Lietuvis jūreivis atsidūrė nepavydėtinoje situacijoje – nesibaigiančioje saviizoliacijoje Kas mėnesį jam atliekami net keturi CVID-19 testai

2020 m. spalio 19 d. 07:39
Naujienų portalo lrytas.lt redakcijai lietuvio jūreivio papasakota istorija šiek tiek primena garsųjį Alessandro Baricco romaną „Novočentas“, kuriame rašoma apie tarp Europos ir Amerikos kursuojantį laivą ir jame gyvenantį pianistą, kuriam nei viename krante negalima išlipti.
Daugiau nuotraukų (5)
Tiesa, šios publikacijos herojus į krantą išlipti gali, tik štai pasidžiaugti „normalių žmonių gyvenimu“ jam nepavyksta, nes priverstas būti nuolatinėje saviizoliacijoje. Taip nutiko dėl to, kad dvi savaites vyras plaukioja laive tarptautiniuose vandenyse, o paskui dvi savaites pagal galiojančią tvarką privalo izoliuotis. Kai baigiasi privalomas saviizoliacijos laikotarpis – jam jau būna laikas vėl į pamainą jūroje.
Problemų kyla daug
Daugiau nei dešimtmetį vienoje iš Europos Sąjungos valstybių registruotoje jūrinėje kompanijoje dirbantis lietuvis Ramūnas dvi savaites plaukioja tarptautiniuose vandenyse, o grįžęs pavyzdingai laikosi taisyklių, bet laikui bėgant toks sąžiningumas jau ėmė versti vyro gyvenimą aukštyn kojom.
Kas mėnesį jam atliekami net keturi CVID-19 testai, tačiau net ir neigiami jų rezultatai nereiškia, kad saviizoliacija gali sutrumpėti, nes grįžusiems iš užsienio valstybių ji privaloma visas 14 dienų.
„Nepatogumų tikrai daug. Visų pirma – kaimynai. Tiesa pasakius, tiek aš, tiek šeima jaučiamės kaip kokie raupsuotieji. Į mus žiūri su baime. Kadangi grįžtu pas šeimą, tai keletą kartų izoliuotis vykome į kaimą, o žmoną tam imdavo nemokama s atostogas. Šeimos biudžetas, kaip suprantame, nuo to nedidėja“, – pasakojo jis ir pridūrė, kad ne tik finansiniai aspektai, bet ir pats gyvenimas tapo labai suvaržytas: „Niekur negali išeiti. Dvi savaites išbuvus laive – namie taip pat sėdi užsidaręs, kiek laiko taip galima gyventi? O jei ši situacija tęsis dar bent metus“ – svarstė pašnekovas.
Informacinė painiava
Ramūną stebina ir tai, kad beveik visų ES valstybių jūreiviai savo gimtosiose šalyse neturi laikytis saviizoliacijos: „Lenkams, rumunams, latviams, estams – jokios saviizoliacijos nereikia, bet ES rekomendacijas Lietuva kažkodėl supranta kitaip. Kodėl lietuviai jūreiviai, dirbantys ne Lietuvos įmonėse yra kitokie nei kad Europoje ar lietuviai dirbantys Lietuvos įmonėje?“ – mintimis dalijosi pašnekovas ir pridūrė, kad susisiekęs su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, bet šio specialistai jam nieko nudžiuginančio negalėjo pasakyti, tik patvirtino, kad saviizoliacija privaloma.
„Bandžiau aiškinti, kad Užsienio reikalų ministerijos (URM) tinklalapyje rašoma, kad jūreiviai neturi izoliuotis. Pasirodo ši nuostata taikoma tik tiems, kurie plaukia į ir iš Lietuvos. O kodėl mes skiriamės? Sako man, „juk skrisi kelias valandas lėktuvu“.
Bet jei važiuojama autobusu iš Vilniaus į Klaipėdą? Užsikrėsti manau yra tiek pat šansų... Suprantama, visas pasaulis eina iš proto... Pas mus darbe taip pat pilna dezinfektorių, su kaukėmis reikia dirbti, valgant atstumą išlaikyti ir kt.,“ – aiškino Ramūnas.
Vyras atidžiai išstudijavo URM pateikiamą informaciją ir pastebėjo, kad ji pateikiama ne itin aiškiai: „Ten rašoma, kad „ekipažų ir įgulų nariams, kurie dirba tarptautinius komercinius vežimus vykdančiose Lietuvos įmonėse ar vykdo tarptautinius komercinius vežimus visų rūšių transporto priemonėmis, izoliacija privaloma nuo atvykimo į Lietuvos Respubliką iki išvykimo iš jos teritorijos dienos, bet ne ilgiau kaip 10 dienų“. Sakyčiau nelabai sąžininga. O ką reiškia „vykdo komercinius vežimus“? Šitoje sakinio eilutėje neparašyta, kad iš Lietuvos. Parašyta „tarptautiniai“. Tai aš šiuo metu vykdau tarptautinius.“
Tikisi gerų žinių iš ES
Anot Ramūno, Lietuvos institucijoms nepasirodė įtikinamos ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) argumentai dėl užsikrėtimo rizikos.
Dabar vyro viltis – naujosios keliavimo pandemijos metu taisyklės, kurias šiuo metu ruošia Europos Bendrųjų reikalų taryba. Planuojama, kad šiose taisyklėse bus tam tikrų išimčių dėl saviizoliacijos ir įtvirtinta nuostata, jog kai kurių profesijų atstovams jos nereikės. Jūreivių profesija – taip pat šiame sąraše.
„Labai daug visko skaitau, seku naujausią informaciją, bet Lietuvoje daug kas dažnai traktuojama kiek kitaip. Gaila. Greičiausiai vėl viskas bus uždaryta. Oro uostai jau apytuščiai jau ir dabar, bet jūroje darbas nesustos, tad nereiktų sudaryti kliūčių. Žinoma, patys tokį darbą pasirinkome, bet norėtųsi, kad mūsų, dirbančių tarptautinėse kompanijose, nelaikytų kitokiais nei kad dirbančių Lietuvos kompanijose. Tikiuosi rekomendacijos iš ES bus išgirstos ir Lietuvoje“, – apie ateities perspektyvas kalbėjo jūreivis.
NVSC: šiuo atveju izoliacija privaloma
Naujienų portalo lrytas.lt redakcijai dėl Ramūno situacijos susisiekus su NVSC, jo specialistai paaiškino, kad pagal šiuo metu galiojančią tvarką, tokiais atvejais išimčių dėl saviizoliacijos nėra numatyta.
Neseniai Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, kad nuo spalio 19 dienos numatytos izoliavimosi išimtys. Jos bus taikomos aukšto meistriškumo sportininkams, sporto specialistams, sporto instruktoriams, sporto medicinos personalo darbuotojams, dalyvaujantiems tarptautiniuose turnyruose, kurių organizavimui nustatytos ir patvirtintos atskiros tarptautinės taisyklės dėl koronaviruso valdymo.
Panašu, kad gerų žinių netrukus sulauks ir šio straipsnio herojus, mat minėtos išimtys dėl saviizoliacijos bus taikomos ir jūrininkams, atvykstantiems į Lietuvą iš reiso ar pamainos jūroje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.