S. Skvernelis pasiuntė žinią pasigedusiems draudimų: jie vėl įvedami

2020 m. spalio 21 d. 15:06
Dar papildyta
Vyriausybei trečiadienį patvirtinus naujus ribojimus visoje Lietuvoje ir karantiną net 12 savivaldybių, premjeras Saulius Skvernelis tvirtina, kad tai yra žinia tiems, kurie buvo „labai pasigedę draudimų“.
Daugiau nuotraukų (13)
„Tiems, kurie buvo labai pasigedę draudimų, yra žinia, kad atitinkami ribojimai ir draudimai vėl įvedami. Situacija, kalbant apie koronaviruso valdymą, reikalauja priimti tam tikrus sprendimus.
Esu įsitikinęs, kad svarbiausias faktorius, kuris saugo mus, yra mūsų sąmoningumas, atsakomybė ir saugos reikalavimų laikymasis. Tai yra pagrindinis faktorius, tačiau to, matyt, nepakanka“, – sakė S.Skvernelis.
Vyriausybė trečiadienį paskelbė karantiną dar dvylikoje savivaldybių. Jis jau nuo kitos savaitės įsigalios Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono savivaldybių teritorijose.
Be to, šalies savivaldybės pagal sergamumą koronavirusu nuo šiol bus skirstomos į tris grupes – raudonąją, geltonąją ir žaliąją. Pagal šias zonas joms bus taikomi skirtingi nurodymai. Atsidūrus raudonojoje zonoje iškart bus įvedamas karantinas.
„Kai kuriose savivaldybėse situacija tampa sudėtinga, dėl to šiandien buvo priimti sprendimai pagal Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymą, pagal patvirtintus kriterijus skirstyti savivaldybes į tris grupes – raudonąją, geltonąją ir žaliąją.
Raudonojoje kriterijai yra peržengti ir ten reikia imtis reguliacinių priemonių, geltonojoje iš esmės yra savivaldybės, kurios artėja prie tos ribos. Bet ir savivaldos, gyventojų, merų rankose yra galimybė tą situaciją su bendruomene pakeisti.
Žaliojoje teritorijoje situacija yra kontroliuojama ir nėra grėsminga, bet atsipalaiduoti neverta, nes tie skaičiai greitai kinta, ypatingai atsiradus vienam ar kitam židiniui. Dėl to sprendimai yra priimti šalies mastu, keičiant nutarimą dėl viešojo gyvenimo ribojimo“, – aiškino S.Skvernelis.
Naujais reikalavimais apkarstė ir kitas sritis
„Pirmiausia tai palies įvairiausius renginius. Nebelieka šalyje galimybės rengti viešus renginius be dalyvių registravimo. Tai labai svarbu dėl atsekamumo, nes matome, su kokia problema susiduria mūsų visuomenės sveikatos centrai, nebegalintys atsekti mūsų kontaktų“, – pabrėžė ministras pirmininkas.
Registracijos nereikės, kai viešojo maitinimo paslaugos teikiamos įmonių, įstaigų ar organizacijų, kuriose vykdomas pamaininis darbas, darbuotojams šių įmonių ar įstaigų patalpose, taip pat, kai maistas tiekiamas išsinešti.
„Jeigu bus išduoti leidimai renginiams vykti nesilaikant šitų reikalavimų, atsakomybė bus taikoma institucijai, išdavusiai tokio renginio leidimą“, – perspėjo S.Skvernelis.
Vyriausybė taip pat priėmė nutarimą, kad barai, restoranai ir naktiniai klubai turės užsidaryti vidurnaktį. Šis nurodymas netaikomas, kai maistas teikiamas išsinešimui.
„Trumpinamas maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų darbo laikas: šių įstaigų veikla bus vykdoma nuo 7 iki 24 valandos“, – teigiama Vyriausybės pranešime spaudai.
„Pauzė“ laukia ir moksleivių
Dar vienas treečiadienį ministro kabinetų priimtas sprendimas – šalies mokyklos po rudens atostogų savaitei pereis prie nuotolinio ugdymo. Iki lapkričio 8 dienos pereiti prie nuotolinių studijų siūloma ir aukštosioms mokykloms.
„Dėl ugdymo proceso, iš tiesų mes tą pauzę viešojo gyvenimo bandome išnaudoti“, – tokį sprendimą aiškino S.Skvernelis.
Pristatė pakeitimus
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, į zonas suskirstytoms savivaldybėms bus pateiktos atskiros rekomendacijos.
„Bus paskelbtas šio sprendimo priedas, ką savivaldybės turėtų įgyvendinti tam, kad jos nepatektų į raudonąją zoną ir kad būtų viruso plitimas suvaldytas. Kaip jau buvo minėta, 12 savivaldybių, jeigu vertintume su Raseiniais, tai būtų 13 savivaldybių, yra paskelbtas lokalus karantinas, nustatant karantino sąlygas“, – kalbėjo A.Veryga.
Ministras pabrėžė, kad viešose vietose šiose savivaldybėse bus galima būti ne didesnėse nei penkių asmenų grupėse, nebent didesnę grupę sudarytų šeimos nariai. Tarp grupių turės būti laikomasi dviejų metrų atstumo. 
Ribojimai įvesti viešajam transportui ir susisiekimui. Savivaldybėse, kuriose paskelbtas karantinas, kaukių dėvėjimas vyresniems nei šešerių metų asmenims viešose vietose bus privalomas.
„Koks yra skirtumas nuo ekstremalios situacijos tai, kad šiuo atveju pagrindinė atsakomybė tenka jau asmeniui, o ne institucijai ar verslo subjektui“, – sakė jis.
Sveikatos apsaugos ministras tikino, kad minėtose savivaldybėse yra nurodymas organizuoti darbą nuotoliniu būdu arba dalinai nuotoliniu, keičiantis kas penkios darbo dienos.
O paslaugų vietoms, pasak ministro, nustatytas reikalavimas, kad lankytojui tektų nemažesnis nei dešimties kvadratinių metrų plotas arba lankytojas turi būti aptarnaujamas vienas.
A.Veryga pabrėžė, kad miestuose, skelbiant karantiną, atsižvelgiama ne tik į sergamumo rodiklį, bet ir į procentą, kiek yra nustatoma užsikrėtusių, o kartu ir į nemažesnį nei dešimties užsikrėtusiųjų skaičių mažoms savivaldybėms.
Ar penktadienį, peržiūrėjus savivaldybių rodiklius, karantinas gali būti skelbiamas papildomuose miestuose ar rajonuose, Sveikatos apsaugos ministras nedrįso spėlioti.
„Dėl savivaldybių, kurios penktadienį galbūt bus vertinamos vienaip ar kitaip, nedrįsčiau spėlioti. Tikrai situacija yra labai dinamiška. Sulaukime penktadienio ir pamatysime“, – teigė jis.
Dėl gydymo įstaigų kreipėsi į savivaldybes
„Pacientai yra vertinami pagal sunkumą ir į gydymo įstaigas ir vežami tik tie, kuriems tikrai reikia realios medicininės pagalbos. Kitų gabenti į gydymo įstaigas nelabai yra prasmės, jie gali būti ir išlaukti tą laikotarpį kol pasveiks ten, kur jie yra, taip pat ir slaugos ir globos įstaigose“, – apie koronaviruso gydymą gydymo įstaigose kalbėjo A.Veryga.
Sveikatos apsaugos ministras atkreipė dėmesį ir į tuos pacientus, kurių nesutinka priimti gydymo įstaigos.
„Blogai, kad nesutinka. Dar daugiau, aš norėčiau paraginti savivaldybes nustoti stumdytis vieni nuo kitų ir suprasti, kad tai yra jūsų pačių gyventojai, jūsų pačių žmonės. Nereikėtų ieškoti, kas čia kam ir kur yra pavaldus. Ministerija 60 savivaldybių ir daugiau nei 1000 socialinės globos įstaigų problemų negalės išspręsti“, – teigė jis.
Planinės paslaugos nenutraukiamos
A.Veryga pabrėžė, kad, nepaisant karantino, kai kuriose savivaldybėse paskelbimo, žmonės galės vykti į kitas savivaldybes dėl planinių medicinos paslaugų.
„Planinės paslaugos nėra stabdomos, jos yra perorganizuojamos organizuojančių institucijų, išplečiant COVID lovų skaičių ir tai jau savaime apriboja planinių paslaugų prieinamumą. Bet to nereikėtų sieti su savivaldybėmis, kuriose yra skelbiamas lokalus karantinas“, – nurodė jis.
Vis tik ministras pripažino, kad COVID-19 lovų skaičiaus išplėtimas paveiks gydymo įstaigas.
„Tose ligoninėse, kurioms teks dalį savo lovų paskirti COVID pacientams, reiškia, į tuos skyrius arba korpusus, kur bus gydomi COVID pacientai papildomi, ten jau kitomis ligomis sergantys pacientai negalės būti guldomi“, – paaiškino jis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.