G. Nausėda: jei susirgimų daugės, turėsime grįžti į laikino įšalo būklę ir skaičiuoti ekonominius nuostolius
Agnė Černiauskaitė
Viktorija Rimaitė
2020-10-20 12:46Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį lankėsi Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre (NVSC), kur susitiko su centro vadovais ir epidemiologais aptarti pastarųjų darbo krūvį kovojant su koronavirusu bei pasiūlyti reikiamą pagalbą. Po susitikimo šalies vadovas tvirtino norėjęs ne tik susipažinti su NVSC specialistų kasdienėmis problemomis, bet ir padėkoti jiems už darbą „gelbstint mūsų gyvybes“.
„Nepabijosiu šito žodžio, kad nuo šitų žmonių priklauso labai daug. Tiek visuomenės sveikats būklė, tiek ir atskirų žmonių likimai“, – sakė G.Nausėda.
NVSC profesinė sąjunga tvirtina, kad darbuotojams koronaviruso krizės metu tenka dirbti viršvalandžius, o dėl per didelio darbo ir nekonkurencingų atlyginimų centrą šiemet paliko keliasdešimt specialistų.
„Daug yra problemų. Daugiausia jos susijusios su tuo, kad mes kol kas nesugebame tinkamai finansuoti tų priešakinėse kovos linijose stovinčių žmonių. Trūksta etatų, atlyginimams skirtų lėšų, prarandami geri specialistai dėl to, kad tiesiog nesugebama konkuruoti rinkoje arba žmonės pavargsta nuo didelių krūvių ar psichologinės įtampos.
Šitą klausimą mes turime spręsti ne maldami liežuviais, o planuodami kitų metų biudžetą“, – tvirtino prezidentas G.Nausėda.
Išsakė kritiką pasiruošimui
G.Nausėda patikino, kad, jo akimis, pasiruošimo antrajai viruso bangai laikas buvo išnaudotas netinkamai.
„Nemanau, kad buvo tinkamai išnaudotas laikas. Man atrodo, kad vyravo užsiliuliavimo nuotaika, kuomet mes visiškai pagrįstai teigėme, kad pirmąją koronaviruso bangą įveikėme labai gerai ir Lietuva tikrai buvo tarp tų valstybių, kurios buvo rodomos kaip pavyzdys kitoms valstybėms. Turiu galvoje ne tik medicininę reikalo pusę, bet ir ekonominę, nes Lietuva turėjo tą nuostabų derinį palyginti nedidelių nuostolių medicinine to žodžio prasme ir ekonominių nuostolių“, – teigė jis.
Valstybės vadovas atkreipė dėmesį, kad Lietuvos BVP pokytis per pandemiją buvo vienas švelniausių visoje Europos Sąjungoje ir net visame pasaulyje.
„Nusiraminimo nuotaikos savo padarė. Negaliu teigti, kad čia Lietuva yra vienintelė. Man atrodo, šiandien visi Europa, kuri raudonuoja nuo neigiamos statistikos, ko gero, gali sau priekaištauti, kad pernelyg atsipalaidavo arba tikėjosi, kad antroji banga bent jau nebus stipresnė nei pirmoji.
Šiandien daugelyje valstybių taip nėra. Deja, taip nėra ir Lietuvoje“, – kalbėjo G.Nausėda.
„Jeigu mes tik paleidžiame dabartinę statistiką iš rankų ir atvejų skaičius didėja iki 400-500 per dieną, ar 1000, tada jokio kito pasirinkimo neturime, viską stabdome ir grįžtame į laikino įšalo būklę, kažko panašaus, kaip turėjome pavasarį ir skaičiuojame ekonominius nuostolius“, – tvirtino prezidentas.
Rinkimų įtaka pandemijos valdymui
Paklausus, kaip valstybės vadovas vertina kadenciją baigusios prezidentės Dalios Grybauskaitės pasisakymą, kad griežtus ribojimus stabdo rinkiminis periodas, G.Nausėda sakė, kad tokioje nuomonėje racijos galimai yra.
„Norėčiau, kad tokie dalykai priklausytų ne nuo rinkimų, o kad mes turėtume tam tikrą nuoseklią ir moksliškai pagrįstą strategiją, ką mes darome. Šiandien yra surinkta daugybė patirties pasaulyje iš skirtingų valstybių, kurios pasižymi kur kas geresniais rodikliais negu mes. <..> Dviračiai yra atrasti. Svarbiausia, kad mes nepadarytume mūsų kovos su koronavirusu priklausomos nuo kažkokių dalykų tokių, kaip rinkimai.
Taip, rinkimai svarbūs, bet žmonių gyvybė nuo jų neturi priklausyti. Tikiuosi, kad nauja valdančioji dauguma, kokia ji bebūtų, tikrai suvoks padėties rimtumą, nes padėtis yra labai rimta, padėtis yra tiek rimta, kad mes turėtume pamiršti kitus dalykus ir imtis būtent šios problemos sprendimo“, – tikino G.Nausėda.
Svarbu, kad veiktų sistema
Paprašytas įvertinti NVSC įstaigos darbą, G.Nausėda tikino, kad šiandien – ne laikas kalbėti, kas NVSC dirba daugiau ar mažiau. Šiandien, anot jo, svarbu, kad funkcionuotų visa sistema.
„Manau, kad visada gali būti pasiūlymų ir tai ne išimtis, kaip geriau panaudoti tuos žmones, kuriuos mes turime. Tačiau šiandien neįsivelkime į ginčus, kas – ar direktorius, ar pavaduotoja, ar regioninių skyrių vadovai dirba geriau.
Šiandien yra tam tikrų bendrųjų problemų, kurių nesprendžiant, visi kiti klausimai bus nebesvarbūs. Šiandien turi būti kur kas daugiau dėmesio ir paramos mūsų specialistams, dirbantiems kritinės svarbos darbą, o rytoj išsiaiškinsime, kas dirbo geriau, kas šiek tiek mažiau. Šiandien svarbu, kad dirbtų sistema“, – sakė valstybės vadovas.
Prezidento skaičiavimais, NVSC papildomai reikėtų skirti apie 4 mln. eurų. Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį teigė, kad Vyriausybė ketina „skirti papildomų išteklių sustiprinti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą ir motyvuoti jo darbuotojus“.
Lietuvoje nuo praėjusios savaitės vidurio kasdien registruojama po daugiau nei 200 naujų COVID-19 atvejų.
R.Lingienė: prezidentas išgirdo apie NVSC epidemiologų apgailėtinus atlyginimus
NVSC Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė po susitikimo su prezidentu tvirtino, kad dėl „apgailėtinų“ atlyginimų bei milžiniškų darbo krūvių iš NVSC išėjo apie 40 darbuotojų.
„Išėjo apie keturiasdešimt darbuotojų, jų pagrindinės išėjimo priežastys buvo nekonkurencingi atlyginimai, milžiniški darbo krūviai, didžiulis visuomenės spaudimas bei užgulusi didelė atsakomybė jų pečius. Jie gauna geresnių pasiūlymų, tai ir pasinaudoja šiomis galimybėmis.
Prezidentas išgirdo apie NVSC specialistų ir epidemiologų apgailėtinus atlyginimus, milžiniškus darbo krūvius, kitas problemas, kurios atsirado ne prieš metus ar penkerius, o jos atsirado liberalizuojant rinką ir mažinant žmonių, kurie kovoja su infekcijomis skaičių“, – teigė R.Lingienė.
Anot R.Lingienės, pinigų iki šiol nėra 95 pareigybėms. Epidemiologės pateiktais duomenimis, NVSC dirba apie 600 žmonių. Didžioji dalis jų dirba COVID-19 valdymo srityje.
„37 pareigybėms finansavimas buvo gautas. Tik noriu priminti, kad tos pareigybės nebuvo skirtos valdyti koronaviruso infekciją. Tiesiog pareigybes turime, bet pinigų – ne. Ir pinigais iki šiol „nepadengtos“ 95 pareigybės, kurios skirtos normaliai situacijai ir normaliai įstaigos veiklai“, – sakė ji.
R.Lingienės teigimu, rinkimų laikotarpį jaučia ir darbuotojai.
„Kuo šis laikotarpis yra išskirtinis ir sudėtingas? Pirma, blogėja epidemiologinė situacija. Antra, yra jautrus rinkimų laikotarpis bei didėja politinė įtampa. Visuomenė tapo labai poliarizuota ir daugėja sveiku protu nepaaiškinamų sąmokslo teorijų. Sudėtinga yra visiems, sudėtinga yra medikams, sudėtinga yra visuomenei.
NVSC tikslas yra žmonių saugumas ir mes stengiamės lėtinti viruso plitimą. Kad sulauktume vakcinos, mums būtina apsaugoti jautrias visuomenės grupes, medikus, socialinėse įstaigose dirbančius darbuotojus“, – kalbėjo epidemiologė.