Paprasto Seimo nario atlyginimas siekia 3,5 tūkstančio eurų neatskaičius mokesčių, tačiau frakcijų seniūnai, komitetų pirmininkai ar Seimo valdybos nariai gauna didesnes algas.
Didžiausias Seime Seimo pirmininko atlyginimas – neatskaičius mokesčių jis viršija 4,5 tūkst. eurų.
Skaičiuojama, kad Seimo nariams bus išmokėtos kompensacijos nuo kelių iki keliolikos tūkstančių eurų.
„Seimo statutas numato išlygą, kad išeitinė išmoka negali būti namžesnė nei 2 ir didesnė nei 6 mėnesių atlyginimo dydis. Jeigu Seimo narys dirbo dvi kadencijas ar dar ilgiau, jo išeitinė nebus didesnė nei 6 mėnesių atlyginimo dydžio“, – „Lietuvos ryto“ televizijai pasakojo Seimo kanceliarijos spaudos biuro vedėja Justė Radzevičiūtė-Laugalienė.
Gaus ir po 23 tūkst. eurų
Ilgiausiai dirbusieji gaus daugiausiai. Pavyzdžiui, Seimo pirmininko pavaduotojai Irena Degutienė, Gediminas Kirkilas ir Irena Šiaulienė gaus 6 atlyginimų dydžio išeitines išmokas – po 23,5 tūkst. eurų neatskaičius mokesčių.
Jonas Liesys – 4 atlyginimų dydžio išmoką – apie 16 ūkstančių eurų prieš mokesčius.
Kiek mažesnes, tačiau taip pat šešių atlyginimų dydžio išmokas gaus ne vieną kadenciją Seime praleidę Zbignevas Jedinskis, Jaroslavas Narkevčius, Irina Rozova, Juozas Bernatonis, Jonas Rimantas Dagys, Egidijus Vareikis, Artūras Skardžius, Gintaras Steponavičius.
2018 metais į Seimą grįžusi Ona Valiukevičiūtė gaus trijų atlyginimų, o pernai sugrįžęs Bronius Bradauskas – dviejų atlyginimų dydžio išmokas.
Tikslias sumos Seimo kanceliarija apskaičiuus pasibaigus spalio mėnesiui, vertindama vidutinį trijų mėnesių atlyginimą.
Seimo narių atlyginimas skiriasi priklausomai nuo jo užimamų pareigų ir stažo.
Nuaidėjus pasiūlymui atsisakyti išeitinių – paaiškinimas, kodėl jos svarbios
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako nepritariąs išeitinių išmokų mokėjimui buvusiems Seimo nariams.
„Pagal galiojančius įstatymus mes privalome mokėti išeitines, bet pagal moralinį mano įsitikinimą, terminuotai sutarčiai pasibaigus, turėtų nutrūkti ir atlyginimo mokėjimas. Nė vienas dirbantis terminuotai negauna jokių išeitinių pinigų“, – kalbėjo V.Pranckietis.
Tačiau Seimą paliekantys parlamento senbuviai teigia, kad išeitinės Seimo nariams turi būti mokamos, nes jiems sunku susirasti darbą.
„Todėl, kad jie dalyvauja politikoje, o po to privačios kompanijos vengia tų politikų. Estijoje apskritai 4 metus atlyginimas mokamas išėjusiems parlamento nariams. Taip kad mūsų šita kompensacija – turbūt viena mažiausių ES“, – sakė socialdarbietis Gediminas Kirkilas.
Seimo pirmininko pavaduotojas G.Kirkilas po rinkimų į Seimą nebesugrįš. Jam pritaria ir rinkimuose nedalyvavusi ir jau penktąją kadenciją iš eilės baigianti Irena Degutienė.
„Jeigu norime kokybiškos valdžios, tai turi būti ir adekvatus apmokėjimas. Pas mus saviplaka labai madinga ir atrodo, kad čia Seime visi nosį krapšto ir nieko nedaro. Čia sunkus darbas, o išeitinė priklauso tiek, kiek ir kitiems dirbantiems kitus darbus“, – sakė I.Degutienė.
Pasak socialdamokratų darbo frakcijos J.Bernatonio, išeitinių panaikinimas padarytų daug žalos.
„Jeigu mes norime, kad Seime pagal Lenino principą bet kas – kad ir virėja – vadovautų valstybei, tai tuomet nieko nereikia. Galima ir atlyginimo nemokėt. Norinčių visada atsiras“, – kabėjo jis.
Išeitinėms Seimo narių išmokoms pritaria ir politologas Šarūnas Liekys.
„Pavydas – lietuviškas bruožas. Mes šnekame apie ėjimą socialiai jautrios valstybės link, apie pagalbą žmogui – ar tas žmogus Seimo narys, ar bedarbis – kalbame apie gerovės valstybę. Kiekvieną kartą pradedame tas diskusijas apie išmokas. Dažnas Seime daugybę kadencijų dirbęs žmogus praranda savo kvalifikaciją, kai kam labai nedaug iki pensijinio amžiaus liko. Už tarnystę žmonėms, nes tai – tarnystė – reikia juos paremti“, – sakė Š.Liekys.
Šimtai tūkstančių – ir padėjėjams
Seimo narių išeitinėms iš viso numatyta apie 1,5 milijono eurų. Panaši suma buvo išmokėta ir pasibaigus ankstesnei kadencijai.
„Tuomet buvo neperrinkta 80 Seimo narių“, – priminė J.Radzevičiūtė-Laugalienė.
Išeitinės išmokos numatytos ir Seimo narių padėjėjams – maždaug 600 tūkstančių eurų. Taip pat jiems turi būti apmokėta ir už nepanaudotas atostogas, kurias padėjėjai kaupė, suprasdami, kad po rinkimų teks ieškotis naujo darbo. Skaičiuojama, kad tam prireiks dar apie 800 tūkst eurų.