Vytautas Bruveris. Pramogų verslo veikėjo pareiškimas nuaidėjo net Lenkijoje, priekaištus reiškė ir Lietuvos vadovai

2020 m. spalio 24 d. 06:54
Lengviausia žaibais trankyti tuos, kurie seniai ne tik ne valdžioje, bet ir politikoje apskritai. Tačiau daužytis su tais, kurie tebėra valdžioje, bet jau dairosi į lagaminus, arba su tais, kurie gali pastaruosius pakeisti, – sunkiau.
Daugiau nuotraukų (10)
Galima skaudžiai gauti atgal. Taip vyriausiojo šalies griausmavaldžio skeptrą šią savaitę vėl mėgino įvaldyti prezidentas G.Nausėda.
Šalies vadovas bene griausmingiausiai iš visų lietuvių ir lenkų pasmerkė buvusio Seimo pirmininko, dabartinio pramogų verslo veikėjo A.Valinsko pareiškimą, jog reikėtų šaudyti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškųjų šeimų sajungos (LLRA-KŠS) atstovus.
Piktindamasis LLRA-KŠS prorusiškumu bei parama Baltarusijos režimui A.Valinskas portalui delfi.lt išrėžė, jog tokius reikėtų šaudyti bent po vieną per metus, o pradėti nuo V.Tomaševskio. Prokuratūra ikiteisminį tyrimą dėl neapykantos kurstymo pradėjo nelaukdama LLRA-KŠS kreipimosi, o A.Valinską daug kas viešai audringai pasmerkė.
Sujudimas kilo ir Varšuvoje – susirūpino parlamento vadovybė, protestą taip pat pareiškė Lenkijos ambasada Vilniuje.
Smerkdamas A.Valinską strateginių partnerių atsiprašinėjo ir premjeras S.Skvernelis, o G.Nausėda prapliupo tikra šventos rūstybės audra – ragino duoti atkirtį tiems, kurie prarado bet kokį saiką, padorumą ir žmogiškumą.
Prezidentas baisėjosi, jog Lietuvą tokia patyčių kultūra gali taip užnuodyti, kad greitai čia taps kone norma grasinti susidorojimu.
Galima svarstyti, ar tokio aukšto lygio ir tokius apokaliptinius tonus pasiekusi reakcija verta taip sureikšminti seniai politiką palikusio privataus asmens pasišvaistymus liežuviu dėl patiktukų socialiniuose tinkluose.
Kita vertus, buvę aukščiausi valstybės pareigūnai, tokie kaip A.Valinskas, išliekantys įtakingais viešosios erdvės veikėjais, žinoma, neturėtų nusiristi iki tokios leksikos.
Šiuo atveju galima spėti, jog G.Nausėdos reakcijos audringumą lėmė ne tik nuoširdus pasipiktinimas, bet ir asmeninė antipatija A.Valinskui. Mat pastarasis niekuomet neslėpė neigiamo savo požiūrio į prezidentą ir jį viešai yra išreiškęs taip: „Dešimt metų turėjome bobą su kiaušais, dabar turėsime vyrą be jų.“
Šią savaitę G.Nausėda įspyrė ir dabartiniams valdantiesiems – esą jie pernelyg atsipalaidavo ir per mažai nuveikė šalį užliejant antrajai koronaviruso pandemijos bangai.
Taip šalies vadovas reagavo ir į rekordinius naujų užsikrėtimų skaičius, ir į dalies medikų bendruomenės kritiką Vyriausybei, taip pat jam pačiam, nesiimančiam lyderystės.
Kadenciją baigiančią valdžią dėl pandemijos supliekė ir buvusi prezidentė D.Grybauskaitė. Anot jos, reikėjo daug anksčiau imtis būtinų sprendimų stabdant virusą.
Bet S.Skvernelis, kuris ir anksčiau negailėdavo aštresnio žodžio tiek buvusiai, tiek dabartiniam šalies vadovui, šįkart atsikirto dar laisviau nei įprastai.
Neatmestina, kad premjerą paveikė ne itin nudžiuginę valdančiuosius ir jų sąjungininkus Seimo rinkimų pirmojo turo rezultatai bei tikimybė atsidurti daug mažiau politiškai varžančioje opozicijoje.
„Buvusios vadovės net nevertinsiu. Jos pozicija visada būdavo stebėti reiškinius būnant krūmuose ar iš šalies ir tik po to komentuoti“, – rėžė eksprezidentei S.Skvernelis.
Iš esmės tokiu pačiu tūnojimu krūmuose ir tuščiu šnekėjimu atsižvelgiant į situaciją premjeras apkaltino ir G.Nausėdą, primindamas, kad ne kartą buvo siūlyta pačiam prezidentui demonstruoti lyderystę, bet jis esą visuomet atsisakydavo, darbų ir atsakomybės naštą numesdamas vien Vyriausybei.
Nežinia, ar būtent dėl tokio griežto atkirčio, bet G.Nausėda netrukus pakeitė plokštelę.
Po to, kai trečiadienį valdantieji nutarė įvesti karantiną dar 12 savivaldybių, iki vidurnakčio apribojo barų ir restoranų darbo laiką, įpareigojo juos registruoti lankytojus, numatė savaitės trukmės nuotolinį ugdymą moksleiviams, prezidentas taikiai pareiškė visiškai pritariąs tam, kaip Vyriausybė tvarkosi su pandemija.
Užtat šalies vadovas ėmė priekaištauti paprastiems mirtingiesiems – esą būtent dėl jų nerūpestingumo ir kaltės kyla pandemijos banga.
Beje, tuo G.Nausėda tapo šiek tiek panašus į socialinės apsaugos ir darbo ministrą L.Kukuraitį, kuris iš pradžių pareiškė, jog Vyriausybės pažadai numatyti 13-ąją pensiją greičiausiai buvo rinkimų triukas, bet gavęs pylos iš Seimo valstiečių išsižadėjo tų žodžių.
Gali būti, kad griausmavaldžio skeptrą G.Nausėdai gali tekti dar žemiau nuleisti tuo atveju, jei valdžios švytuoklė po rinkimų išties pakryps į dešinę, o dabartiniams valdantiesiems teks trauktis į opoziciją.
Didžiausia grėsmė kiltų, jei naujoji valdžia išties imtų įgyvendinti savo ambicijas ir kol kas užkulisiuose skambančius grasinimus nustumti Prezidentūrą į nuošalę ir vidaus, ir užsienio politikos frontuose.
Tarkime, ar naujasis premjeras arba premjerė pamėgins atimti iš G.Nausėdos tribūną, kurią jis paveldėjo iš D.Grybauskaitės – atstovavimą Lietuvai Europos Vadovų Taryboje?
Juk būtent buvusi prezidentė šį atstovavimą be ceremonijų pasiglemžė iš tuomečio premjero konservatoriaus A.Kubiliaus.
Regis, G.Nausėda irgi jaučia tokią grėsmę – neatsitiktinai užkulisiuose garsėja kalbos, jog jis dabartinius valdančiuosius spaudžia kuo greičiau sudaryti abipusiškai naudingus kadrinius sandorius dėl svarbiausių ambasadorių postų – Briuselyje, Vašingtone, Berlyne.
Bet kokiu atveju galima spėti, kad šalies vadovui per kitą Seimo kadenciją nebus lengviau kaip per šią – nei žodžių, nei veiksmų kautynėse.
Lietuvos rytas^InstantSavaitė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.