S. Skvernelis atsakė I. Šimonytei dėl antro karantino ir nepasibaigus konferencijai paliko salę
Agnė Černiauskaitė
Viktorija Rimaitė
2020-10-28 14:45Ministrų kabinetas trečiadienį dėl augančio koronaviruso atvejų skaičius Lietuvoje pritarė Vidaus reikalų ministerijos (VRM) siūlymui visoje šalyje uždrausti renginius ir susibūrimus, paliekant tik kelias išimtis kultūros ir sporto renginiams, kuriems įsigalios nauji papildomi ribojimai.
Trečiadienį įsigaliojo ir lokalūs karantinai dar aštuoniose šalies savivaldybėse. Iš viso karantine jau gyvena 21 Lietuvos savivaldybė.
Premjeras Saulius Skvernelis po posėdžio paklaustas, ar įvedant tiek ribojimų nacionaliniu mastu ir lokalių karantinų, nebūtų logiška tiesiog skelbti karantino visoje Lietuvoje, į tokias kalbas nesileido.
„Ne, nebūtų logiška. Yra kriterijai, mes suskirstėme savivaldybės į tris grupes ir to laikysimės“, – trumpai atrėžė S.Skvernelis.
Į premjero poziciją būsimojoje Vyriausybėje pretenduojanti Ingrida Šimonytė anksčiau tikino, kad Lietuva neturėtų pinigų antram visuotiniam karantinui. Dabartinis premjeras S.Skvernelis pareiškė, kad Vyriausybė yra numačiusi lėšas visiems atvejams.
„Jeigu bus paskirta ministrė pirmininkė ponia Šimonytė, tai ji galės ir tuo klausimu rūpintis. Šiandien aš galiu pasakyti, kad Vyriausybė yra numačiusi visiems atvejams reikalingas lėšas ir turi tas lėšas“, – teigė S.Skvernelis.
Pritaria lovų atlaisvinimui COVID-19 pacientams
Paklaustas, kokių priemonių bus imamasi, siekiant dėl koronaviruso plitimo nestabdyti medicinos paslaugų tiekimo, premjeras buvo griežtas. S.Skvernelis taip pat akcentavo, kad kai kurios ligoninės turės atlaisvinti lovas, skirtas koronavirusu sergantiems ligoniams, kaip padarė Vilniaus miesto klinikinės ligoninės.
„Aš nesu gydytojas, tai negaliu pasakyti, kas bus daroma, kad gydymas nenutrūktų. Medikų klauskite. <..> Yra numatytos atraminės ligoninės, kurios privalo organizuoti darbą taip, kad būtų priimami taip vadinami „kovidiniai“ ligoniai, nes kitų alternatyvų nebus.
Jeigu bus taip, kad nebegalės sveikatos sistema susitvarkyti su krūviu dėl „kovidinių“ pacientų, ten bus židiniai, tai tų ligoninių nebeliks, apskritai jokių paslaugų nebebus teikiama, dėl to viskas vyksta pagal turimą patvirtintą planą: penkios pagrindinės ligoninės, kada pajėgumų trūksta, tada atsiranda atraminės ligoninės“, – aiškino jis.
Nespėjęs išgirsti paskutinio klausimo paliko konferencijų salę
Pasiteiravus, kodėl visgi nuspręsta į sporto renginius uždarose erdvėse įleisti iki 300 žiūrovų, nors nutarimo projekte buvo rašoma, kad jų apskritai ten turėtų nebebūti, premjeras aiškino, jog tokios pat išimtys paliktos ir sporto, ir kultūros renginiams.
„Sprendimą priėmė Vyriausybė. Vyriausybė svarsto ir priima sprendimus, o ne patvirtina pateiktus projektus. Tą reikėtų irgi vertinti. Dėl to padarytas analogas.
Jeigu yra teatre tomis pačiomis sąlygomis kas du metrus su kaukėmis sėdintys žmonės ir žiūrintys renginį, lygiai taip pat ir sporto varžybose tokiomis pačiomis sąlygomis toks pats kiekis žmonių sėdi ir žiūri renginį“, – sakė S.Skvernelis.
Trumpai ir griežtai į klausimus atsakinėjęs premjeras visų jų neišgirdo.
Jo patarėjui Giedriui Surpliui kreipusis į paskutinį klausimą norėjusį užduoti žurnalistą, S.Skvernelis jį nutraukė ir, pasakęs „Ačiū labai“, vos po penkių minučių išėjo iš Vyriausybės konferencijų salės.
Kas keičiasi?
Vyriausybei posėdyje buvo pateiktas Vidaus reikalų ministerijos siūlymas dėl Valstybės lygio ekstremalios situacijos paskelbimo nutarimo. Apsispręsta dvi savaites riboti atvirose ir uždarose erdvėse organizuojamus renginius ir susibūrimus viešose vietose.
Išimtys numatytos aukšto meistriškumo sporto varžyboms ir kultūros renginiams, kai jie vyksta uždarose erdvėse, tačiau žiūrovų skaičius neviršija 300 asmenų.
Juose turi būti užtikrinamos šios sąlygos: žiūrovai renginį stebi tik iš sėdimųjų vietų, tarp žiūrovų išlaikomas 2 metrų atstumas, jie privalės dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
Taip pat tokiuose renginiuose turės būti užtikrinamas bilietų platinimas elektroniniu būdu ir (arba) žiūrovų ir (ar) dalyvių registravimas, vykdoma žiūrovų ir (ar) dalyvių patekimo į renginio vietą kontrolė.
Išimtis taip pat bus taikoma šiems sporto ir kultūros renginiams, jei jie vyksta atvirose erdvėse, tačiau žiūrovų skaičius neviršija 400 asmenų, ir užtikrinamos anksčiau nurodytos sąlygos. Taip pat draudimai ar ribojimai nebus taikomi laidotuvėms.
Vyriausybėje nuspręsta, kad parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse, kitose viešose prekybos vietose, kai veikla vykdoma uždarose erdvėse, bei kitose prekybos ir paslaugų vietose turi būti užtikrinamas 10 m2 prekybos plotas vienam lankytojui.
Šie pokyčiai įsigalios penktadienį ir truks bent iki lapkričio 13 dienos.