas visiškas ar iš dalies nuotolinis darbas, taip pat įvedamas nuotolinis mokymas moksleiviams, išskyrus pradinukus, būrelius organizuoti galima tik nuotoliniu būdu.
Ribojamas viešojo transporto keleivių, pirkėjų ir paslaugų gavėjų srautas, rekomenduojama atsisakyti masinių religinių apeigų.
Sveikatos priežiūros paslaugų teikimas savivaldybėse, kuriose paskelbtas karantinas, nėra ribojamas, tačiau jose draudžiama lankyti pacientus, išskyrus kritinės būklės ligonius, vaikus iki 14 metų ir gimdyves.