Balsavimas vyko sklandžiau nei pirmajame Seimo rinkimų ture

2020 m. spalio 25 d. 10:32
Nuolat pildoma
Policijos departamento vertinimu, pagrindinė antrojo Seimo rinkimų turo diena praėjo ramiai, gauti 34 pranešimai apie galimus pažeidimus, tačiau naujų ikiteisminių tyrimų nepradėta.
Daugiau nuotraukų (4)
„Policijos vertinimu, rinkimai praėjo pakankamai ramiai, ypatingų įvykių neužfiksuota, policija aktyviai reagavo į gaunamus iškvietimus, pagal iš anksto sudarytus maršrutus dirbo ir patruliavo prie rinkimų komisijų“, – pranešė departamentas.
Daugiausiai – 17 – pranešimų sulaukė Vilniaus policija, kitose apskrityse pranešimų būta mažiau.
„Daugiausiai pranešimų gauname apie neleistiną agitaciją, įtartinus asmenis ar automobilius, galimus pavežėjimus ar neblaivius asmenis“, – Vyriausiosios rinkimų komisijos surengtoje spaudos konferencijoje sakė generalinis policijos komisaras Renatas Požėla.
Per visą išankstinį balsavimą antrajame Seimo rinkimų ture šią savaitę policija gavo 35 pranešimus apie pažeidimus, pagal juos pradėti du ikiteisminiai tyrimai – dėl bandymo apvogti sostinės Lukiškių aikštėje įrengtą išankstinio balsavimo punktą ir dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise Tauragės apskrityje.
Pasak R. Požėlos, per visą rinkimų laikotarpį policija gavo 210 pranešimų, 102 iš jų yra susiję su galimais pažeidimais Vilniaus apskrityje.
Policijos generalinio komisaro teigimu, per šį trijų savaičių laikotarpį pradėti devyni su rinkimais susiję ikiteisminiai tyrimai, keturi iš jų – dėl galimų rinkėjų teisių pažeidimų.
„Tiek pirmas, tiek antras turas, mūsų supratimu, mūsų vertinimu, praėjo pakankamai ramiai ir tikrai norisi tuo pasidžiaugti“, – pasibaigus rinkimams sakė R. Požėla.
„Baltosios pirštinės“: balsavimas vyko sklandžiau nei pirmajame Seimo rinkimų ture
Antrojo rinkimų į Seimą turo dieną „Baltosios pirštinės“ iš piliečių sulaukė daugiau kaip 80 pranešimų apie galimus pažeidimus, 200 galimų pažeidimų fiksavo organizacijos stebėtojai rinkimų apylinkėse ir jų išorėje. Bent šešis kartus rinkimų stebėtojai kreipėsi į policiją dėl galimo rinkėjų papirkimo ir pavėžėjimo. Apie galimą papirkimą organizacija sulaukė 11 pranešimų, kurių dalis buvo nepagrįsti.
Rinkimų apylinkėse dažniausiai pastebėtos netaisyklingai užplombuotos ar visai neužplombuotos balsadėžės, rinkimų komisijų nariai ne visada naudojo asmens duomenų apsaugą užtikrinantį rinkėjų sąrašo antdėklą, rinkėjai eidavo į balsavimo kabinas ne po vieną, rinkimų apylinkėse ir jų prieigose rasta agitacinės medžiagos, o viduje kartais nebuvo dėvimos asmens apsaugos priemonės.
Pirmojo turo klaida dėl balsavimo organizavimo saviizoliacijoje esantiems rinkėjams, panašu, kad buvo ištaisyta, tačiau „Baltąsias pirštines“ pasiekė pranešimai dėl negalėjimo pasinaudoti rinkimų teise užsienyje. Dešimtys Australijos lietuvių kreipėsi, nes negavo biuletenių arba juos gavo per vėlai, kad nėra galimybių jų balsų laiku pristatyti į atsakingą užsienio atstovybę. Organizacijos teisininkai VRK pateikė grupinį skundą, siekiant, kad kitų rinkimų metu būtų atsižvelgta į Pasaulio lietuvių balsavimo problemas.
Rinkimų dieną piliečiai pranešė apie agitacijos draudimo pažeidimus. Dažniausiai pranešama apie skleidžiamą ar matomą politinę reklamą socialiniuose tinkluose, internetiniuose portaluose, taip pat rinkėjai kreipiasi dėl lauko reklamos stendų, kurie gali likti ir agitacijos draudimo metu.
„Baltųjų pirštinių“ komanda aktyviai konsultavo rinkėjus įvairiais klausimais – gauta beveik 100 skambučių. Rinkėjai teiravosi dėl F5 formos pildymo, agitacijos internetinėje erdvėje ir lauko stendų su politine reklama, balsavimo patekus į saviizoliaciją, savo rinkimų apylinkės adreso, buvo rinkėjų, nežinojusių, kad jų apygardoje nėra antrojo rinkimų turo.
Palyginus pranešimų apie galimus pažeidimus skaičius su pirmuoju rinkimų turu, galima daryti išvadą, kad rinkimai įvyko skaidriai ir sklandžiai. Nepriklausomų rinkimų stebėtojų ataskaitos rodo, kad antrajame ture galimų pažeidimų fiksuojama tik kas penktoje apylinkėje. Pirmojo turo metu problemų rasta kas trečioje apylinkėje.
Visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ yra pirmoji ir vienintelė nepriklausoma rinkimų stebėjimo organizacija Lietuvoje, siekianti užtikrinti skaidrius rinkimus bei stiprinti pilietinę visuomenę.
L. Matjošaitytė apie skundus rinkimų dieną: VRK sulaukė beveik pusės tūkstančio skambučių
Sekmadienį vykstančiuose Seimo rinkimuose fiksuoti rinkimų agitacijos draudimo pažeidimai, nusiskundimas, esą rinkėjams trukdoma patekti į rinkimų apylinkes, bei kad VRK trumpojo numerio operatoriams jau teko atsakyti į kone pusę tūkstančio skambučių, sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė.
„VRK šiandien gavo apie tris dešimtis įvairių pranešimų dėl galimų rinkimų įstatymo pažeidimų. Daugiausiai pranešimų gauta dėl galimos rinkimų agitacijos socialiniuose tinkluose, tarp jų ir dėl mokamų įrašų socialinių tinklų paskyrose bei įrašų uždarose (socialinių tinklų – ELTA) grupėse. Taip pat dėl dalijimosi rinkimų biuletenių nuotraukomis socialiniuose tinkluose. Gauta pranešimų dėl publikacijų elektroniniuose laikraščiuose. Tiesa, tos agitacijos yra paskelbtos iki agitacijos draudimo pradžios. Dar turime kelis pranešimus dėl išorinės politinės reklamos“, – sekmadienį vykusioje VRK spaudos konferencijoje teigė L. Matjošaitytė.
Pasak jos, būta ir „įdomesnių“ nusiskundimų.
„Pranešta, kad prie rinkimų apylinkės yra vykdomas remontas ir galimai rinkėjams yra trukdoma patekti į balsavimo patalpą. Vėliau išsiaiškinome, kad nėra trukdoma patekti“, – sakė VRK vadovė.
L. Matjošaitytės teigimu, susilaukta skundų ir dėl vykdomo balsavimo namuose.
„Taip pat gavome pranešimų, kad rinkimų komisijų nariai, kuomet buvo vykdomas balsavimas namuose, atvyko ne pagal grafiką. Stebėtojai informavo, kad nesuspėja paskui komisijų narius. Kad rinkimų komisijų nariai nedėvi arba kad netinkamai dėvi asmens apsaugos priemones“, – detalizavo L. Matjošaitytė.
Ji taip pat pranešė, kad sekmadienį iki 15 val. paskambinę VRK trumpuoju numeriu informacijos teiravosi ar skundus deklaravo beveik pusė tūkstančio piliečių.
„VRK turi trumpąjį informacinį telefono numerį – 1855. Šiandien iki 15 val. gauta 470 skambučių. 270 teiravosi bendros informacijos apie rinkimus, 70 – kontaktinės informacijos ir keliolika buvo skundų dėl rinkimų apylinkių komisijų darbo“, – teigė L. Matjošaitytė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.