Prokuratūra dėl A. Valinsko žodžių apie V. Tomaševskio sušaudymą pradėjo ikiteisminį tyrimą
Agnė Černiauskaitė
BNS ir lrytas.lt inf.
2020-10-19 12:53Po Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) Seimo rinkimuose patirto fiasko partija įteikė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK), kuriame dėl neva šiurkščių Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų prašė pripažinti rinkimų rezultatus daugiamandatėje rinkimų apygardoje negaliojančiais. VRK sekmadienį nutarė šį skundą išnagrinėti iki Seimo rinkimų rezultatų daugiamandatėse apygardose patvirtinimo.
Tiesa, LLRA-KŠS atstovai pirmadienį surengė dar vieną spaudos konferenciją „Nauji šokiruojantys rinkimų falsifikavimo faktai“, kurioje tvirtino turintys naujos informacijos apie rinkimų pažeidimus, dėl kurių esą Seimo durys partijai ir galėjo būti užtrenktos. Partijos atstovai taip pat reikalauja perskaičiuoti balsus visose rinkimų apygardose.
Savo ruožtu LLRA-KŠS pirmininkas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis dėl buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko žodžių apie jį kreipėsi į teisėsaugą. Praėjusią savaitę A.Valinskas pareiškė, kad tokius politikus kaip V.Tomaševskis reikėtų šaudyti. Po kurio laiko Prokuratūra pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl neapykantos kurstymo.
Lenkijos ambasada reiškia pasipiktinimą dėl A. Valinsko žodžių apie V. Tomaševskį
Lenkijos ambasada pirmadienį išreiškė pasipiktinimą dėl laidų vedėjo, buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko žodžių apie Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininką, europarlamentarą Valdemarą Tomaševskį.
„Norėčiau pabrėžti, kad niekam negalima grasinti mirtimi, o viešas kurstymas padaryti nusikaltimą yra baudžiamas“, – pranešime teigė ambasadorė Urszula Doroszewska.
„Viešoje erdvėje nėra vietos neapykantos kalbai. Tikiuosi, kad Lietuvos visuomenė tinkamai sureaguos. Žodžio laisvė turi savo ribas tuo momentu, kai kitų teisės ar laisvės yra pažeidžiamos“, – sakė ji.
V.Tomaševskis dėl A.Valinsko žodžių kreipėsi į teisėsaugą, ši pradėjo tyrimą
LLRA-KŠS pirmininkas V.Tomaševskis dėl buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko žodžių apie jį kreipėsi į teisėsaugą. „Čia rezonansinis jau klausimas. Atitinkamai reaguosime pagal baudžiamosios atsakomybės kodeksą“, – BNS sakė politikas.
Jis teigė, kad šį klausimą nagrinėja advokatai, tačiau dėl didelio užimtumo teigė nežinantis, kada tiksliai galėtų pateikti kreipimąsi ir pagal kokį Baudžiamojo kodekso straipsnį jis būtų. „Ten visiems akivaizdu, teismas įvertins. To nebuvo pas mus Lietuvoje greičiausiai jau 30 metų“, – kalbėjo politikas.
Kiek vėliau Prokuratūra pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl neapykantos kurstymo.
Praėjusią savaitę delfi.lt komentuodamas rinkimų rezultatus A.Valinskas pareiškė, kad tokius politikus kaip V.Tomaševskis reikėtų šaudyti.
„Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris, gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto, yra antivalstybininkas. Tokius reikėtų šaudyti, šiaip jau. Po vieną į metus. Pradėti nuo jo“, – pareiškė A.Valinskas.
Šios ištraukos viešai prieinamame interviu nebėra, tačiau ją galima rasti perfilmuotą iš interviu internete.
A.Valinskas išplatino atsakymą
Savo atsakymą V.Tomaševskiui pateikė ir pats A.Valinskas portalui lrytas.lt atsiųstame komentare. Pateikiame visą A.Valinsko komentarą:
„Kai V.Tomaševskio bendražygis Jedinskis pareiškė, kad taikių protestuotojų Baltarusijoje areštai, mušimas ir net žudymas gatvėse yra „konstitucijos gynimas“, pats V.Tomaševskis pasakė, kad tai išėmimas žodžių iš konteksto. Dabar iš mano pasisakymo konteksto išima vieną sakinį ir bando pūsti propagandinį burbulą, neturintį nieko bendra su realybe.
Savo pasisakyme aš jokiu būdu neskatinau nei tautinės neapykantos, nei raginau imtis prievartos. Tai paprasčiausias vaizdingas humoristinis pasakymas tariamąja nuosaka, nesiekiant ir neraginant jokių aktyvių veiksmų. Tai vaizdingas mano nuomonės išreiškimas apie šį „politinį veikėją“.
Mano kolegos ir bendradarbiai puikiai žino, kad tokį posakį kaip pertarą aš vartoju. Mano pasisakymo negalima ištraukti iš konteksto ir cituoti tik vieno sakinio, atmetus visas aplinkybes, nevertinant pasakytų frazių intonacijos ir humoristinės potekstės. Net ir tos šypsenos, su kuria aš tai padariau.
Aš išsakiau savo nuomonę apie Lietuvai atvirai kenkiančią politinę jėgą, kuri neturi nieko bendra su Lietuvoje gyvenančios lenkų tautinės mažumos interesais. Tokią nuomonę aš turiu teisę turėti ir ją išsakyti.
Laidoje kalbėjau ne apie lenkus ir tautines mažumas, o apie politinę jėgą, kurią manau esant Lietuvai antivalstybine partija. Ką reiškia vien jos narių pasisakymai apie Krymo okupaciją, Baltarusijos protestuotojų žalojimą ir žudynes? O kur dar N.Rozovos darbeliai? Aš ir dabar galiu pasakyti: taip, mano nuomone, tai antivalstybinė politinė jėga, neturinti nieko bendra su atstovavimu Lietuvos tautinėms mažumoms, ypač lenkams, jų interesų gynimu.
Dar daugiau. Aš manau, kad dešimčių tūkstančių lenkų žudynes pateisina pats V.Tomaševskis, įsisegdamas, viešai nešiodamas ir demonstruodamas Georgijaus juostelę. Gal šis ponas pamiršo, kad 1939 m., nacių Vokietijai ir Sovietų Sąjungai pasidalinus įtakos zonas, buvo okupuotos Baltijos šalys, o SSRS užpuolė Lenkiją ir užėmė net 52 proc. jos teritorijos.
O kur dar Katynėje nužudyti lenkų patriotai? O šis politikuotojas įsisega okupantų juostelę ir išdidžiai marširuoja Lietuvos gatvėmis ir seka pasakas apie tai, kad jis gina ir atstovauja lenkų interesams.
Ir kai tokiam veikėjui, pateisinančiam savo tautiečių žudynes, ironiškai, juokaudamas pareiški, kad už tokius dalykus (turiu galvoje tokių „vertybinių idėjų“ platinimą ir veidmainiškumą) reikėtų šaudyti (dar kartą pabrėžiu – tariamąja nuosaka), po vieną per metus (juk ir žmogui be humoro jausmo aišku, kad toks periodiškumo siūlymas yra absurdo elementas) – tada jau tai virsta prievartos kurstymu. Atsibuskite, Voldemortai!
Tame pačiame interviu aš pasisakiau ir apie lenkų tautą, kurią gerbiu ir didžiuojuosi, kad gyvenu valstybėje, kurioje drauge gyvena ir kuria daugybė tautų. Tačiau yra tokių, kuriems toks taikus bendras gyvenimas yra nepriimtinas, kadangi tik priešindami lietuvius ir lenkus, jie gali siekti savo žemų asmeninių interesų. Ir kai tokie veikėjai gauna simbolinį, ironišką, humoristinį antausį, jie pradeda kitus teplioti tuo, kuo patys kvepia.
Toks dirbtinis skandalo kėlimas yra dar viena priemonė nepripažinti įvykusių Seimo rinkimų rezultatų ir žūtbūt siekti jų panaikinimo. Beje, iš visų mano įmonėse dirbančių darbuotojų net didesnė dalis yra būtent lenkai. P.S. Gyvename teisinėje valstybėje, jeigu kažkam atrodo, kad šis dirbtinai keliamas skandalas turi nors kiek pagrindo, siūlau tai spręsti teisiniu keliu, o ne kelti absurdišką isteriją.“
R.Cytacka: „Mano balsai kažkur pranyko“
Savo ruožtu LLRA-KŠS atstovas, susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pirmadienį pranešė turįs naujos informacijos apie pažeidimus rinkimuose. Tiesa, šįkart ne dėl agitacijos, o dėl balsų skaičiavimo.
„Turime skundą dėl agitacinio šiurkštaus pažeidimo, turime naujų atvejų, ne tik dėl pasisakymo, bet ir dėl viso proceso, kada aktyviai dalyvauta agitacinėje veikloje, nesiregistravus kaip rinkimų dalyviui. Šiandien norime koncentruotis į patį rinkimų rezultatų skaičiavimą, komisijos darbo pažeidimus.
Mes žinome, kad VRK jau nušalino du komisijų pirmininkus, o tai reiškia, jog pažeidimai tikrai yra šiurkštūs“, – kalbėjo J.Narkevičius.
LLRA-KŠS narė Renata Cytacka stebėjosi, kodėl paprašius VRK perskaičiuoti jos apygardos, kurioje ji liko trečioje vietoje ir į antrąjį turą nepateko, balsus, už ją balsavusiųjų, R.Cytackos teigimu, sumažėjo.
„Niekada negalėjau patikėti, kad tokiu mastu gali vykti tokie dalykai, kadangi po rinkimų, pirmadienį, pažiūrėjau ir suradau, kad tarp manęs ir ponios Balčiūnienės (Laisvės partijos kandidatės Ritos Balčiūnienės, – aut.past.) atrotūkis yra nedidelis, 51 balsas. Partijoje aptarėme prašyti perskaičiuoti mano balsus.
Buvau nustebinta, kad, kai suskaičiavo, mano balsai kažkur pranyko išvis, buvo išbraukti. Nežinau tų faktų, kodėl, nes iki šiol neturiu informacijos iš VRK, kokiu pagrindu nebuvau pakviesta dalyvauti, kai buvo skaičiuojami balsai“, – tikino ji.
„Bet kuo toliau, tuo gražiau išeina. Vakar paaiškėjo aibė visokių pažeidimų. Daugiausia neatitikimų yra Trakų Vokėje, bet ne tik. Beveik nei vienoje apylinkėje nebuvo taip, kad visi rezultatai sutaptų“, – pridūrė R.Cytacka.
Primename, kad VRK sekmadienį ėmusis perskaičiuoti Panerių-Grigiškių rinkimų apygardos balsus, vienoje iš rinkimų apylinkių – Trakų Vokės – nustatytas maždaug 10 proc. balsų neatitikimas, tačiau galutinių pirmojo turo rezultatų vienmandatėje apygardoje tai nepakeitė. Po balsų perskaičiavimo atleistas apygardos rinkimų komisijos vadovas.
Perskaičiavus balsus šioje apygardoje, galutinis pirmojo Seimo rinkimų turo rezultatas nepasikeitė – į antrąjį turą pateko konservatorė Agnė Bilotaitė ir Laisvės partijos kandidatė Rita Balčiūnienė, trečiojoje vietoje liko būtent R.Cytacka.
Galutiniais VRK patvirtintais duomenimis, A.Bilotaitė gavo 3 892 balsus, R.Balčiūnienė – 1 585, R.Cytacka – 1492.
Mano, kad už juos balsų buvo tarp negaliojančių biuletenių
R.Cytackos duomenimis, kai kuriose apylinkėse nesutapo ir išduotų bei balsadėžėse rastų biuletenių skaičius, taip pat per 4 proc. biuletenių pripažinti negaliojančiais, kai kuriose apylinkėse biuleteniai buvo neantspauduoti arba tarp negaliojančių biuletenių rasta galiojančių.
Taip pat esą rasta kitų apygardų rinkėjų biuletenių, net ir kitų apygardų vienmandatininkų, reitingavimo balai keliuose biuleteniuose įrašyti tuo pačiu šratinuku, vienoda rašysena.
Pavyzdžiui, anot jos, Trakų Vokės apylinkėje po perskaičiavimo rasta per 130 papildomų balsų. Tad ji taip pat ragino perskaičiuoti visus balsus šalyje, o Panerių-Grigiškių apygardoje skelbti naujus rinkimus.
„O mūsų partijai nedaug ir reikėjo dar surinkti balsų, jei kiekvienoje apylinkėje po vieną tokį balsą pridėtume, tai mes peržengtume 5 proc. slenkstį“, – tvirtino R.Cytacka.
Be to, LLRA-KŠS atstovė tikino, kad vienoje iš balsadėžių buvo rasta daugiau biuletenių, nei jų buvo išduota rinkėjams. „Trakų Vokėje tokia suma nemaža – 266. Kokiu pagrindu? Kai bandžiau klausti gerbiamos VRK pirmininkės, ji teigė, kad turiu kreiptis į žmones, kurie skaičiavo, bet jie irgi nelabai galėjo paaiškinti“, – kalbėjo R.Cytacka.
Ji užsiminė ir apie „Laisvės TV“ įkūrėjo Andriaus Tapino akciją: „Kadangi dar prie tų negaliojančių biuletenių, atsimenate, kokia buvo mūsų antilenkiška kampanija, kurioje sudalyvavo gerbiamas Tapinas su Valinskiu. Buvo prirašyta ir visokių pavardžių, kur buvo galima pastebėti ir daryti prielaidą, kad čia buvo paveikta.“
Anot J.Narkevičiaus, visi balsai Lietuvoje turėtų būti perskaičiuoti iš naujo.
„Lietuvoje yra beveik 2 tūkst. apylinkių. Vien dėl Panerių-Grigiškių minėtų atvejų, vien neantspaudavimas biuletenių gali turėti didžiulį mastą visoje Lietuvoje. Dėl to dar kartą paminėsiu, kad visi balsai turėtų būti perskaičiuoti, na o Panerių-Grigiškių rinkimų apygardoje, tikrai – rezultatai anuliuoti“, – tvirtino J.Narkevičius.
Pateikė skundą dėl A.Tapino akcijos
Primename, kad rinkimų barjero neperžengusi LLRA-KŠS praėjusią savaitę pateikė skundą, kuriame teigia, kad dėl „Laisvės TV“ kampanijos prieš partijos lyderį ir partiją buvo šiurkščiai pažeistas Seimo rinkimų įstatymas.
„Laisvės TV“ įkūrėjas A.Tapinas socialiniame tinkle „Facebook“ prieš Seimo rinkimus paskelbė akciją „Viso gero, Voldemortai“, ragindamas aktyviai dalyvauti rinkimuose, kad mažėtų procentinė LLRA-KŠS balsų dalis, nurodė sąskaitą, į kurią pervedant pinigus buvo galima paremti kampaniją.
Feisbuke buvo paskelbta, kad iš viso surinkta 15 tūkst. eurų, 300 tūkst. vienetų leidinio „Viso gero, Valdemarai?“ spaudos darbai kainavo 5 tūkst. eurų, rinkimų stebėtojų kuro ir transporto išlaidos – 1,2 tūkst. eurų.
Pats A.Tapinas BNS teigė nemanantis, kad kad leidinys gali būti laikomas politine reklama.
„Mes manome, kad mūsų leidinys nėra politinė reklama. Jei kalbame konkrečiai apie leidinį, Lenkų rinkimų akcijai oficialiai buvo pasiūlyta pusę leidinio išdėstyti savo poziciją – gal V.Tomaševskis net nežino šitų dalykų. Tai buvo viešai parašyta jiems, kreiptasi, jie nieko neatsakė“, – sakė A.Tapinas.
Jis tvirtina pateikęs visus paaiškinimus VRK. „Gavome VRK klausimus, į juos atsakysime, aš atsakysiu į tai, ką aš rašiau ir viešinau savo socialiniame tinkle ir VRK, matyt, priims sprendimą vienokį ar kitokį. O kas yra jo kliedesiai apie FNTT, VMI, tai aš tikrai vadinu kliedesiais (...).
Esame pateikę finansavimo šaltinius, iš kur mes finansuojame, kiek mums tai kainavo, turime sąskaitas-faktūras. Jei žmogus nežino, kiek kainuoja spausdinti leidinį, tiesiog, gal nereikia demonstruoti savo neišmanymo“, – kalbėjo A.Tapinas.
Neperkopė barjero
LLRA-KŠS per Seimo rinkimus surinko 4,82 proc. rinkėjų balsų ir neperkopusi 5 proc. kartelės daugiamandatėje apygardoje į Seimą nepateko. Per pirmąjį turą vienmandatėse apygardose į Seimą išrinkti du LLRA-KŠS kandidatai. Į antrąjį turą pateko dar du šios partijos kandidatai.
Pirmąjį Seimo rinkimų turą daugiamandatėje apygardoje laimėjo opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai su 24,8 proc. rinkėjų balsų, antra liko valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga su 17,5 proc. balsų.
Darbo partija gavo 9,47 proc. balsų, Lietuvos socialdemokratų partija – 9,26 proc., Laisvės partija – 9,02 proc. balsų, Liberalų sąjūdis – 6,79 proc. balsų.